Mariborsko javno podjetje Snaga v zadnjih treh mesecih opaža povečano število onesnaženih ekoloških otokov, zato so se odločili, da bodo v sodelovanju s pristojnim medobčinskim inšpektoratom izvedli poostren nadzor nad zbiranjem odpadkov v gospodinjstvih. Spremljali bodo tudi zbiranje odpadkov, ki nastajajo v delovnih procesih, poroča STA.
V gospodinjstvih premajhne posode za odpadke
Onesnaženost ekoloških otokov je predvsem posledica premajhnih posod, ki so nameščene v posameznem gospodinjstvu, ter uporabe ekoloških otokov za odpadke, ki nastajajo iz proizvodnih dejavnosti, pa tudi zaradi neustreznega ločevanja odpadkov na njihovem izvoru, torej tam, kjer odpadki nastajajo, izpostavljajo na Snagi.
Velikost posode odvisna od števila članov
V javnem podjetju se sicer zavedajo, da se okoliščine znotraj posameznega gospodinjstva spreminjajo, vendar jim je stranka dolžna vsako spremembo javiti najpozneje osem dni od njenega nastanka. To se nanaša predvsem na število članov v posameznem gospodinjstvu, od katerega je odvisna velikost posode za mešane komunalne odpadke, ki je osnova za obračun sistema ravnanja z odpadki.
Stranka, ki želi menjati posodo za manjšo, mora zahtevku za menjavo predložiti potrdilo upravne enote, iz katerega je razvidno, koliko članov je prijavljenih v tem gospodinjstvu. Snaga bo nato šest mesecev spremljala zbiranje in ločevanje odpadkov v tem gospodinjstvu in če se bo vloga izkazala za upravičeno, bodo posodo menjali za manjšo, poudarjajo v Snagi.
V primeru večstanovanjske stavbe mora zahtevek za menjavo vložiti upravnik in zahtevku predložiti sklep etažnih lastnikov, iz katerega je razvidno, da se z menjavo strinja večina etažnih lastnikov.
Ekološki otoki zgolj za gospodinjstva
Uslužbenci Snage pa predvsem na ekoloških otokih, ki so nameščeni v neposredni bližini gostinskih lokalov, opažajo povečane količine odpadkov, ki nastajajo v gostinski dejavnosti. Ob tem opozarjajo, da uporaba otokov za odpadke, ki nastajajo v dejavnosti, ni dovoljena, saj so ekološki otoki namenjeni za ločeno zbiranje papirja, embalaže in stekla v količinah, ki jih pridela povprečno gospodinjstvo.
“Zato bomo nadzor izvajali tudi na tem področju, kjer bomo lastnike opozorili na nujnost naročila dodatne posode za ločeno zbiranje odpadkov, v kateri bodo zbirali ločene vrste odpadkov, ki nastajajo v delovnem procesu,” so dodali v Snagi, kjer bodo v primeru ponavljajočih kršitev ukrepali v skladu s pristojnostmi in pooblastili.
Pravičnejši sistem plačevanja
Z nadzorom želijo povečati zavedanje uporabnikov, da so za odpadke, ki jih proizvedejo, dolžni tudi ustrezno poskrbeti, na tak način pa bodo vzpostavili tudi pravičnejše plačevanje sistema ravnanja z odpadki.
Snaga je za intervencijsko čiščenje ekoloških otokov v letošnjem letu namreč porabila že dobrih 110.000 evrov, v celotnem lanskem letu pa 115.000 evrov. Ob tem poudarjajo, da strošek plačujejo vsi uporabniki, čeprav večina zgledno ravna s svojimi odpadki.
Lokalno