Na Mestni občini Maribor je včeraj beseda med drugim tekla tudi o okoljski problematiki. Državna sekretarka ministrstva za okolje in prostor Metka Gorišek je predstavila nekaj večjih načrtov, ki zadevajo območje Maribora.
V načrtu kar dve sežigalnici
“V Mariboru predvidevamo sežigalnico preostanka komunalnih odpadkov kot tudi ločeno monosežig odpadnega blata. Gre za visokotehnološke naprave, ki bodo emisijsko CO2 nevtralne. Odpadki nimajo ogljičnega odtisa, bo pa to zmanjšalo emisije ostalih fosilnih goriv. Najprej na obstoječih toplarnah, pa tudi emisije zaradi prevozov,” je načrte in dogovore pojasnila Goriškova.
Zmanjšanje prevozov pa naj ne bi zmanjšalo samo količine emisij, temveč je smiselno tudi zaradi situacije na mejah: “Veste, da se meje zapirajo in zato bomo pridobili tudi evropska sredstva in ministrstvo si prizadeva, da bi rešili celotno Slovenijo,” je še povedala.
Obe sežigalnici varni in sofinancirani
V primeru obeh sežigalnic ministrstvo računa na sofinanciranje s strani Evropske unije. Ob tem računajo še na sredstva podnebnega sklada, ena temeljnih pridobitev sežigalnice je namreč manjša obremenjenost okolja, oziroma manjši ogljični odtis.
Kljub temu, da se morda zdi smiselna postavitev ene same sežigalnice, ki bi poskrbela tako za komunalne odpadke, kot tudi za sežig blata, to v praksi ni izvedljivo: “Slediti moramo vsem evropskim smernicam in ni več dovoljeno, da se skupaj termično obdelujejo preostanki komunalnih odpadkov in sežig odpadnega blata. Obstoječe naprave bodo še delovale, nove pa morajo delovati ločeno,” je povedala Goriškova.
To ne bodo komercialne naprave, to je javna gospodarska služba. Odpadno blato sodi pod občinsko službo, termična obdelava odpadkov, oziroma odpadki za energijo, je pa državna javna služba.
Sama izgradnja sežigalnic seveda dviguje veliko prahu predvsem iz strahu posega v okolje in s tem povezanim onesnaževanjem. Goriškova je zato znova izpostavila: “To ne bodo komercialne naprave, to je javna gospodarska služba. Odpadno blato sodi pod občinsko službo, termična obdelava odpadkov, oziroma odpadki za energijo, je pa državna javna služba.”
Med tem ko je komunalno blato mogoče obdelati v monosežigalnici, lahko je namenjeno novim proizvodom ali pa podvrženo kompostiranju, ostali odpadki pa po visokotehnološki termični predelavi služijo za proizvodnjo elektrike in toplote ter kot nadomestilo fosilnim gorivom.
Med tem ko je komunalno blato mogoče obdelati v monosežigalnici, lahko je namenjeno novim proizvodom ali pa podvrženo kompostiranju, ostali odpadki pa po visokotehnološki termični predelavi služijo za proizvodnjo elektrike in toplote ter kot nadomestilo fosilnim gorivom.
In časovnica?
Sežigalnici zaradi samega postopka pridobivanja dovoljenj in postavitve ne bosta postavljeni sočasno. Medtem, ko bo sežigalnica blata postavljena v neposredni bližini čistilne naprave, so stvari pri sežigalnici ostalih komunalnih odpadkov nekoliko bolj zapletene: “Pri monosežigu je časovnica hitrejša, ker ni potrebno sprejemati novih aktov. V letu 2022 bi se začela gradnja na območju čistilnih naprav, sežig bo verjeten kako leto ali dve kasneje, ker je treba sprejeti prostorske načrte, kar zahteva veliko več dokumentacije.”