Zveza prijateljev mladine (ZPM) Maribor danes znova prireja izmenjevalnico oblačil za mlade, imenovano Cunjami. Gre za projekt, s katerim želijo opozoriti na škodljive posledice tekstilne industrije in tako spodbuditi ljudi, da se uprejo danes zelo razširjeni “hitri modi”, ki jih sili v nenehno kupovanje novih oblačil.

Po besedah Kornelije Kaurin iz ZPM Maribor so projekt pred leti začeli mladi prostovoljci v okviru njihovih dejavnosti za mladostnike, da bi spodbudili vrstnike k ukrepanju za varovanje okolja. Pomemben se jim je zdel predvsem razmislek o škodljivosti tekstilne industrije, saj so mladi glavna tarča trgovskih verig s t.i. hitro modo, za katero je značilna hitra proizvodnja poceni oblačil, ki sledijo najnovejšim modnim trendom.

“Treba se je zavedati, da je tekstilna industrija eden največjih onesnaževalcev okolja,” je povedala Kornelija Kaurin. Sporna je po njenih besedah že pridelava surovin, pa tudi barvanje in izdelava tekstilnih izdelkov, saj poleg tega, da močno onesnažuje naravo, tudi pogosto izkorišča poceni delovno silo. “Na koncu izdelek pogosto sploh ne pride v trgovine, ampak roma kar na odpad. Samo da se čim več proizvede, saj konkurenca zbija cene,” je povedala.

Cunjami bo potekal med 17. in 19. uro v Domu ustvarjalnosti mladih Maribor.

Kakovost oblačil se zaradi vedno slabše proizvodnje slabša, kar pomeni, da so uporabna krajši čas in jih je težko popraviti, zato jih prej odvržemo. “Reciklaža tekstila je zahtevna, saj strokovnjaki še niso našli pravih receptov za to, kako ponovno uporabiti tekstil. Pomisliti je treba tudi na velike količine mikroplastike in barv, ki iztekajo s pranjem oblačil v naše vode. Tu gre torej za široko paleto vprašanj, na katera želimo opozoriti,” je še dejala Kaurin.

“Zagotovo je boljše, da si izmenjamo oblačila, kot ta kupimo nova. In da ko kupimo, kupimo kakovostno, da bo dlje uporabno. Tako bo lahko oblačilo šlo iz rok v roke, kot se je delalo nekoč,” je dodala.

Misli eko – izmenjaj si obleko

To je osnovno sporočilo Cunjamija, katerega slogan je Misli eko – izmenjaj si obleko! Na izmenjavo lahko posameznik prinese do deset čistih in lepo ohranjenih kosov oblačil ali modnih dodatkov. Vsakemu kosu se določi vrednost v točkah, za katere si lahko potem posameznik izbere nove kose.

Izmenjevalnico bo spremljala šiviljska delavnica, kjer bodo obiskovalce učili, kako oblačilo popraviti, izboljšati in prilagoditi ali pa zakriti madež, ki ga ni mogoče odstraniti.

Dogodka se ponavadi udeleži nekaj deset ljudi. Da bi jih pritegnili še več, prirejajo Cunjami tudi na drugih lokacijah, prejšnji teden na primer na festivalu ponovne uporabe, v prihodnje tudi na šolah.

Imajo tudi že posnemovalce. V skupni službi varstva okolja na Skupni občinski upravi Maribor na primer občasno prirejajo izmenjevalnico, na kateri si lahko uslužbenci izmenjajo oblačila med seboj.

Izmenjevalnice oblačil organizirajo v ZPM Maribor v sklopu programa Mladi, arhitekti svoje in skupne prihodnosti, ki ga sofinancira Mestna občina Maribor.

STA