Na slovenski ravni se postopoma število hospitalizacij covidnih bolnikov zmanjšuje. Kot je na današnji novinarski konferenci povedala strokovna direktorica Nataša Marčun Varda, je v UKC Maribor skupno hospitaliziranih 62 bolnikov s covidom. Od tega jih je 6 na intenzivni terapiji, 36 pa na akutnem covid oddelku. Ostali bolniki so hospitalizirani na posameznih oddelkih v rdečih conah. To so bolniki, ki niso pljučno prizadeti. Gre za paciente, ki so bili hospitalizirani zaradi kakšnega drugega razloga in je bila pri njih potrenja še okužba s covidom.

Kljub nekoliko boljšemu stanju ostajajo priporočila za obiske v mariborskem kliničnem centru, kot so bila. To pomeni, da svojci lahko obiščejo paciente, ki so hospitalizirani dlje od tedna dni in paciente, pri katerih zdravnik pričakuje, da bo izid zdravljenja slab.

Operacije se izvajajo v 85 odstotnem obsegu

V zadnjih dveh tednih izvajajo operativni program v obsegu 85 odstotkov. Načrt UKC-ja je, da bodo ta odstotek ohranili tudi v naslednjih tednih. Ambulantna dejavnost pa se je v zadnjem času realizirala več kot 100 odstotno. Specialistične ambulante so imele za 16 odstotkov večjo realizacijo od načrtovane.

Obseg izvajanja operativnih posegov je odvisen od covid situacije.

“Določen del kadra pač potrebujemo in 100 odstotne realizacije ne moremo zagotoviti, tudi če bo covid situacija ostala taka, kot je sedaj,” je povedala strokovna direktorica. Je pa ob tej priložnosti tudi poudarila, da je pomanjkanje kadra problem, ki ima svoj izvor v preteklih letih in ne le v enem preteklem letu, saj se ni zaposlovalo toliko ljudi, kot bi jih realno v UKC-ju potrebovali. Je pa Marčun Vardova nekoliko optimistična: “V zadnjih letih se je nedvomno povišalo število zaposlenih in v naslednjih letih pričakujemo, da bomo lahko temu sledili. Če pa bodo odprta covid delovišča, je seveda jasno, da bo določen del kadra odpadel. Moramo računati tudi z odhodi zaradi izgorelosti. Kljub temu upamo, da bomo uspeli pridobiti še dodatne nove specializacije.”

Pričakovan je priliv iz drugih regijskih bolnišnic

Po besedah strokovne direktorice država predvideva, da bi z 19. aprilom določene bolnišnice, ki so zdaj še covid bolnišnice, lahko zaprli: “To pomeni, da bolnišnice ne bi imele več covid oddelkov, kjer se zdravijo bolniki z pljučnicami, in bi obdržali le še rdeče cone, vsi ostali bolniki bi se kanalizirali v 4 bolnišnice, med katerimi je tudi UKC Maribor.”

Poleg UKC Maribor bi covid bolnike sprejemali še v UKC Ljubljana, Golniku in Splošni bolnišnici Celje.

Zapiranje covid oddelkov v drugih bolnišnicah bi pomenilo porast oziroma priliv bolnikov iz sosednjih regionalnih bolnišnic, kot je Murska Sobota, Ptuj in Slovenj Gradec.

Akcijski načrt za skrajševanje čakalnih vrst je že pripravljen

V mariborskem UKC-ju so pripravili akcijski načrt skrajševanja čakalnih vrst, ki so ga že poslali na Ministrstvo za zdravje. Vendar akcijski načrti ne upošteva novega priliva bolnikov, ki bodo prihajali v naslednjih mesecih: “Zato ni za pričakovati, da se bodo čakalne vrste aniurale. Se pa bodo zmanjšale.” Strokovna direktorica pa upa na ugodne covid razmere jeseni.

Sicer trenutno na kardiokirurški poseg čaka več kot 200 bolnikov, ambulanto čakajočih bolnikov na ravni celotnega UKC je približno 13.000. “To so velike številke, ki bodo s tekočim prilivom bolnikov nedvoumno še večje. Naš cilj bi bil, da bi do konca leta lahko operirali vsaj 400 kardioloških pacientov,” je se dodala strokovna direktorica.