Leto dni je od tega, ko je mariborska Snaga začela z zbiranjem odpadne embalaže neposredno iz gospodinjstev. Povprašali smo jih, kakšne so njihove ugotovitve po letu dni. »Ugotavljamo, da zbiranje od vrat do vrat predstavlja boljšo alternativo zbiranja odpadne embalaže od zbiranja na zbiralnicah,« so nam dejali in dodali, da se v rumenih vrečah pojavlja manj nečistoč kot v primeru skupnega zbiranja v zabojnikih na zbiralnicah.
Nekateri uporabniki namreč neupravičeno koristijo zbiralnice za odlaganje neprimernih vrst odpadkov z namenom zmanjševanja količin mešanih komunalnih odpadkov na svojem zbirnem mestu.
Uporabniki so, kot povedo na Snagi, zbiranje odpadne embalaže od vrat do vrat dobro sprejeli in se privadili na nov sistem zbiranja. »Nekateri so poznali takšen način že iz zunaj mestnih občin, kjer je takšen sistem zbiranja praksa že nekaj let,« dodajo.
Vreče so dostavili na več kot 13 tisoč naslovov
Delitev vreč za zbiranje odpadne embalaže za leto 2021 je potekala od septembra do decembra 2020. »V tem času smo dostavili vreče na območju mestne občini Maribor na 13.139 naslovov in razdelili 13.372 zavitkov rumenih vreč (en zavitek vsebuje 26 kosov vreč) med naše uporabnike.« Vzporedno je potekala delitev še v ostalih sedmih zunaj mestnih občinah, kjer opravljajo GJS in je bilo dostavljenih 10.190 zavitkov rumenih vreč na 10.135 naslovov.
Uporabniki tudi dokupujejo dodatne vreče. »Vendar je potrebno poudariti, da leto 2020 ni bilo običajno leto, saj so bili ljudje več doma, količine odpadne embalaže pa večje in posledično je bila potreba po vrečah večja,« povedo.
In katere največje napake pri ločevanju odpadnih embalaž?
»Sortirne analize zbrane odpadne embalaže v rumenih vrečah so pokazale, da se v vrečah pojavlja tudi tekstil in plenice, ki sodijo med mešane komunalne odpadke. Prav tako se v rumenih vrečah pojavlja steklena embalaža in kakšna elektronska naprava, ki ne sodi med plastično embalažo. Z dodatnim ozaveščanjem bomo strmeli k čim večji ustreznosti vsebine v rumenih vrečah,« zapišejo na Snagi.
V znak dviga ozaveščenosti in s ciljem še bolj približati odgovorno ravnanje z odpadki svojim uporabnikom bomo v naslednjih dneh pričeli na terenu z izvajanjem svetovalno-nadzornih aktivnosti.
Svetovalno-nadzorna ekipa na ogled ločenih odpadkov
Pojasnijo, da bo v prihodnjih dneh Svetovalno-nadzorna ekipa vršila ogled ustreznosti ločeno zbranih odpadkov v zabojnikih oz. v vrečah na odjemnih mestih in z ugotovitvami – nepravilno ločevanje, pohvala za dosledno ločevanje v obliki obvestil, informirala gospodinjstva o pravilnosti ravnanja z odpadki.
»V kolikor bo mogoče, bo ekipa ob ogledu navezala tudi osebni stik z uporabniki. Želimo si namreč, da skupaj s svojimi uporabniki razrešimo čim več dilem in nejasnosti pri ločevanju odpadkov in tako dosegati obojestransko zadovoljstvo v skrbi za naše okolje. Skrbno ločene vrste različnih vrst odpadkov na mestu njihovega nastanka predstavljajo namreč pomembne surovine za njihovo nadaljnjo predelavo,« zaključijo.