V marsikateri mestni četrti je bilo že pred časom izpostavljeno, da imajo ulice premalo svetilk ali pa so te neustrezne in zastarele. Vrednost porabe električne energije na leto na prebivalca je v Mariboru dvakrat višja, kot to predpisuje zakonodaja, in sicer 91 kWh.

Projekt obnove javne razsvetljave se je začel pripravljati že konec leta 2019, ko je Mestna občina Maribor objavila poziv promotorjem in nanj prejela več vlog o zainteresiranosti. V letu 2020 je bila pripravljena investicijska dokumentacija in koncesijski akt (odlok), s katerimi je bil ugotovljen javni interes za sklenitev javno-zasebnega partnerstva za izvedbo projekta posodobitve omrežja javne razsvetljave in zagotavljanja osvetlitve na območju Mestne občine Maribor.

S strani več prijaviteljev prejeli zahtevke za revizijo

“V mesecu juliju 2020 je bil objavljen javni razpis za sklenitev javno-zasebnega partnerstva, kamor se je prijavilo šest prijaviteljev, ki smo jim na podlagi razpisnih pogojev ugotavljali pravno-formalno, ekonomsko in tehnično sposobnost za sodelovanje v naslednji fazi postopka – fazi dialoga. Prva faza postopka se je zaključila v januarju 2021, v kateri smo s sklepom priznali usposobljenost za sodelovanje vsem prijaviteljem, nakar smo s strani več prijaviteljev prejeli zahtevke za revizijo,” so na mariborski občini pojasnili za naš medij.

Da je v zasebnem sektorju zanimanje za takšno sodelovanje veliko, kaže dejstvo, da je občina na javni poziv prejela šest vlog zasebnih partnerjev, in sicer

  • Petrol, Slovenska energetska družba
  • Citelum s.a. iz Francije
  • Javna razsvetljava d.d. iz Ljubljane
  • Nigrad d.d.
  • Elektro Maribor Energija Plus
  • Interenergo iz Ljubljane

Javna razsvetljava v celoti posodobljena v dveh do treh letih

Predmet javno-zasebnega partnerstva je izvedba posodobitve omrežja javne razsvetljave z zamenjavo obstoječih svetilk in zagotavljanje osvetlitve v obdobju trajanja javno-zasebnega partnerstva na celotnem območju Mestne občine Maribor. Izbrani zasebni partner bo zamenjal obstoječe svetilke in s tem zagotovil energetsko učinkovitost razsvetljave.

V dveh do treh letih bi lahko bila javna razsvetljava v mestu v celoti posodobljena. V okviru projekta naj bi tako zamenjali več kot 13.000 svetilk. Pogodbo z zasebnim partnerjem nameravajo podpisati za obdobje desetih let. Potem bo javna razsvetljava, ki bo posodobljena, prešla v last občine.

V okviru projekta najmeravajo zamenjali več kot 13 tisoč svetilk. V dveh do treh letih bi lahko bila javna razsvetljava v mestu v celoti posodobljena. 

“V okviru javno-zasebnega partnerstva je občina pripravila projektno dokumentacijo, zasebni partner pa bo zamenjal obstoječe svetilke, priključne plošče in vodnike ter vzpostavil sistem centralnega nadzora svetilk z daljinskim upravljanjem. Cilj je, da mesto pridobi energetsko učinkovitejšo razsvetljavo, ki bo porabila manj električne energije, povzročala manj svetlobnega onesnaževanja ter zahtevala nižje stroške obratovanja in vzdrževanja,” je navedeno v gradivu.

Zamenjava je torej nujno potrebna, saj obstoječa javna razsvetljava ni v skladu z direktivami EU o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja, občina pa je zaradi nje tudi že prejela odločbo državnega inšpektorata za okolje in prostor.