Po Droidcon Hackathonu, ki se je odvil konec letošnjega oktobra, kjer je Podjetniška ekipa, ki je član mariborskega univerzitetnega inkubatorja Tovarne podjemov, zmagala z zabavno aplikacijo za Googlove pametne ure, so sedaj žirijo Disrupt Hackathona prepričali z aplikacijo oz. rešitvijo FreeMe za pomoč žrtvam trgovine z belim blagom.
Mariborska ekipa je prepričala z aplikacijo oz. rešitvijo FreeMe za pomoč žrtvam trgovine z belim blagom.
Rešitev za velik svetovni problem
Aplikacija oz. rešitev FreeMe naslavlja globalni problem trgovine z belim blagom. Žrtvam teh okoliščin omogoča, da pomoč policista prikličejo s pritiskom na gumb na avtomatih za higienske vložke, ki so nameščeni na javnih straniščih.
Po pritisku na gumb aplikacija FreeMe kreira profil žrtve, skupaj s fotografijo in podatki o času, lokaciji, spolu in starosti, ter ga deli s policijo. Sočasno osebi, ki je v stiski, iz avtomata postreže s higienskim vložkom z diskretno vgrajenim oddajnikom, ki policista, ki se znajde v bližini (denimo na mejnem prehodu) s posredovanjem profilnih podatkov obvesti, da se v njegovi bližini nahaja oseba, ki potrebuje pomoč.
Želijo prispevati k boljšemu svetu
”Ideja o rešitvi FreeMe, ki smo jo na hackathonu razvili in predstavili skupaj z angleškim poslovnim partnerjem Makelight, je izšla iz razmišljanja o tem, kakšen je lahko naš prispevek k boljšemu svetu v času aktualnih kriz, kot sta begunski val oziroma vojna v Siriji, ki še dodatno povečuje število ljudi v stiski in s tem razpihuje možnost okoriščanja na njihov račun. Aplikacijo FreeMe zato želimo ponuditi v javno dobro oz. jo dati na razpolago organizacijam, pa tudi vladam, ki skušajo reševati problem trgovine z ljudmi, in jim pri tem nuditi vso potrebno tehnično podporo,” je ob prejetju nagrade povedal Luka Topolovec, direktor start-upa Drugi vid.
Lokalno