S 23. januarjem so se v epidemiološko ugodnih regijah znova zagnale žičniške naprave. Po tem, ko so bila smučišča pred novim letom nekaj dni vendarle odprta, so jih 7. januarja znova zaprli. Kot je tedaj pojasnil minister Jernej Vrtovec, bi poškodbe, ki so sestavni del smučanja, preveč obremenile zdarvstveni sistem, zato so tedaj smučanje oziroma uporabo žičniških naprav prepovedali.
“Iskreno se opravičujem za to odločitev, a sam se kot pristojni minister zavedam, da čeprav nas je zima obdarila z obilico snega, je epidemiološka slika zelo težka in zaskrbljujoča, zaskrbljujoče so tudi napovedi. Poškodbe, ki so sestavni del rekreativnega smučanja, bi pomenile še dodatno obremenitev za bolnišnice,” je tedaj povedal Vrtovec.
V večini primerov zvini, zlomi, udarnine
Smučišča od te sobote znova obratujejo, in sicer pod strogimi pogoji in ob upoštevanju vseh priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Poleg tega mora upravljavec žičniških naprav zagotoviti hitro testiranje s strani pooblaščenega izvajalca na eni izmed vstopnih točk na smučišče.
Ob tem nas je zanimalo, koliko smučarskih poškodb so v tej in lanski sezoni beležili v Urgentnem centru UKC Maribor in za kakšne poškodbe je pri tem šlo. Kot so za naš medij pojasnili iz službe za odnose z javnostmi UKC Maribor, so v letošnjem letu oziroma v letošnji sezoni (v obdobju od 1. decebembra do 14. januarja) zabeležili dve smučarski poškodbi. Ob tem so v lanskem letu v istem obdobju zabeležili 30 poškodb, ki so nastale pri smučanju oziroma deskanju. Kot so še dodali, je v večini primerov šlo za zvine, udarnine in zlome.
Sankanje po smučarskih progah ni dovoljeno
Ob tem je potrebno poudariti, da se zaradi omejitev na smučiščih, vse več ljudi v teh dneh odloča za sankanje, kjer lahko prav tako pride do poškodb, zato previdnost ni odveč.
Pred ponovnim odprtjem pohorskih smučišč so tudi tam pozvali smučarje in ostale obiskovalce k upoštevanju varnostnih določil previdnosti in strpnosti na belih strminah in ob njih.
“Pri tem še posebej opozarjamo, da hoja ali sankanje po smučarskih progah nista dovoljena; prepoved velja tudi v času po zaprtju smučišč, ko je v teku njihovo urejanje oziroma teptanje in lahko hoja po progah privede do neljubega dogodka ali nezgode, še zlasti v mraku in temi. Pohodnike tako prosimo, da uporabljate izključno poti za označenim robom smučišč,” so sporočili.