V Mariboru so pred meseci končali gradnjo dispečerskega centra za nujno medicinsko pomoč, a je ta še vedno prazen, saj se čaka na računalniško opremo. Ministrstvo za zdravje ni še niti objavilo razpisa zanjo. Tako center, katerega odprtje se je napovedovalo že lani, letos zagotovo še ne bo deloval.

Razpis še ni bil izveden

“Razpis še ni bil izveden, ker se trenutno usklajujemo z ministrstvom za javno upravo kot skrbnikom državne IT infrastrukture o možnosti uporabe te infrastrukture za namen dispečerskega centra, kar lahko vpliva na končni obseg naročila,” so za STA pojasnili na ministrstvu za zdravje. Razpis nameravajo objaviti naenkrat za oba načrtovana dispečerska centra v državi, torej tudi ljubljanskega, ki se še gradi.

Mariborski dispečerski center, ki se nahaja v obnovljenem prizidku nekdanje SDK na Trgu Leona Štuklja v središču Maribora, je že pripravljen, edina stvar, ki mu še manjka, je omenjena računalniška oprema. Da se tako dolgo čaka z njegovim zagonom, preseneča, saj se je lani z gradnjo zelo mudilo, še posebej, ko je zanimanje za ta objekt pokazala Umetnostna galerija Maribor.

Delovanje šele prihodnje leto

“Načrtujemo, da bi se testna faza delovanja dispečerskega centra v Mariboru začela z začetkom naslednjega leta,” zdaj napovedujejo na ministrstvu za zdravje, medtem ko je ministrica Milojka Kolar Celarc med obiskom vlade v Mariboru marca lani napovedala začetek njegovega delovanja še tisto leto.

S tem centrom naj bi Maribor po besedah ministrice pridobil 60 novih delovnih mest. Zanimanja za delo v njem je vsekakor veliko. “Eden od pogojev za zagon in vzpostavitev ter v nadaljevanju delovanje te službe so usposobljeni zdravstveni dispečerji, zato je ministrstvo za zdravje v letu 2016 že financiralo organizacijo in izvedbo treh osnovnih izobraževanj za delo v dispečerski službi zdravstva. Zaradi velikega interesa in zanimanja za omenjeni tečaj je ministrstvo v letu 2017 financiralo organizacijo in izvedbo še dveh osnovnih izobraževanj za dispečerje, med katerim se je eden izvedel v juliju, drugi pa je predviden v septembru,” so povedali na ministrstvu.

Reorganizacija službe nujne medicinske pomoči v državi

Vzpostavitev dispečerskih centrov je ključnega pomena za vzpostavitev predvidene reorganizacije službe nujne medicinske pomoči v državi. Dispečerska služba bo namreč spremljala in razporejala vse mobilne enote nujne medicinske pomoči, ekipe helikopterske nujne medicinske pomoči in ekipe izvajalcev nenujnih prevozov. Vodila bo evidenco razpoložljivih zmogljivosti bolnišnic, urgentnih centrov in javnih zdravstvenih zavodov ter tako ustrezno razporejala bolnike.

“S tem bomo dosegli enotnost v strokovnosti, organiziranosti, opremljenosti in delovanju na področju celotne države, saj bo dispečerska služba zdravstva usmerjala najbližje mobilne enote na kraj dogodka po vnaprej določenih kriterijih in na tak način bo odposlana najbližja mobilna enota nujne medicinske pomoči, ne glede na to, kateri občini ‘pripada’. Odločitev o najprimernejši ekipi za izvoz bo prav tako sprejel zdravstveni dispečer na podlagi analize klica in ocene konkretne situacije,” pojasnjujejo na ministrstvu.

STA