Mariborski medobčinski stanovanjski sklad ima trenutno v lasti 2035 stanovanj, od katerih jih je 1871 zasedenih. Od preostalih jih je 46 predvidenih za oddajo na razpisu, 59 jih je v fazi obnove oziroma so predvidena za obnovo, 59 pa jih je neprimernih za bivanje, ali so uvrščena v program prodaje na javni dražbi.

Kot so na stanovanjskem skladu pojasnili za STA, so oktobra lani objavili razpis za oddajo okvirno 50 neprofitnih stanovanj, ki je trenutno še v fazi zbiranja dokazil o upravičenosti prosilcev do najema.

Lani so sicer v najem delili neprofitna stanovanja po javnih razpisih iz let 2015 in 2016, prav tako pa so skozi vse leto oddajali v najem tržna stanovanja. Ob tem so izvedli še tri razpise za oddajo šestih službenih stanovanj.

Neplačevanje najemnin velik problem

Letos bodo nadaljevali z oddajo neprofitnih stanovanj na podlagi razpisov iz minulih dveh let, ob tem pa nameravajo objaviti še en javni razpis za oddajo okoli 50 neprofitnih stanovanj, razpis za oddajo tržnih stanovanj ter razpis za mlade.

Še naprej se v stanovanjskem skladu ukvarjajo tudi s problematiko neplačevanja najemnin. Najemniki so ob koncu leta dolgovali dobra 1,2 milijona evrov, ker je sklad po zakonu kot lastnik stanovanj subsidiarno odgovoren tudi za obratovalne stroške, se je do konca leta nabralo še za 930.000 evrov dodatnega dolga.

Kot poudarjajo v skladu, ves čas aktivno spremljajo plačevanje najemnikov in sodelujejo s Centrom za socialno delo Maribor ter drugimi nevladnimi organizacijami. Povezali so se tudi z Društvom za pomoč in samopomoč brezdomcev Kralji ulice pri izvajanju programa preprečevanja deložacij in ohranjanja obstoječih nastanitev, v okviru katerega najemnikom ponujajo psihosocialno podporo, s čimer skušajo preprečiti morebitne nadaljnje zaplete ter deložacije.

Okoli 50 najemnikov do stanovanja ni bilo upravičenih

Kljub temu, da se deložacijam ne morejo izogniti v vseh primerih, pa njihovo število v zadnjih petih letih upada. Če so še leta 2013 razpisali kar 135 deložacij in jih 39 tudi izvršili, je bilo lani razpisanih le še 74, izvršili so jih 13, dva najemnika pa sta stanovanje pred ukrepanjem izpraznila sama.

Mariborski sklad sicer dolžnikom nudi tudi možnost obročnega odplačila dolga in plačila dolga iz socialnih transferjev, zoper tiste, ki so neodzivni, pa morajo ukrepati.

Ukrepati pa so morali tudi zoper tiste dolgoletne najemnike neprofitnih stanovanj, ki zaradi svojih prihodkov do teh niso več upravičeni. Po lanskem opravljenem nadzoru se je namreč izkazalo, da je takih kar okoli 50, zato so jim v skladu z zdaj veljavnim stanovanjskim zakonom dvignili najemnine na tržno vrednost.

STA