Družba Elektro Maribor je leto 2016 sklenila z 12,8 milijona evrov čistega dobička, kar jo uvršča na sam vrh najbolj uspešnih podjetij v Mariboru. Kot je danes povedal predsednik uprave omenjenega elektrodistributerja Boris Sovič, je takšen rezultat 14 odstotkov nad tistim iz leta 2015 ter njihov najvišji v zadnjih dveh desetletjih.

 Polovica dobička za vlaganje v omrežje

“Precej uspešni smo tudi znotraj branže, ki je tudi sicer dokaj uspešna in to tudi v primerjavi z drugimi evropskimi državami. Ob tem je treba vedeti, da smo elektrodistribucijska podjetja posledice škode, ki jo je leta 2014 povzročil žled, sanirala sama in hkrati še povečala robustnost omrežij,” je na novinarski konferenci povedal Sovič.

Glede delitve dobička je dejal, da je to v pristojnosti skupščine, a doslej je bilo večinoma tako, da so ga okoli polovico namenili za vlaganje v omrežje, polovico pa delničarjem, med katerimi je največji še vedno država. Zaradi odkupa lastnih delnic v lanskem letu se je sicer število delničarjev znižalo za kar 37 odstotkov, tako da jih je zdaj le še 817.

Stroške znižali za tri odstotke

Sicer pa je Elektro Maribor v zadnjih petih letih prihodke povišal za sedem odstotkov, ob tem pa stroške znižal za tri odstotke. Konec lanskega leta so zaposlovali 755 ljudi, od leta 2008 so to številko znižali za okoli 80, kar je zaradi potreb družbe manj od povprečja v dejavnosti.

Zadnja leta se dogaja celo nasprotno, saj so samo lani projektno za določen čas zaposlili skoraj 100 ljudi, tudi letos so že dodatno zaposlovali, saj se bodo po besedah Soviča le tako lahko lotili ambiciozno zastavljenih investicijskih načrtov.

Lani so za investicije namenili 27,7 milijona evrov, kar je skoraj devet odstotkov več kot leto prej. Čeprav so se v primerjavi z letom 2012 investicijska vlaganja povečala za 44 odstotkov, pa še vedno niso presegli predkrizne ravni iz leta 2008. Desetletni načrt razvoja omrežja do leta 2026 predvideva za 366 milijonov evrov vlaganj, medtem ko so v minulem desetletju za potrebe prebivalstva in gospodarstva namenili 247 milijonov evrov.

Elektro Maribor z 216.292 odjemalci

Segrevanje gospodarske aktivnosti se je lani pokazalo tudi z rekordno obračunsko močjo, ki je dosegla 23,8 gigavatnih ur elektrike. Ta je predkrizno raven sicer začela presegati že leta 2013, a je letošnje 1,1-odstotno povečanje eno največjih v zadnjih letih. Skoraj 70 odstotkov obračunske moči pade na gospodinjske odjemalce, ostali odjem na nizki napetosti znaša petino, desetino pa predstavlja industrijski odjem na srednji napetosti.

Elektro Maribor je tako lani svojim 216.292 odjemalcem na severovzhodu države distribuiral 2,21 teravatne ure elektrike, kar je največ doslej. Gospodinjski odjem se je lani povečal za 1,4, poslovni odjem na srednji napetosti za dva odstotka, ostali odjem na nizki napetosti pa za 2,4 odstotka. Najbolj se je poraba elektrike zvišala na območju Gornje Radgone (4,5 odstotka), najmanj pa na območju Maribora (0,6 odstotka).

STA