Sanacija Žičkega dvora, o kateri smo večkrat poročali, je bila v začetku julija v zaključni fazi. Investitor, Galerija Gosposka d.o.o., je kril večino stroškov, 185.166 evrov pa je prispevalo Ministrstvo za kulturo, saj je bil investitor uspešen na razpisu za financiranje spomeniškovarstvenih projektov. V Galeriji Gosposki so nam povedali, da je bila ocena sanacije, bilo je predvidenih 660 tisočakov, točna, in da je ministrstvo del sredstev že izplačalo: »Ostal je še zadnji zahtevek, ki ga bomo izstavili konec meseca septembra.«

Še vedno ne želijo razkriti kaj se bo dogajalo v Žičkem dvoru in kdaj bo odprl svoja vrata

V preteklem letu smo se na Galerijo Gosposko obrnili z vprašanjem kakšna bo vsebina in prejeli odgovor: »Vsebine, ki bodo bogatile Žički dvor, gradimo z zavedanjem dolgoročnih ciljev. Naša vizija sledi ideji, da z inovativno kulturno-umetniško produkcijo ter kongresno dejavnostjo bogatimo tako mesto Maribor kot celotno regijo. Spodbujamo internacionalizacijo, trajnostni razvoj mesta, ekonomski razcvet, socialno kohezivnost in hkrati ne pozabljamo na okoljske rešitve.« Na ministrstvu, z vsebino niso seznanjeni.

»Z delovanjem in načrti se prilagajamo vsakokratnim razmeram na trgu. Sedanje so težke in nepredvidljive. V trenutnih negotovih razmerah ne razmišljamo o rasti in razvoju ampak o finančno vzdržnem poslovanju.«

Nekaj mesecev kasneje, smo jim ponovno poslali vprašanje ali je že jasno kaj se bo dogajalo v Žičkem dvoru in kdaj predvideno bo odprl svoja vrata? Špela Buždon iz Galerije Gosposke je pojasnila, da o konkretnih vsebinah v dvoru tudi nekaj mesecev kasneje še ne bi spregovorili. »Z delovanjem in načrti se prilagajamo vsakokratnim razmeram na trgu. Sedanje so težke in nepredvidljive. V trenutnih negotovih razmerah ne razmišljamo o rasti in razvoju ampak o finančno vzdržnem poslovanju.«