Foksi je živahen in domiselno zvit lisjak, ki ga poznamo kot uradno maskoto Olimpijskega komiteja Slovenije. Ker pa je Foksi neuklonljive narave in se že od mladih tačk vneto predaja športu, je tokrat prišel navijati tudi v Maribor na Olimpijski festival evropske mladine (OFEM), ki ga bomo lahko spremljali letos poleti. Na OFEM pa bomo lahko navijali tudi za Foksi ambasadorje, mlade mariborske športnike, ki se bodo v različnih športnih disciplinah pomerili s tujo konkurenco. Eden izmed njih je tudi Žan Ogrinc, mlad mariborski tekač, tudi sicer prihaja iz atletske družine, Žan pa je bil slovenski junak atletske odprave na OFEM na Slovaškem, saj je teku na 800 metrov osvojil srebrno medaljo. S športom se ukvarja že od svojega šestega leta, najprej je bil zaprisežen nogometaš, da je atletika “njegov šport”; pa se je odločil pred dvema letoma, ko je začel resno trenirati. Na OFEM bo tekmoval v teku na 800 metrov.
Kako potekajo priprave na OFEM, so se treningi kaj spremenili?
Priprave na OFEM potekajo odlično. Pred enim tednom sem se vrnil iz priprav iz Mallorce, kjer so bili pogoji za trening odlični in sem super treniral. Treningi se kaj posebej niso spremenili, je pa res da se s starostjo tudi treningi spreminjajo in postajajo zahtevnejši.
Ali velja kakšen poseben režim treningov pred tekmovanjem?
Čisto natančno ne, je pa res da en teden ali 10 dni pred velikim tekmovanjem naredim zadnji težki trening, da vidim kako sem pripravljen na tekmo nato pa so treningi lažji in manj naporni. Se pa s tem kakšni treningi so prav nič ne obremenjujem, saj imam odličnega trenerja Sebastijana Jagarinca s katerim se zelo razumeva in mu v celoti zaupam.
Kaj tebi osebno nastop na tovrstnem tekmovanju pomeni?
Seveda je to velika čast, da lahko nastopam na velikem tekmovanju za svojo državo in zaradi tega se vedno potrudim pokazati vse svoje znanje, da si po tekmi nič ne bi očital. Letošnji OFEM bo pa zame imel še posebno vlogo, saj bo tekmovanje potekalo na mojem domačem stadionu v Mariboru.
Si se v preteklosti že udeležil kakšnega podobnega tekmovanja takšnegakova?
Lansko leto sem se prvič soočil z velikimi tekmami in sicer evropsko prvenstvo u18, kjer sem osvojil 12.mesto in na OFEM v Bansky Bistrici, kjer sem bil drugi, tudi balkanskega prvenstva, ki je bila moja prva večja tekma in na začetku je bilo veliko novega, kjer še nisem imel izkušenj in se mi je to poznalo in sem bil slab, ampak sem se iz tega veliko naučil za tekmi, ki sem jih prej omenil.
Na kakšen način je potekal izbor tekmovalcev za OFEM v tvoji kategoriji?
V atletiki je tako, da za vsako disciplino velja norma, ki jo je potrebno narediti do določenega datuma. Jaz sem jo na srečo izpolnil že v februarju in se zdaj lahko mirno pripravljam na tekme, ki sledijo.
OFEM bo dopolnjeval tudi družabni program, se veseliš druženj stekmovalci iz drugih držav?
Ja, to je drugi del velikega tekmovanja, ki se ga tudi veselim, saj spoznaš veliko novih ljudi in z njimi si tudi lahko izmenjaš drese svojih držav.
Si že morda navezal stike z drugimi tekmovalci, ki bodo sodelovali naOFEM?
Tega še nisem, to bomo na tekmovanju, sem pa pogledal konkurenco, ki je v moji disciplini zelo močna, tako,da se že zelo veselim tekme.
Odkod zanimanje za atletiko? Kdaj si se začel ukvarjati s tem športom?
Šport sem imel že od otroštva zelo rad, moja mama je bila zelo dobra tekačica na srednje proge in oče trener in to ljubezen do atletike sta prenesla tudi na mene. Kar hitro mi je atletika postala izjemno všeč in sem jo sam želel še trenirati in tudi tekmovati. Pritegne me to, da si odvisen od sebe in da lahko preizkušaš samega sebe do kod sežejo tvoje sposobnosti.
Tvoj oče je legendarni trener, je imel vpliv na izbiro športa, s katerimse ukvarjaš?
Kljub atletskim koreninam sem kar nekaj časa treniral tudi nogomet, vmes pa na nek način ostajal povezan tudi z atletiko. Ta me je že takoj pritegnila in ko sem jo začel trenirat bolj zares je bila to moja želja saj se v atletiki in posebej v moji disciplini počutim izjemno.
Kako usklajuješ šolske obveznosti s treningi?
S tem nimam težav, saj zjutraj grem v šolo, takoj po šoli imamo trening in ko pridem iz treninga doma naredim(če imam kaj) za šolo, tako da zaenkrat ni posebnih težav.
Kako pogosto treniraš? Kje treningi potekajo?
Treniram 6-krat tedensko, torej vsaki dan enkrat razen v nedeljo imam prosto, ta način mi zelo ustreza in to se kaže tudi na rezultatih. Treniram pa na več lokacijah, kot so atletski stadion Poljane, Pekrska gorca, kjer tečemo v hrib, v dvorani Tabor za treninge moči, včasih tudi v parku ob treh Ribnikih in tudi včasih v Pristanu za regeneracijo, kar nam naš klub (AK Poljane Maribor) omogoča, tako da imam zelo dobre pogoje za trening.
Kaj so tvoji največji uspehi, na katere si ponosen?
Moj največji uspeh je definitivno 2. mesto na OFEM 2022 in pa državni rekord, ki sem ga postavil letos v dvorani na 800m za mlajše mladince.
Kako te pri športu podpira družina?
Družina me zelo podpira pri športu, še posebej mama, ki mi omogoči vse za to, da sem lahko uspešen. Oče pa mi včasih, da kakšen nasvet, saj je bil trener.
OFEM velja za “male olimpijske igre”, se nekoč vidiš v vlogi slovenskega
reprezentanta na olimpijskih igrah?
To, da bi nastopil na pravih olimpijskih igrah je seveda moja velika želja, ampak vem, da je do tja še dolga pot, ki vključuje veliko trdega dela in odrekanja.