“Hiša hospica bi bila velika pridobitev za mesto Maribor in celotno severovzhodno Slovenijo. Želje so velike, tako kot potrebe, a naše izkušnje kažejo, da pri teh stvareh ne velja hiteti,” sta za STA povedali predsednica Slovenskega društva hospic Renata Jakob Roban in vodja programa spremljanja umirajočih bolnikov in njihovih svojcev na domu Tamara Zemlič Radović.
Nadgradnja ideje o Sočutnem mestu
Vzpostavitev takšne enote bi bila nadgradnja ideje o Sočutnem mestu, ki so ga pred dvema letoma vzpostavili v pritličju oddelka za onkologijo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor.
Vzpostavitev takšne enote bi bila nadgradnja ideje o Sočutnem mestu, ki so ga pred dvema letoma vzpostavili v pritličju oddelka za onkologijo Univerzitetnega kliničnega centra Maribor.
Zemlič Radovićeva opozarja, da je treba opredeliti zadeve z vsemi vpletenimi. “Več informacij bo znanih po opravljenem razgovoru na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter po sestanku z Mestno občino Maribor in Centrom za socialno delo Maribor,” je pojasnila.
Občina pripravljena sodelovati z društvom Hospic
Na občini idejo podpirajo. “Mestna občina Maribor je vsekakor pripravljena sodelovati s Slovenskim društvom hospic, ki je tekom sestanka v začetku septembra podalo predlog za izvajanje dejavnosti Hiše hospic v Mariboru. V tem trenutku še čakamo na predloge s strani društva, kakšno podporo oziroma pomoč konkretno torej pričakujejo od nas,” pravijo na občini.
Mestna občina Maribor je vsekakor pripravljena sodelovati s Slovenskim društvom hospic, ki je tekom sestanka v začetku septembra podalo predlog za izvajanje dejavnosti Hiše hospic v Mariboru.
Odlagališče bolnih ni namen društva
V Slovenskem društvu hospic, ki letos obeležuje 25 let delovanja, opozarjajo, da “Hiša hospica ne sme biti še eno odlagališče nemočnih in bolnih“. “Njen namen je jasno opredeljen. Hiša omogoča drugačen način oskrbe ljudi, ki v domačem okolju nimajo ustreznih pogojev, da bi preostanek življenja preživeli kakovostno. Nudi podporo bolnikom, katerih preutrujeni svojci potrebujejo čas za počitek. Prav tako sprejme bolnike, za katere bivanje v domovih za starejše občane ni možno oziroma bivanje v bolnišnici ni več potrebno. Glavna potreba po Hiši hospica pa se kaže pri tistih osebah, ki nimajo nikogar,” so pojasnili.
Njen namen je jasno opredeljen. Hiša omogoča drugačen način oskrbe ljudi, ki v domačem okolju nimajo ustreznih pogojev, da bi preostanek življenja preživeli kakovostno. Nudi podporo bolnikom, katerih preutrujeni svojci potrebujejo čas za počitek.
V teku pogovori o različnih rešitvah
Mestni svetnik NSi Bernard Memon je na nedavni seji mestnega sveta omenil možnost donacije nepremičnine s strani občanke za vzpostavitev Hiše hospica, a v društvu tega ne komentirajo. Pravijo, da tečejo pogovori o različnih rešitvah. Leta 2010 je Slovensko društvo hospic v Ljubljani odprlo prvo Hišo hospica v državi, a jo je “zaradi sistemske neumeščenosti v nacionalni program financiranja” leta 2015 moralo zapreti. Omenjeno hišo so prevzele Lekarne Ljubljana in vzpostavile Ljubhospic, ki pa ni povezan z delovanjem omenjenega društva.
STA