Pred kratkim smo v uredništvo prejeli pismo zaskrbljenega bralca, v katerem opozarja na nevzdržno stanje v Zavodu za prestajanje kazni zapora Maribor. Za dodatna pojasnila smo se obrnili na Upravo RS za izvrševanje kazenskih sankcij.
Težava prezasedenosti
Trenutno je v Zavodu za prestajanje kazni zapora (ZPKZ) Maribor zaprtih 214 oseb, kar predstavlja 152 % zasedenost zavoda. O prezasedenosti smo sicer že pisali v začetku leta, a se je situacija do danes nekoliko umirila. "V primerjavi z začetkom leta je številčno stanje zaprtih nekoliko upadlo, saj smo v preteklih mesecih beležili tudi višje stopnje zasedenosti zavoda," pojasnjujejo.
Za naš medij so že v začetku leta izpostavili, da bo težavo prezasedenosti dolgoročno naslovil nov nadomestni ljubljanski zapor v Dobrunjah, ki bo reševal tudi prezasedenost drugih moških zaporov po državi. Hkrati pa v URSIKS skupaj z Ministrstvom za pravosodje intenzivno iščejo druge možne rešitve nastalih razmer. V zakonodajnem postopku je trenutno predlog Zakona o dodatnih ukrepih za zagotavljanje varnosti v zavodih za prestajanje kazni zapora zaradi prezasedenosti in pomanjkanja pravosodnih policistov, ki predvideva možnost predčasnega odpusta s prestajanja kazni zapora šest mesecev pred iztekom kazni, namesto treh mesecev, kot to določa veljavna zakonska določba.
Bralec opozarja na nevzdržne razmere v poletnih mesecih
Kot že omenjeno, je bralec v pismu izpostavil nevzdržne razmere zaradi visokih temperatur in slabe higienske razmere, ki v zadnjem času med zaporniki povzročajo nelagodje. Pismo objavljamo v celoti.
"Rad bi, da medijsko izpostavite nevzdržne razmere za prestajanje kazni zapora in pripora. Zavedamo se, da smo tukaj ker smo kršili zakonodajo. Vseeno si pa zaslužimo normalne pogoje za prestajanje kazni zapora in pripora. Sam delam v delavnici pripora, kjer delamo od 7. ure zjutraj do 13. ure popoldan. V delavnici je veliko prahu, nečistoče, in temperatura nad 30 stopinj Celzija. V sobah imamo tuš samo tisti, ki delamo v zavodu ostali so brez tuša v sobi. Temperatura niti ponoči v sobi ne pade pod 28 stopinj plus tega da smo v sobi trije... Čutimo pregretost, omotičnost, slabost..."
Sprejemajo številne ukrepe za učinkovitejše soočanje z vročinskim valom
Kot pojasni Generalni urad Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij trenutno obdobje zaznamuje sprejetje številnih ukrepov za učinkovitejše soočanje z vročinskim valom, ki prispevajo k boljšim bivalnim možnostim zaprtih oseb v tem času. "Še vedno pa se soočamo s prezasedenostjo zavoda, pomanjkanjem bivalnih prostorov in kadrovskim pomanjkanjem, predvsem pravosodnih policistov ter posledično z odpovedmi spremstev zaprtih oseb zunaj zavoda," dodajo.
Povejo tudi, da za zaprte osebe, kot doslej, organizirajo aktivnosti v skladu z dnevnim in hišnim redom ter z njihovim osebnim načrtom. Potekajo redni obiski zaprtih, sprehodi in druge prostočasne aktivnosti. Tudi v poletnem času izvajajo male vzgojne skupine, tečaj slovenskega jezika za pripornike, obiskuje jih nevladna organizacija za pomoč posameznikom, odvisnim od prepovedanih drog. Konec meseca junija pa so za zaprte osebe izvedli tudi pohod v mariborski park in okolico.
Kot drugod ob trenutnem vročinskem valu, so tudi znotraj ZPKZ Maribor temperature nekoliko narasle. "Za blaženje dviga temperatur izvajamo različne ukrepe, vezane na senčenje, zračenje in ventiliranje, tuširanje, pitje dodatne tekočine in druge potrebe ukrepe. Izpostaviti velja, da se ZPKZ Maribor nahaja v stari stavbi z visokimi stropi in debelimi stenami, ki dajejo zračnost celotnemu prostoru in omogočajo počasnejše segrevanje celotne stavbe. Poudariti je tudi potrebno, da je lega velikega dvorišča v zavodu ugodna, saj je večji del dneva zaradi obdajajočih stavb na sprehajališču senca. Dodatno osvežitev tekom bivanja na prostem nudi zavodska fontana, ki jo vsako leto pred sezono očistimo in pripravimo za delovanje," poudarijo.
Sladoled, avtomati za hladne napitke in individualni razgovori
Omenijo tudi, da v poletnih mesecih v zavodski kuhinji ob rednem deljenju sokov in sadja ob kosilu, delijo enkrat tedensko tudi sladoled ali lubenico. Na hodnikih zavoda in tudi na sprehajališču pa so nameščeni številni avtomati za hladne napitke, katerih se zaprti lahko poslužujejo po lastni presoji. Prav tako jim je redno omogočena nabava želenih živil v zavodski kantini.
"Na malih vzgojnih skupinah in v individualnih razgovorih se pogovarjamo o strpni komunikaciji in preventivi ob povišanih temperaturah; zaprte osebe ozaveščamo o pitju zadostne tekočine in jim svetujemo zadrževanje v senčnih območjih," povejo in izpostavijo, da so po posvetu z zavodskim zdravnikom pridobili informacijo, da zaradi povišanih temperatur zdravstvenih odklonov v zavodski ambulanti trenutno ne beležijo. Dovzetnejši za vplive povišanih temperatur so kronični bolniki, ki so spremljani s strani zavodske zdravstvene službe in ustrezno obravnavani.
"Klimatskih naprav v bivalnih prostorih zaprtih oseb nimamo."
"Temperature na deloviščih spremljamo in lahko podamo pojasnilo, da so ob upoštevanju realnih zunanjih temperatur slednje tudi na deloviščih v okviru pričakovanega. V kuhinji so npr. nameščene klimatske naprave, zavodska pralnica se nahaja v kleti, ki zaradi lege ohranja nižje temperature, prav tako je v kletnih prostorih del kovinske delavnice, kjer so temperature prav tako ugodne. Preostanek kovinske delavnice in galvanika sta temperaturno bolj obremenjeni, zato smo slednji delovišči opremili z ventilatorji, prostore zračimo, zaprte osebe smo namestili v senčni del prostora. Za zaprte osebe, ki delajo, smo dodatno poskrbeli še tako, da ob malici dobijo dodatne hladne napitke, na deloviščih pa so prav tako na voljo avtomati s hlajeno osvežilno pijačo," zaključijo.
Pravilnik o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih
Točno vrednost temperature, ki jo delodajalec mora zagotavljati določa Pravilnik o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih.
25. člen
- Delodajalec mora zagotoviti, da temperatura zraka v delovnih prostorih med delovnim časom ustreza fiziološkim potrebam delavcev glede na naravo dela in fizične obremenitve delavcev pri delu, razen v hladilnicah, kjer upošteva kriterije za delo v mrazu.
- Za izpolnjevanje zahtev iz prejšnjega odstavka mora delodajalec upoštevati določila slovenskih standardov za toplotno udobje.
- Temperatura zraka v delovnih prostorih ne sme presegati +28 °C. Izjema so t.i. vroči delovni prostori, kjer temperatura zraka lahko preseže +28 °C, vendar mora delodajalec v tem primeru poskrbeti, da temperatura zraka v pomožnih prostorih, hodnikih in stopniščih, ki so v povezavi z vročimi delovnimi prostori, ni višja od +20 °C.
Med t.i. vroče delovne prostore spada denimo omenjena kovinska delavnica, katero so, po informacijah ZPKZ opremili z ventilatorji.