Pred kratkim je testno zaživela aplikacija, ki omogoča spremljanje avtobusov v Mariboru. Ena od ključnih prioritet pri razvoju mestnega avtobusnega prometa v Mariboru je njegova digitalizacija. Pomemben korak v tej smeri je razvoj aplikacije M mobilnost za pametne mobilne telefone, ki poskusno že deluje na napravah z operacijskim sistemom Android.
Kot so za nas pojasnili na mariborski občini je digitalizacija storitve mestnega javnega potniškega prometa (MJPP) ključen element pri dvigu kakovosti storitve izvajanja mestnega potniškega prometa v moderni družbi, saj uporabniku omogoča hitrejšo dostopnost do informacij o avtobusnem prometu v MO Maribor.
Dodatno je bila digitalizacija MJPP identificirana kot eden ključnih izzivov v mestnem potniškem prometu v sklopu študije o prenovi in preureditvi linij mestnega javnega potniškega prometa, prav tako pa so občani preko ankete o zadovoljstvu s sistemom trajnostne mobilnosti v MO Maribor med glavne želje uvrstili izboljšave potovalnih informacij avtobusnega prometa.
Razvoj je traja pol leta
Z razvojem aplikacije Marprom in MO Maribor nista imela stroškov. Testno obdobje bo pokazalo dejansko potrebo po potrebnih investicijah v strojno opremo, zalednim sistemom, potrebnih vmesnikih in ostalo programsko opremo. Po testnem obdobju bomo ugotovljene težave identificirali in jih upoštevali v kolikor bodo smiselne in bodo pripomogle k boljšemu produktu.
Projekt sta izvedli podjetji Poligram in MIPS v sklopu nadgradnje obstoječih sistemov za izdelavo voznih redov in napovedovanja prihoda avtobusa v realnem času. Od ideje do prve testne variante je minilo 6 mesecev.
To so glavne prednosti aplikacije
S vzpostavitvijo digitaliziranih informacij o prihodu avtobusov želi MO Maribor uporabnikom ponuditi informacije o voznih redih, načrtovanju poti od točke A do točke B in prihodu avtobusa v realnem času preko mobilne aplikacije.
Preko mobilnih telefonov lahko tako Mariborčani in vsi ostali, ki uporabljajo javni potniški promet testirajo, katera linija in ob kateri uri je najoptimalnejša za prevoz od točke A do točke B, dobijo informacijo o morebitnem prestopu, prav tako pa aplikacija nudi informacijo o realnem prihodu avtobusa na postajališče. Prihod avtobusa je prikazan tudi grafično.
“Aplikacija je še v razvojni fazi, kar pomeni, da bi pri razvoju radi vključili tudi uporabniško izkušnjo. Torej želimo si tudi povratne informacije uporabnikov, ki so si aplikacijo naložili in jo uporabljajo. S tem bi radi zmanjšali začetne težave, ki nastanejo pri vseh novih produktih, ki se predstavljajo na novo,” so še dodali na občini.
Avtobusi predstavljajo le prvo fazo
Kot so v nadaljevanju še pojasnili, se aplikacija testira za Marpromove avtobuse. “MO Maribor ima dolgoročni cilj združiti vse informacije o mobilnosti v eno aplikacijo, avtobusi predstavljajo le prvo fazo, v naslednjih fazah želimo vključiti še aplikacije, ki že obstajajo – Mbajk – za izposojo koles, Easypark – za parkiranje ter aplikacije, ki jih razvija Ministrstvo za Infrastrukturo v sklopu projekta IJPP – Integriran javni potniški promet, kjer bi združili informacije za primestni potniški promet in železniški promet.”
Cilj je vzpostaviti enotno t.i. Maas platformo (Mobilnost kot storitev), ki bi občanom in obiskovalcem mesta nudila informacije o vseh načinih prevoza po mestu od točke A do točke B. Omogočala bi naj tudi možnosti plačila.