Mariborski Univerzitetni klinični center se na področju fizioterapije sooča s precejšnjo kadrovsko podhranjenostjo. Težave so se pojavile že v času epidemije covid-19, ki je poleg številnih področij, vplivala tudi na področje opravljanja fizioterapije, saj so bile terapije mogoče le deloma, nekaj časa pa popolnoma onemogočene. Da so se težave še bolj poglobile, vpliva tudi pomanjkanje fizioterapevtov. “V UKC Maribor imamo zaposlenih skupno 64 fizioterapevtov. 13 jih je razporejenih na delovišču v ambulantnem delu, ostali so na stacionarnih oddelkih. Zaradi premalo zaposlenih terapevtov na številnih oddelkih nimamo stalno razporejenega fizioterapevta, na nekaterih oddelkih, kjer je hospitaliziran večji odstotek bolnikov s težjimi poškodbami ali boleznimi (npr. kirurgija, nevrologija, interna intenzivna terapija) jih je premalo,” pojasnjujejo na UKC Maribor.
Kadrovski primanjkljaj terapevtov se odraža tudi v bazi Inštituta za fizikalno in rehabilitacijsko medicino (IFRM), kamor na zgodnjo medicinsko rehabilitacijo pacienti prihajajo od doma.
Dodatna težava tudi iztrošena in zastarela oprema
V mariborskem kliničnem centru tako le stežka usklajujejo potrebo po fizioterapiji in dostopnim kadrom znotraj UKC. “Z veliko truda, dnevnega prilagajanja in usklajevanja opravimo ambulantni program in osnovne storitve medicinske rehabilitacije na oddelkih, kjer imamo svoje kabinete. Na vseh ostalih deloviščih izvajamo storitve zgodnje medicinske rehabilitacije na podlagi internih napotnic za med oddelčne storitve. Potrebe so bistveno večje, kot so kadrovske zmogljivosti. Dodatno težavo predstavljajo iztrošena in zastarela medicinska oprema, prostorska stiska in pomanjkanje sodobne rehabilitacijske tehnologije,” opozarjajo v UKC.
Zaradi že v osnovi premalo sistemiziranih delovnih mest za izvajalce medicinske rehabilitacije v UKC Maribor, ob povečanem obsegu dela (zaradi ustanovitve novih oddelkov, širitve programov na obstoječih oddelkih in potrebe po izboljšanju kakovosti obravnave) potrebujemo kadrovsko okrepitev.
Zaposlovanje novih (fizio)terapevtov poteka preko javnega razpisa. Vse kandidate, ki izpolnjujejo razpisne pogoje povabijo na ustno predstavitev na Inštitut za fizikalno in rehabilitacijsko medicino UKC Maribor, ob prisotnosti predstojnika, vodje in namestnika vodje fizioterapije in delovne terapije IFRM.
Po zahtevnosti izstopa medicinska rehabilitacija politravmatiziranega in nevrološkega bolnika. “Opozarjam pa, da se večkrat zamenjuje pojem fizioterapija z medicinsko rehabilitacijo. V javnosti povsem prezrta je neobhodna, še vedno pogosto spregledana, potreba po delovni terapiji. Fizioterapevt je enakopravni član rehabilitacijskega tima, v katerega sodijo zdravnik fiziater, fizioterapevt, delovni terapevt in medicinska sestra, za terciarno raven rehabilitacije pa se potrebuje še druge strokovnjake kot npr. klinični psiholog, logoped, inženir ortopedske tehnike…,” še razlagajo v UKC Maribor.
Medicinska rehabilitacija in znotraj nje timske storitve fizioterapije in delovne terapije, niso potrebne samo po posegih, ampak so potrebne pri večini hospitaliziranih bolnikih zaradi bolezni in poškodb, stanj po različnih operacijah, ob akutnih dogodkih (npr. možganska kap, srčni infarkt, različne infekcijske bolezni…) in pri vseh kroničnih stanjih (npr. bolezni srca in ožilja, nevrodegenerativne bolezni, maligna obolenja, polimorbidnost…), ki vplivajo na funkcioniranje bolnika.
V UKC izpostavljajo tudi stalno potrebo po zgodnji hospitalni medicinski rehabilitaciji pri rizičnih skupinah, kot so otroci, starostniki, nosečnice in vsi hospitalizirani na različnih oddelkih za intenzivno terapijo.