Naravne lepote Pohorja navdušujejo ljubitelje narave in poznavalce. Pohorje je zavetje številnim živalim, med katerimi so srne, jeleni, gamsi, planinski zajec, veliki divji petelin in ruševec. Posebno dragocene so vrste, ki imajo na Pohorju edino ali najpomembnejše nahajališče, kot sta borovničev modrinček in veliki nočni pavlinček, največji evropski metulj. Pohorje tako gosti tudi nove vrste vodnih in močvirskih živali ter približno 90 vrst ptic in več kot 700 vrst metuljev.
Od kod izvira samo ime Pohorje?
Med simbole Maribora vsekakor sodi Pohorje kot naš »breg«. Njegovo ime se zdi naključno, a ko se vanj poglobimo, ugotovimo, da se za njim skriva nekaj zanimivih razlag.
Prva razlaga izhaja iz slovanskih jezikov, pri čemer naj bi ime Pohorje pomenilo goro oziroma grič. Simon Lenarčič v Leksikonu napak pojasnjuje, da se v ukrajinščini griču reče »buhir«, v sklonu pa »buhoru«, medtem ko ruski jezik za grič uporablja izraz »bugor«.
Pocher pomeni delavca, ki drobi rudo. To se odlično ujema s tradicionalno pohorsko obrtjo – glažutarstvom, ki je vključevalo drobljenje kremena za steklarske peči.
Druga razlaga kaže, da ime Pohorje izvira iz nemškega jezika. Lenarčič v Leksikonu napak navaja, da etimologi na podlagi nekdanjih zapisov, kjer se je območje imenovalo »Pocher« oziroma »Pacher«, domnevajo, da bi ime lahko izhajalo iz nemške besede Pocher.
Kratka zgodovina Pohorja
Človek je bival na Pohorju že v pradavnini, najbolj znano arheološko najdišče pa je Poštela nad Razvanjem, kjer so našli predmete iz 6. stoletja pr. n. št. in jih shranili v mariborskem muzeju.
Večina najdb na Pohorju je povezana z jantarsko potjo, ki je potekala ob jugovzhodni strani Pohorja, in potjo, ki je povezovala Panonsko in Celovško kotlino. Rimska poselitev je dosegla nadmorsko višino okoli 800 m.
[[image_1_article_72404]]
Pred približno štirinajstimi stoletji so naši predniki, ki so prihajali z Balkanskega polotoka in severa, pred seboj zagledali pogorje, ki so ga poimenovali preprosto – Pohorje, kar je edinstven izraz v slovenski krajinski terminologiji.
V zgodovinskih dokumentih iz leta 1230 se pojavi poimenovanje »supania Pocher«, kar nakazuje na prvotni pomen imena Pohorje.
Pohorje predstavlja zaključek alpskega gorovja in se ponaša z edinstvenimi naravnimi značilnostmi, kot so planje, šotna barja z jezeri, jame v marmorju in tonalitu, najvišja slovenska smreka (Sgermova smreka), ostanki pragozda Šumik ter nahajališča magmatskih kamnin (tonalit, čizlakit in marmor), ki so jih v preteklosti izkoriščali. Bogastvo gozdov na Pohorju je omogočilo razvoj lesarstva, glažutarstva in ogljarstva.
Prva smuka sega mnoga leta nazaj
Krožna kabinska žičnica, eden od simbolov Mariborskega Pohorja, vas popelje od spodnje postaje na 328 metrov nadmorske višine do zgornje postaje na 1042 metrov. Od tam se lahko podate na pohodniške poti, kolesarske proge ali smučišča. Prevoz s krožno kabinsko žičnico, poimenovano Pohorska vzpenjača, je na Mariborskem Pohorju zagotovljen že od leta 1957 in je nepogrešljiv del tako poletne kot zimske športno-turistične infrastrukture. Sedanja žičnica s kabinami prepoznavne rdeče barve je bila zgrajena v letu 2009, v letu 2023 pa je dobila novo vmesno postajo.
[[image_2_article_72404]]
Zlata lisica kot pohorska tradicija
Zlata lisica se je prvič odvila leta 1964 kot tekmovanje FIS 1A. Takrat so smučarke tekmovale na stari progi, znani po svoji izjemni strmini, ki je potekala pod hotelom Bellevue in vrhom postaje gondole. Leta 1978 pa je ob 15. jubilejni Zlati lisici prišlo do pomembne spremembe. Z odprtjem Snežnega stadiona se je tekmovanje preselilo povsem v dolino, v neposredno bližino Maribora.
Skozi desetletja je Zlata lisica pridobila ugled in postala ena izmed najbolj priljubljenih tekem za smučarke. Bližina mesta in dostopnost sta poskrbeli, da je ob progi pogosto vladalo navdušenje več deset tisoč gledalcev. Izjemen obisk je bil na primer leta 2013, ko je tekmovanje v Mariboru spremljalo več kot 40.000 navijačev, ki so bučno podpirali Tino Maze.
Zlata lisica tako ni bil le športni dogodek, ampak pomemben del pohorske tradicije in ponos Maribora, ki povezuje šport, kulturo in skupnost.
Katere so glavne prednosti Pohorja?
Mariborsko Pohorje z Arehom se ponaša z odličnimi povezavami z javnim prevozom, vključno z avtobusi mestnega prometa in gondolo, ki vas popelje na vrh. V zimskih mesecih so organizirani tudi smučarski avtobusi, ki zagotavljajo dostop do Areha, tudi ob slabih snežnih razmerah. Ta storitev je brezplačna za smučarje. Imetniki personaliziranih smučarskih, kolesarskih kart in vozovnic za gondolo imajo prav tako brezplačno parkiranje na parkiriščih pod Spodnjo postajo vzpenjače in pod Hotelom Habakuk, medtem ko je parkiranje pod Hotelom Arena brezplačno do dveh ur. Pohorje je še vedno največje smučarsko središče v Sloveniji, kar potrjuje tudi dolžina njegovih prog.
[[image_3_article_72404]]
Pohorje dobilo status regijskega parka
Prva prizadevanja za zavarovanje območja Pohorja segajo več kot sto let v preteklost, pri čemer je bilo prvo zavarovano območje ustanovljeno leta 1967 (50 hektarov gozdnega rezervata ob Lobnici). Največ zavarovanih območij pa je bilo v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, ko so občinski odloki omogočili zaščito več gozdnih rezervatov in barjanskih površin. Leta 2017 so župani šestih pohorskih občin sprožili pobudo za celovito zavarovanje Pohorja. Zavod Republike Slovenije za varstvo narave je pripravil strokovne podlage za zavarovanje in začeli so se postopki za ustanovitev regijskega parka. Vsebine akta o zavarovanju so bile skozi celoten postopek usklajevane s številnimi deležniki in ministrstvi, opravljena je bila dvomesečna javna obravnava, na prejete pobude in predloge pa so bila pripravljena pisna stališča, ki so bila poslana tudi občinam, ki so bile ves čas vključene v postopek.
PREBERITE ŠE: Pohorje je dobilo svojega varuha, ustanovljen regijski park
Digitalni učitelj smučanja kot letošnja novost na Pohorju
»Za letošnjo zimsko sezono smo na smučarski progi Sleme ločili otroški poligon in širili traso, vključno s kanalom za sankanje. Dodali smo prostor za začetnike in novi trak za nemoteno uporabo otrok in spremljevalcev. Postavili smo tudi panoramske kamere na spodnji postaji Slemena in Ruške, pripravljamo pa jih še na Videcu in Partizanki,« novosti na smučišču predstavi direktor Marproma, Ranko Šmigoc. Novost bo tudi testni projekt digitalnega učitelja smučanja na poligonu proge Cojzarica. V prihodnosti pa jih čaka nadaljevanje razvoja B proge, izgradnja novega zasneževalnega sistema na progi Habakuk ter obnovo črpališč, kar bo omogočilo učinkovitejše zasneževanje in s tem tekme višjega tekmovalnega ranga.
Prihodnost Pohorja v celoletnem turizmu
Mariborsko Pohorje z Arehom ponuja priložnost za celoletni turizem, ne le zimski. V preteklosti razvoj poletnega turizma ni bil dovolj usmerjen, vendar se to zdaj spreminja. Podjetje Marprom intenzivno dela na tem, predvsem po spodbudi Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport v okviru projekta modernizacije žičniških naprav in izgradnje outdoor centra Maribor – Areh. Ta razvoj že prinaša rezultate, vendar bo potrebnega še veliko dela. V prihodnjem letu so načrtovana dodatna doživetja za družinski in rekreativni turizem. Tesno sodelovanje z Zavodom za turizem Maribor, Partnerstvom za Pohorje in Regionalno razvojno agencijo za Podravje je ključnega pomena za razvoj turizma in širšo prepoznavnost Maribora. Marprom bo še naprej vodil razvoj turističnih potencialov na Pohorju ter promoviral blagovno znamko Pohorje kot celoto, z ambicijo za zeleni preboj in vseletno ponudbo.
PREBERITE ŠE: Šmigoc ob novi zimski sezoni: "Pohorje ima priložnosti"
Ste še v iskanju idej za božična darila?
Bodite inovativni pri izbiri božičnih daril! Podarite nepozabno doživetje – vstopnico za smučanje na Pohorju! Namesto klasičnih daril presenetite svoje najbližje z izkušnjo, ki jih bo popeljala na zasnežene strmine, med svež zrak in čudovite razglede. Smučanje na Pohorju ponuja užitek za vse generacije, od začetnikov do izkušenih smučarjev. S tem darilom ne boste le polepšali praznikov, ampak tudi spodbudili aktivno preživljanje prostega časa v objemu narave. Izberite darilo, ki bo pričaralo nepozabne trenutke in nasmehe!
Dragi bralci, v adventnem času želimo obdariti tudi vas. V sodelovanju z skupino Marprom vam podarjamo celodnevno smučanje za dve osebi, katere veljavnost je od ponedeljka do petka. Kako do nagrade? Pod objavo prispevka na našem Facebook profilu, označite osebo, s katero bi želeli doživeti to edinstveno izkušnjo.