Čaroben Maribor, ki je bil popestren s številnimi koncerti in prireditvami ni prinesel le veselja med občane. Nekateri, predvsem tisti, ki živijo bliže centra, so se morali spopadati z množično zaparkiranimi kolesarskimi potmi in pločniki.
Sicer smo na napačno parkiranje na Tyrševi ulici že opozorili. Tudi tokrat je bila med bolj zaparkiranimi prav ta ulica.
Ena ekipa redarjev je bila v bližini prireditev
Zaradi izjemno zaparkiranega centra mesta smo se z vprašanji obrnili na občino, kjer so za nas pojasnili, da naloge na vseh problematičnih lokacijah izvajajo redarji v okviru rednega dela (dnevnega, tedenskega ali mesečnega plana). Na teren pa so napoteni tudi takrat, ko posamezniki, torej stanovalci, obiskovalci, oškodovanci, državni organi ali lokalna skupnosti, podajajo neposredne prijave, ker se čutijo ogrožene ali menijo, da so ogroženi njihovi najbližji zaradi napačno parkiranih vozil.
V času prireditev so imeli redarji več dela kot sicer.
“Zaradi planiranih prireditev v mesecu decembru je bila ena ekipa redarjev v vsaki izmeni v bližini prireditvenih prostorov, ki pa je hkrati morala občasno odreagirati tudi na številčne sprotne prijave občanov v MOM in tudi v ostalih 18 občinah,” so še dodali.
Redarji so ukrepali glede na zakonska pooblastila
Nadzor parkiranja je samo ena izmed nalog redarjev in naloge opravljajo vestno in s takšnim delom bomo nadaljevali v prihodnje, prav tako pa bomo izvajali še ostale naloge, ki jih moramo.
Redarji se ne morejo in se ne smejo osredotočiti samo na eno kršitev in selektivno izbirati nadzor samo enega pločnika, enega dela mesta ali samo ene občine, ampak nadzirajo vse ceste v 18. občinah, ki so soustanoviteljice Skupne občinske uprave.
Koliko kazni je bilo napisanih?
Glede na večji obseg dela nas je seveda zanimalo, koliko kazni so redarji napisali in kakšne je bil končni izkupiček.
“Redarji svoje naloge izvajajo kot določa zakon in zakon ne določa obveznega izreka globe/kazni in redarji bodo zakonske naloge tako izvajali še naprej enako. Nalog ne izvajajo po zahtevah drugih, ker bi to bilo nezakonito. Zakon pa jim daje pravico in obvezo, da nalogo nadzora vodijo samostojno in se tudi samostojno odločijo kako bodo postopek vodili do zaključka ob upoštevanju okoliščin prekrška, morebitnih posledic in zakonskih okvirov, ki jim to omogočajo oz. določajo ( globa, opozorilo,….),” so pojasnili na občini.
Kaj pa izkupiček? Od občine smo dobili sledeči odgovor: “Cilj prekrškovnega postopka ni izkupiček, zato redarstvo za posamezne akcije ali problematične dele mesta ne vodi posebne statistike o izkupičku, ker to ni namen prisotnosti redarjev na terenu.”
Redarji se zaradi dela znajdejo v dvojnem položaju
Medobčinsko redarstvo ni edini organ, ki v Sloveniji nadzira napačno parkiranje, ker to izvaja tudi Policija.
Na občini so opozorili tudi na dvojen položaj redarjev, v katerem se znajdejo samo zaradi opravljanja dela, in sicer poseben pogled kršitelja in poseben pogled prijavitelja.
Dvojen položaj se odraža v tem:
- da obiskovalci prireditev (kršitelji) zaradi pomanjkanja parkirnih mest pričakujejo, da organi nadzora ne bodo izvajali svojih nalog dosledno;
- da so zato redarji deležni tudi napadov kršiteljev, od verbalnih do fizičnih napadov;
- da v teh dneh po izvedenih prekrškovnih postopkih naraste število ugovorov z nešteto različnimi razlogi zakaj so posamezniki naredili prekršek (ker je bil koncert in parkirnih mest premalo, ker je samo skočil na stranišče, ker je samo odpiral zapornico….;
- da prijavitelji nimajo prijaznih besed do redarjev, če se le ti ne pojavijo po 5 minutah na mestu prijave;
- da prijavitelji ne razumejo, da je nemogoče, da bi redarji po petih minutah bili na več deset lokacijah prijav hkrati in to v 18 občinah, ki jih pokrivajo, ko nekdo objavi fotografijo na spletu ali poda prijavo po telefonu ali preko e pošte, ker je to fizično nemogoče;
- da se lahko zgodi, da na določeno lokacijo, kljub prijavi ne bodo prišli pravočasno ali sploh ne bodo prišli;
- da pa se pa potrudijo kolikor je le možno, da na vsako prijavo odreagirajo in izvedejo naloge po predpisih in ne po željah drugih.
Redarji so zaradi okoliščin svojega dela velikokrat neupravičeno tarča očitkov, napadov ali zgodb, ki jih uporabljajo posamezniki pri obrambi zaradi prekrška ali ko jih nezadovoljni občani uporabijo, ker redarji niso dovolj hitro odreagirali (grozijo z obveščanjem medijem, odvetnikom, vodstvu občine, tožbami,…).
“Medobčinski redarji bodo še naprej redno izvajali akcije nadzora, kot to določajo predpisi, prav tako bodo še naprej predlagali pristojnim organom, da s spremembo prometnih režimov ali prometnih ureditev odpravijo problematične točke. Še naprej bodo sodelovali s Svetom za preventivno in vzgojo v cestnem prometu pri izvedbi ozaveščevalnih akcij, ki so namenjene izboljšanju poznavanja pravil cestnega prometa ter predvsem pomena varnosti za vse udeležence v prometu,” so zaključili na mariborski občini.