»Vsaka zgodba ženske, ki je nameščena v varno hišo, je edinstvena, ganljiva, težka in se nas osebno dotakne«, je pogovor z nami začela Lidija Ovčar, vodja varne hiše Maribor.
Varna hiša Maribor je večletni, razvojni socialnovarstveni program, ki ga izvaja Center za socialno delo Maribor. Namenjena je ženskam in otrokom, ki preživljajo nasilje v svojih družinah. Varna hiša Maribor je 25.11.2022 praznovala 26 let delovanja, njeno temeljno poslanstvo pa je nuditi varno bivanje in zagotoviti psihosocialno pomoč in podporo.
V varno hišo se tako lahko zatečejo samske ženske in ženske z otroki, stare od 18 let naprej, ki doživljajo nasilje v družini. Uporabnice, ki se odločijo za umik v varno hišo, se poleg izkušnje nasilja v družini velikokrat soočajo tudi z drugimi pridruženimi težavami. “Pri žrtvah nasilja največkrat zaznavamo dodatne duševne stiske, povezane s strahom in veliko skrbjo za lastno življenje in življenje svojih otrok. Ženske same omenjajo pridružene stiske in težave, povezane z reševanjem finančne situacije, težavami v duševnem zdravju, deložacijami, z uporabo drog/alkohola, stiskami starejših oseb s strani odraslih otrok in s strani partnerja,” razloži vodja Varne hiše Maribor Lidija Ovčar.
Izpostavila bi zgodbo 76-letne gospe, ki se je po 54 letnih ponavljajočega psihičnega, fizičnega, spolnega in ekonomskega nasilja zmogla umakniti na varno in je sprožila tudi razvezo in druge postopke pred uradnimi institucijami.
Ali pa zgodba 18-letnice, ki se je zaradi hudega psihičnega, fizičnega nasilja in zanemarjanja s strani lastnega očeta bila primorana umakniti na varno.
Pa zgodba mlade mamice s štirimi otroki, ki je dlje časa trpela zaradi partnerjevega alkoholizma in posledično psihičnega in fizičnega nasilja v družini.
Ter zgodba starejše gospe, ki se je morala umakniti na varno pred nasilnim sinom.
“Smo zagovornice ogroženih žensk in otrok v postopkih pred drugimi ustanovami. Pomagamo tudi otrokom pri težavah povezanih z odraščanjem ali težavah v odnosih z drugimi osebami, pomagamo jim pri organizaciji vsakodnevnega življenja, dajemo jim možnost svetovanja po odhodu iz varne hiše. Nudimo telefonsko svetovanje ogroženim – anonimno in zaupno vsak delovni dan. Uporabnice imajo možnost vključitve v podporno skupino varne hiše 1x/tedensko (skupina za samopomoč v Varni hiši). Delujemo javno in preventivno v skupnosti, proti normalizaciji nasilja in kršitvam človekovih pravic,” pove Ovčarjeva.
Uporabnice z otroki poskušajo živeti “običajno” življenje
Uporabnice, ki so nameščene skupaj s svojimi otroki, si svoje življenje skušajo približati običajnemu načinu življenja, razloži Ovčarjeva. Ženske vodijo lastno gospodinjstvo in same skrbijo za otroke, med seboj si pomagajo pri organizaciji vsakodnevnega življenja in varstvu otrok. Otroci, nameščeni v varni hiši obiskujejo vrtec in šolo normalno naprej, kot pred namestitvijo. V določenih primerih pride tudi do prepisa v drug vrtec ali šolo.
V spletnem mediju Maribor24 smo se odločili porabnicam in zaposlenim v mariborski Varni hiši, ki se vsakodnevno soočajo s težkimi življenjskimi zgodbami, vsaj nekako polepšati praznične dni. K sodelovanju so pristopili naši partnerji, s pomočjo katerih smo zbrali darilca ter donacijo v vrednosti 700 eur.
Z nami so praznike v Varni hiši polepšali:
Albo Logistika, Uprastan, Benneton, Curaprox, Europark ter Maribox.
Vsem se iz srca zahvaljujemo.
Ob predaji naše zbranih sredstev je Lidija Ovčar pojasnila: “V imenu Varne hiše Maribor se spletnemu mediju maribor24 in njihovim parterjem iskreno zahvaljujemo za donacijo, ki ste jo namenili za potrebe otrok in žensk, žrtev nasilja v družini. Hvaležni smo, da ste prepoznali pomembnost naših programov, ki delujejo v lokalni skupnosti že več kot 26 let.”
Vsem vam, naši dragi bralci, želimo prijetne praznične dni in bližino ljubljenih oseb.