V Snagi so se odločili narediti še korak bliže k svojim uporabnikom. S svetovanjem in nadzorom na terenu nad ločevanjem odpadkov jih skušajo pritegniti k sodelovanju – postati odgovoren na področju ravnanja z odpadki. V preteklih dneh so opravili pregled nad ločevanjem odpadne embalaže v rumenih vrečah pri gospodinjstvih, živečih v individualni poselitvi. Pri tem so, kot so sporočili, navezovali tudi osebne stike z gospodinjstvi in na ta način razrešili tudi nekaj dilem o tem, kaj sodi v rumeno vreči in kateri odpadki se nikakor ne smejo pojaviti v njih. Potrebno se je namreč zavedati, da le skrbno ločeno zbrani odpadki predstavljajo pomembne surovine za nadaljnjo predelavo.

Poseben izziv je ločevanje odpadkov v večstanovanjskih objektih

Poseben izziv pa je ločevanje odpadkov v večstanovanjski objektih in v teh primerih zbiranje odpadne embalaže na ekoloških otokih. “Ekološki otoki oz. zbiralnice so namenjene širši populaciji, ne posamezniku, in v povezavi s tem se pri tem srečujemo tudi z večjimi nepravilnostmi in celo nedopustnimi onesnaženji na ekoloških otokih, kar zagotovo ni v ponos našemu mestu,” so v Snagi zapisali v sporočilu za javnost.

Ekološki otoki oz. zbiralnice so namenjene širši populaciji, ne posamezniku, in v povezavi s tem se pri tem srečujemo tudi z večjimi nepravilnostmi in celo nedopustnimi onesnaženji na ekoloških otokih, kar zagotovo ni v ponos našemu mestu.

Danes dopoldne med 8. in 10. uro so tako opravili nadzor na ekoloških otokih na Pobrežju, v predelu večstanovanjskih objektov na Gunduličevi ulici, Markovičevi ulici, Ulici Goceta Delčeva in Vrazovi ulici. Pri nadzoru je bil prisoten tudi inšpektor Medobčinske inšpekcije. Nadzorna ekipa je na lokacijah ekoloških otokov zvrnila zabojnike za odpadno embalažo in naredila kratke terenske sortirne analize vsebnosti zabojnika.

Pri zabojnikih za odpadno embalažo ugotovili od 20 do 25-odstotna odstopanja

Irena Bartok iz podjetja Snaga je pojasnila, da so pri zabojnikih za odpadno embalažo ugotovili od 20- do 25-odstotna odstopanja in glede najpogostejših napak, ki so jih danes zasledili pri pregledu vsebine zabojnikov za odpadno embalažo, dejala: »Našli smo različne vrste odpadkov, ki bi morali biti v črnih zabojnikih, torej med mešanimi komunalnimi odpadki. Gre za ostanke mesa, kosti, različni plastični izdelki, tudi kakšni higienski izdelki. Zasledili smo tudi precej papirja, kartonske embalaže, ki sodi v zabojnike za papir. Prav tako precej bioloških odpadkov; ostankov hrane, zelenjave, jajčne lupine. V enem zabojniku je bila večja količina še original zapakirane hrane za živali z datumom poteka 2022, kar bomo namenili za zavetišče za živali.«

Gre za ostanke mesa, kosti, različni plastični izdelki, tudi kakšni higienski izdelki. Zasledili smo tudi precej papirja, kartonske embalaže, ki sodi v zabojnike za papir.

Pri zabojnikih za mešane komunalne odpadke (črne posode) je še več odpadkov, ki sodijo v druge posode: »Zaradi neločevanja se tam znajdejo papir, embalaža, biološki odpadki.« Pri bioloških odpadkih pa je največja težava v tem, da so ti odpadki odloženi v te zabojnike v plastičnih vrečkah.

Kot je še povedala Irena Bartok,  se bodo kmalu lotili nadzora tudi teh odpadkov, tako da bodo obdelali celotno ponudbo odpadkov. “Verjamem, da bomo uspeli, da bomo ljudje bolj odgovorni. Moram pa povedati, da bolje ločujemo odpadke kot še nekaj let nazaj. Ni pa še na takšni ravni, da bilo čisto zadovoljivo. Takšna neodgovorna dejanja zvišujejo ceno in stroške ravnanja z odpadki. Želimo odpraviti miselnost posameznikov, ki še vedno menijo, da to ni njihova naloga, da je to naloga Snage. Zakonodaja je jasna, ločevanje odpadkov je obveza vsakega posameznika, obveza Snage pa je, da to omogoči z zabojniki, zbirnimi centri in podobno.”

Takšna neodgovorna dejanja zvišujejo ceno in stroške ravnanja z odpadki. Želimo odpraviti miselnost posameznikov, ki še vedno menijo, da to ni njihova naloga, da je to naloga Snage. Zakonodaja je jasna, ločevanje odpadkov je obveza vsakega posameznika, obveza Snage pa je, da to omogoči z zabojniki, zbirnimi centri in podobno.”

Z ugotovljenim stanjem bodo obvestili upravnika večstanovanjske stavbe in tudi stanovalce, neposredno z obvestili na oglasnih deskah.

Današnji nadzor je bil brez sankcij

Bartokova je pojasnila, da so danes opravili svetovalni nadzor brez sankcij: “Uporabnikom želimo to odgovornost približati na prijazen način, da jih ozavestimo in poučimo.” Pred 14 dnevi so izvajali tovrstni nadzor pri stanovanjskih hišah, kjer so pregledovali rumene vreče in izdajali pohvale oziroma obvestila, v primeru kršitev. “Bilo je nekaj takšnih lokacij z več nepravilnostmi. Te lokacije smo zjutraj, ko je odvoz teh rumenih vreč, obiskali in ugotovili, da so tokrat rumene vreče z vzorno vsebino.”

 

 

 

 

 

.

I