Pred četrtkovo, 27. redno sejo mestnega sveta je župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič predstavil nekatere aktualne zadeve v občini. Povedal je, da si prizadevajo, da Farmadenta ne bi bilo potrebno prodati, saj pomembno prispeva k nadaljnji izgradnji javne zdravstvene infrastrukture, da so na dobri poti z zdravstvenima postajama Magdalena in Tezno in da bo čarobni december v Mariboru potekal po prilagojenem programu. Omenil je tudi, da tačas aktualne gradnje na območju mestne občine Maribor dobro napredujejo, podpis pogodbe za dogradnjo vrtca v Brezju in da na Lentu nastaja nov kulturni hub. Na območju med Šarhovo in Kamenškovo ulico načrtujejo 6-oddelčno enoto vrtca Studenci za 132 otrok. Mestni svetniki bodo v zvezi s tem sprejemali spremembo odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za omenjeno stanovanjsko območje na Studencih, s katero bi omogočili gradnjo vrtca na tem območju.
Neva Pipan: V proračunskem skladu za pomoč in razvoj smo zbrali 45.000 evrov
Neva Pipan, vodja projektov Izboljšajmo Maribor na Mestni občini Maribor, je predstavila proračunski sklad za pomoč in razvoj. ” To je bila ideja župana, ki je razumel, da najdemo sredstva, ki niso bila načrtovana, da pomagamo ranljivim ciljnim skupinam.” Po potrditvi odloka na lanski aprilski seji je odlok začel veljati maja 2020, ko je bila s sklepom župana imenovana delovna skupina za proračunski sklad. Z donatorskimi sredstvi so v skladu zbrali več kot 45.000 evrov sredstev, ki jih bodo kot pomoč namenili fizičnim in pravnim osebam v času epidemije, sklad pa bo aktiven tudi po tem obdobju.
Na razpis je prišlo sedem vlog, komisija se je po njihovem pregledu odločila, da izbere Zvezo prijateljev mladine, s katero je občina podpisala odločbo o sofinanciranju.
Po besedah Neve Pipan so bili mladi med 12. in 16. letom, pri katerih se v večji meri kažejo posledice epidemije, ciljna skupina za prvi javni razpis. “Otroci se bojijo prihodnosti, beležimo povečano število mladostnikov z učnimi težavami, družine se v trenutni situaciji ne znajdejo, … “ Junija je bil objavljen javni razpis za pridobitev subvencioniranja mentorskih programov za preprečevanje in blažitev prikrajšanosti in socialnih stisk mladostnikov v mestni občini Maribor v letu 2021 in 2022. Na razpis je prišlo sedem vlog, komisija se je po njihovem pregledu odločila, da izbere Zvezo prijateljev mladine, s katero je občina podpisala odločbo o sofinanciranju. Zveza je kandidirala z mentorskim programom za mladostnike Ti to zmoreš, v okviru programa pa bo mladim, ki imajo v času epidemije tudi psihične težave, nudila oporo skozi dejavno preživljanje prostega časa. “Iskali bodi skrite nadarjenosti pri otrocih. Najprej bo potekalo usposabljanje mentorjev, nato bodo skupaj s šolskimi svetovalnimi službami prepoznali posameznike in jih spremljali. Donatorji sicer lahko še vedno donirajo sredstva v proračunski sklad.”
Na seji tudi o preoblikovanju Nigrada in Pogrebnega podjetja Maribor v javni podjetji
Mitja Senekovič s Sekretariata za splošne zadeve je omenil preoblikovanje Nigrada in Pogrebnega podjetja Maribor v javni podjetji, kar je mogoče, potem ko v obeh podjetjih ni več zasebnega kapitala. Simona Borko, Energap, pa je predstavila študijo, s katero so proučili način energetske sanacije 12 objektov v lasti Mestne občine Maribor. Gre za šole, vrtce in Dom Antona Skale, v katerih bodo uredili kotlovnice, notranjo razsvetljavo in energetsko upravljanje. Med dvema modeloma energetske sanacije: Mestna občina z lastnimi sredstvi in sodelovanje zasebnega partnerja je študija pokazala, da je optimalnejši način sanacije s pomočjo koncesionarja.