Čeprav radi slišimo o belem božiču, je tradicionalen božič v Sloveniji zelen. V Mariboru smo imeli v zadnjih petdesetih letih le 19. belih, toda medtem ko so bili med petdesetimi leti še kar pogosti, bo zdaj res potreben čudež, da bomo za božič v štajerski prestolnici dobili snežno pošiljko. Zadnji bel božič smo imeli namreč kar 15. let nazaj, leta 2007.

Verjetnost belega božiča je vsako leto manjša

V nasprotju s predstavo mnogih je tradicionalen božič v Sloveniji in tudi v Mariboru zelen. Po večini države, kot tudi pri nas, je bil bel božič nazadnje leta 2007. Kot nam je pojasnil Jure Cedilnik, meteorolog Agencije RS za okolje (ARSO), ni to nič nenavadnega, saj je božič komaj na začetku zime in se mora več stvari “poklopiti”, da pride do snežne odeje, ki se tudi obdrži. Med drugim morajo biti temperature dovolj nizke, sneg mora zapasti že prej in ne sme biti odjuge.

Kakšne pa so verjetnosti, da bomo v štajerski prestolnici še sploh kdaj videli bel božič? Kot pojasni dežurni prognostik, je verjetnost odvisna od kraja, v nižinah načeloma velja, da gre bolj za srečo kot kaj drugega, saj verjetnost načeloma res ni velika. Navsezadnje belega božiča nismo videli že 15 let. Podobno je v drugih krajih, ki so v nižinah, Ljubljana snega na božič ni videla že skoraj 20 let, od daljnega leta 2003.

Primerjava višine snežne odeje na božično jutro, v obdobju od 1993 do 2018. Vir: ARSO

Kot so pojasnili tudi meteorologi na Neurje.si, je statistično gledano snega po nižinah vsako leto manj, kar lahko opazimo tudi sami – to sicer ne velja za visokogorski svet. Gre tudi za posledico zvišanja temperatur v dolgoletnih povprečjih. Navsezadnje v Mariboru letos še sploh ni bilo prave snežne odeje, da bi konkretno pobelilo nižine, velikokrat zmanjka kaka stopinja, dve. Sčasoma bodo pa te anomalije še večje.

V Mariboru v zadnjih dvajsetih letih le en bel božič

Kot lahko razberemo sodeč po statistiki, ki so jo izdelali na ARSO, je imel Maribor od leta 1961 19. belih božičev. Toda zelo lepo lahko vidimo, kako je snežna odeja z leti vedno manj pogosta, kar lahko pripisujemo višanju temperatur. Sneg postaja v štajerski prestolnici vedno bolj redek, saj je bila večina izmed omenjenih 19. belih božičev pred letom 2000. Od takrat je bil bel božič le še leta 2001 in 2007. Ali lahko naslednje leto upamo, da prelomimo zaporedje zelenih božičev? Verjetnost nam ni najbolj naklonjena.

Beli božiči v Mariboru, vir: ARSO

Več kot 50-odstotna verjetnost za bel božič velja le za kraje, ki ležijo na 500 metrih nadmorske višine ali še višje. Največja verjetnost, da bi bil božič zasnežen, je tako v alpskih dolinah, kjer odjuge niso tako izrazite kot drugje. Največ snega za božič zato tudi na ARSO zabeležijo v krajih, ki ležijo v alpskih dolinah in v Julijcih. Za to območje božiči s polmetrsko snežno odejo niso tako zelo nenavadni.

Med najbolj belimi božiči je bil sicer tisti leta 1994. Na Obali medtem npr. belega božiča niso imeli vsaj od leta 1948.