Začetki zdravljenja neplodnosti v Mariboru segajo v leto 1928. V Ambulanti za neplodnost v UKC Maribor se letno zaradi neplodnosti zdravi približno 1600 parov. Čeprav natančnih podatkov o tem koliko parov ima težave z zanositvijo ni, približne ocene kažejo, da ima težave vsak sedmi par. O neplodnosti in zdravljenju le-te smo govorili s predstojnikom Oddelka za reproduktivno medicino in ginekološko endokrinologijo dr. med. Milanom Reljičem.
 Pojavnost neplodnosti je odvisna predvsem od starosti žensk
 »Neplodnost je definirana kot nezmožnost zanositve po enem letu rednih nezaščitenih spolnih odnosov. Torej svetujemo, da se par odloči za zdravljenje po letu dni neuspešnega prizadevanja za zanositev,« nam je pojasnil Reljič. V primerih kadar so prisotni določeni znaki kot so neprisotnost menstruacij, ali v primerih kadar razpolagajo s podatki, ki kažejo na neplodnost, z obravnavo pričnejo prej.
 
Pojavnost neplodnosti je odvisna predvsem od starosti ženske. V starosti do 30 let naj bi bil neploden vsak deseti par, v starosti 40 pa že vsak četrti par. Čakalna doba za prvo obravnavo v Ambulanti za neplodnost je štiri do pet mesecev.
Pri kar polovici parov uspejo odpraviti vzrok neplodnosti in omogočiti, da zanosijo po naravni poti. Uspešnost se vseskozi izboljšuje.
Kot nam je opisal Reljič so najpogostejši vzroki neplodnosti pri ženski poškodovani jajcevodi, motnje ovulacije in edometrioza: »Vse pogosteje na zdravljenje neplodnosti pridejo ženske v poznem reproduktivnem obdobju, ko je neplodnost lahko že posledica starosti.«. Pri moških je vzrok predvsem slaba kvaliteta semenskega izliva. Pri četrtini parov vzrok neplodnosti ostane nepojasnjen.
Za zdravljenje v mariborski ambulanti za neplodnost se odloča vse več parov iz tujine.
Na zdravljenje v Maribor zaradi strokovnosti prihajajo tudi pari iz tujih držav. »Oddelek presega regionalne okvirje, saj je njegova dejavnost prepoznavna tako v Sloveniji kot tudi v Evropi,« pojasnjuje Reljič. Meni tudi, da se o neplodnosti veliko govori in piše, saj neplodnost ni več tabu kot je bila pred desetletji. Vse več parov je o svojih težavah pripravljenih spregovoriti in pravočasno poiskati pomoč.
Vztrajnost se velikokrat obrestuje, v večini primerov dosežejo željen cilj – zanositev in rojstvo zdravega otroka.
Vzroke neplodnost odpravljajo z zdravili ali operativnimi posegi. V primeru, ko neplodnost ostane nepojasnjena ali vzroka ne uspejo odpraviti, lahko zanositev dosežejo s postopki oploditve z biomedicinsko pomočjo (OBMP). To je s postopki inseminacije ali postopki zunajtelesne oploditve. Uspešnost zdravljenja je odvisna od mnogih dejavnikov. Nekaterim uspe zanositi že po prvem obisku v ambulanti, pri drugih pa šele po večletnem trudu ter več operativnih posegih zunajtelesne oploditve.
»Čeprav je potrpežljivost para pogosto na preizkušnji, prav tako pa njuno zaupanje v zdravstveno osebje, pa se vztrajnost praviloma obrestuje, saj v večini primerov dosežemo željen cilj, zanositev in rojstvo zdravega otroka,« še ob koncu pove.