V začetku letošnjega leta je mariborska Nova KBM postala 100-odstotna lastnica Abanke, nato pa sta se 1. septembra banki tudi uradno združili. Operativna združitev sicer sledi v začetku naslednjega leta, vse do takrat pa bo v obeh bankah potekalo usklajevanje produktov, storitev in bančne mreže. Ena od posledic združitve, ki prinaša optimizacijo delovnega procesa in organizacijske strukture, je manjše število zaposlenih.
Na odpuščanja pripravljeni
Iz Nove KBM so sicer sporočili, da je optimizacija na različnih področjih del utečenega postopka po združevanju. Na zmanjšanje pa so bili pripravljeni tudi v Sindikatu bančnih delavcev, saj po njihovih besedah z upravo sodelujejo korektno in v skladu s socialnim dialogom: “Sproti nas obveščajo o zadevah, recimo, za letos so rekli, da bo še do 30 odpustov, za naslednje leto še niso predstavili programa, tako da čakamo,” je pojasnil predsednik Sindikata bančnih delavcev Tomaž Boltin.
Pri Novi KBM število zaposlenih krčijo že vse od let 2010, v zadnjih letih, odkar je banko kupil ameriški sklad Apollo, pa odpustijo približno sto delavcev letno. V upravi banke zatrjujejo, da bodo tudi v prihodnje dajali prednost mehkim metodam ali prerazporeditvam, kar si želijo tudi v sindikatu.
Pri Novi KBM število zaposlenih krčijo že vse od let 2010, v zadnjih letih, odkar je banko kupil ameriški sklad Apollo, pa odpustijo približno sto delavcev letno. V upravi banke zatrjujejo, da bodo tudi v prihodnje dajali prednost mehkim metodam ali prerazporeditvam, kar si želijo tudi v sindikatu: “Najboljše je, ko gredo ljudje na borzo in potem v penzijo. Želimo si, da bi bilo tega največ, ker je to dejansko najbolj mehka oblika odpusta,” še pravi Boltin. V kolikor to ne bo izvedljivo, pa v upravi in Sindikatu bančnih delavcev pojasnjujejo, da se za presežne zaposlene trudijo zagotoviti pogoje, ki so karseda ugodnejši od zakonsko določenih.