Organizatorji Olimpijskega festivala evropske mladine (OFEM) 2023 so danes otvorili Točko za prostovoljstvo, ki je še en kamenček v mozaiku številnih dejavnosti, s pomočjo katerih za prostovoljce OFEM 2023 ustvarjajo prijazno in stimulativno okolje, ki bo pomagalo pri uspešni izvedbi festivala.
»V ekipi Olimpijskega festivala evropske mladine (OFEM) 2023 se zavedamo, da je prostovoljstvo eden ključnih dejavnikov, ki vplivajo na uspešnost izvedb velikih športnih prireditev. Ena pomembnejših nalog, ki smo si jo zastavili na tem področju, je za prostovoljce OFEM ustvariti prijazno okolje, ki bo omogočalo njihovo uspešno integracijo v organizacijsko strukturo, ob tem pa ustvariti tudi širok sistem za ustrezno nagrajevanje njihovega vložka. Rezultat teh naporov je tudi Točka za prostovoljstvo,« je srečanje pričela Katja Žižek, vodja prostovoljcev OFEM 2023 Maribor.
Za prostovoljce pripravljajo nabor ciljno usmerjenih aktivnosti kot so mentorska podpora, delavnice, seminarji, družabni in kulturni dogodki pa vse do aktivnosti, ki spodbujajo zdrav in aktiven življenjski slog, kot so spoznavanje in preizkušanje spretnosti pri najrazličnejših športnih disciplinah, preizkušanje vadbišč in tekmovališč, priložnostna tekmovanja in treningi. Prostovoljci bodo pridobili raznoliko paleto novih znanj in dragocenih izkušenj, orodij za razvoj socialnih veščin in kariernih potencialov. Ob tem ponuja sodelovanje na OFEM 2023 tudi celo vrsto priložnosti za interakcijo s sodelujočimi športniki in strokovnim osebjem, mednarodno mreženje ter tkanje novih prijateljskih vezi.
K sodelovanju pri organizaciji želijo pritegniti 700 do 800 prostovoljcev. Da bi dosegli ta cilj, gradijo na izkušnjah predhodnikov in dobrih praksah, ki jih uspešno prenašajo v domače okolje, aktivno sodelujejo z lokalnimi skupnostmi, šolami, fakultetami in športnimi klubi ter društvi. Med partnerji, s katerimi intenzivno sodelujejo, so izpostavili Mladinski kulturni center Maribor, Zavod za zaposlovanje in Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez; s slednjim smo pristopili k evropskemu projektu Active, Healthy and Happy Volunteers at European Youth Olympic Festival – Maribor 2023 (Aktivni, zdravi in zadovoljni prostovoljci na Olimpijskem festivalu evropske mladine – Maribor 2023).
Izkušnje iz OFEM Maribor 2023 bodo organizatorji uporabili kot podlago za analizo in vrednotenje trajnostnih učinkov prostovoljstva v lokalnem okolju, pridobljene podatke teh analiz pa kot temelj za izgradnjo platforme za njegov nadaljnji razvoj. Izkušnje vključevanja prostovoljcev v spremljevalne aktivnosti bodo prelili v priročnik za organizatorje neprofitnih športnih prireditev. Priročnik bo ponudil nabor preizkušenih rešitev za vzpostavljanje aktivnosti, ki zagotavljajo, da prostovoljci prepoznajo pridobljene izkušnje in nove kompetence.
Prostovoljstvo bo ključnega pomena
»Organizacija velikih športnih dogodkov je zahteven proces, ki ga brez prostovoljcev ni mogoče izvesti. Na OFEM 2023 se prostovoljstvu zato posvečamo se posebej skrbno. Prepričani smo, da nam bo uspelo uresničiti koncept spodbujanja prostovoljstva na področju športa, ki bo prinesel veliko prednost in dodano vrednost celotni slovenski športni skupnosti. Nas cilj je brati zagnano, motivirano in timsko usmerjeno ekipo prostovoljcev ter jim zagotoviti enkratno in nepozabno mednarodno izkušnjo, na podlagi katere bodo tudi v prihodnosti navduševali številne posameznike, da pomagajo pri organizaciji športnih dogodkov v Sloveniji in tujini,« je dejala Katja Žižek.
»V ta namen intenzivno promoviramo prostovoljstvo kot način aktivnega državljanstva, socialne vključenosti, povezovanja in – ker gre za udejstvovanje pri športni prireditvi – zdravega življenjskega sloga. Med aktivnostmi, ki jih velja izpostaviti na področju promocije, je sodelovanje na Kariernem sejmu v Mariboru, več kot 50 predstavitev na mariborskih srednjih in višjih šolah ter Šolskem centu Ptuj, splete predstavitve projekta za študente Univerze v Ljubljani in Student University sports Association a Poljskem, predstavitev na seminarju v organizaciji Evropske univerzitetne športne zveze (EUSA) ter gostovanja v televizijskih oddajah. V prihajajočih dneh bomo lansirali promocijsko kampanjo, ki smo jo posneli z našim ambasadorjem, Filipom Flisarjem, konec marca in v začetku aprila se bomo predstavili na fakultetah Univerze v Mariboru, v sodelovanju s Športno zvezo Maribor pa bomo neposredno navezovali stike in nagovarjali vse športne klube in društva v podravski regiji,« še je dejala Žižek.
Prostovoljcem ponujajo sodelovanje na kar 13 različnih področjih (akreditacijska pisarna, namestitve, marketing, administracija, IT, koordinacija z olimpijskimi komiteji držav udeleženk, VIP, protokol in slovesnosti, anti-doping, catering…) s čimer skušajo zajeti najrazličnejše interese in ponuditi kar najboljše možnosti za pridobivanje novih znanj ter karierni razvoj.
Maja bodo za vse slovenske prijavljene prostovoljce izvedli spoznavno srečanje. Namenjeno bo splošnemu izobraževanju, izobraževanju na izbranem področju sodelovanja, spoznavanju in navezavi stikov z mentorji in ogledu prizorišča, poskrbeli pa bodo tudi za pester družabni program. Delo s prostovoljci pa bo pomagalo koordinirati 15 mentorjev, ki jih intenzivno usposabljajo in izobražujejo, že v kratkem pa se jim bodo pridružili tudi pri razgovorih s prijavljenimi kandidati, ki so prav tako že v teku.
Pomoč Evropske Unije
»Dvanajstmesečni projekt Active, Healthy and Happy Volunteers at European Youth Olympic Festival – Maribor 2023 (Aktivni, zdravi in zadovoljni prostovoljci na Olimpijskem festivalu evropske mladine – Maribor 2023), ki poteka pod okriljem Olimpijskega komiteja Slovenije in Združenja športnih zvez in za katerega je bilo uspešno pridobljenih 450.000 € nepovratnih evropskih sredstev sodi v sklop projektov Erasmus+ in se osredotoča na prostovoljstvo v športu. Pri projektu bo sodelovalo 48 držav udeleženk. Navezuje se tako na prioritete Erasmus +, kot potrebe prostovoljcev, pri čemer so izpostavljene socialna vključenost skozi šport, spodbujanje k športnemu udejstvovanju in fizičnim aktivnostim ter promocija zdravega življenjskega sloga,« je dejal Aleš Šolar, direktor oddelka Slovenska olimpijska akademija in EU projektna pisarna pri Olimpijskem komiteju Slovenije – Združenje športnih zvez.
»MKC Maribor se je Olimpijskemu festivalu evropske mladine pridružil kot partner na področju koordinacije prostovoljcev. Vsi dogovori o prostovoljstvu se bodo sklepali z MKC Maribor, ob tem pa seveda intenzivno sodelujemo pri pridobivanju in izobraževanju prostovoljcev. Vzporedno z aktivnostmi na OFEM 2023 izvajamo projekt Športni Maribor: Pobude mladih za aktivno sodelovanje v družbi na področju športnega udejstvovanja, katerega partner je Mestna občina Maribor. V okviru projekta smo seznanili več kot 2000 dijakov z možnostjo prostovoljskega dela na OFEM-u ter jim dali priložnost, da so povedali, kaj si želijo, da bi se v Maribor izboljšalo na področju športnega udejstvovanja, kaj jih moti in kaj manjka. Prejeli smo kar 531 pobud, ki jih bomo predstavili odločevalcem na lokalni in nacionalni ravni v okviru mladinskem dialoga, ki bo potekal v mesecu maju. Z načrtovanim dialogom si ¿želimo, da se sliši glas mladih. S projektom pa smo zagotovili finančna sredstva, katerimi bomo lahko eno izmed prejetih pobud realizirali. Projekt sofinancira Evropska unija,« je dejala direktorica MKC Maribor Marja Guček.
Med sodelujočimi tudi Zavod za zaposlovanje
»Zavod RS za zaposlovanje kot temeljna institucija na trgu dela pomaga iskalcem zaposlitve pri ohranjanju, razvijanju in aktiviranju lastnih potencialov. Prav to je razlog, da smo bili zelo veseli povabila k sodelovanju v projektu Olimpijskega festivala evropske mladine, ki je pomemben tako za nase mesto, kot celotno Slovenijo. Z aktiviranjem potencialov iskalcev zaposlitve in pomočjo pri širši promociji projekta družbeno odgovorno prispevamo k realizaciji le-tega ter prepoznavnosti Maribora in Slovenije v širši evropski javnosti,« je dejal mag. Bernard Memon, direktor Zavoda za zaposlovanje.
»Za iskalce zaposlitve, sodelovanje pri izvedbi prireditve kot je OFEM 2023, prinaša celo vrsto koristi: poleg neprecenljivih mednarodnih delovnih izkušenj na področju olimpizma in olimpijskih vrednot, mreženja ter novih prijateljskih vezi, je ena ključnih predvsem možnost razvoja lastnih kompetenc s področja komunikacije, kooperativnosti, kritičnega mišljenja ter kreativnosti,« še je dodal Memon.
Organizatorjem dogodka se je pridružila tudi Julia Janičkova z organizacijskega odbora EYOF Banska Bystrica, ki je sodelovala pri organizaciji lanske izvedbe Olimpijskega festivala evropske mladine na Slovaškem, ki je spregovorila o izzivih in rešitvah, s katerimi so se soočali organizatorji lanskega festivala.