Epidemija že drugo šolsko leto močno vpliva na izobraževanje na vseh ravneh. Na preizkušnji so starši, pedagogi, predvsem pa otroci, opozarjajo predstavniki staršev slovenskih osnovnošolcev.

»Zdi se, da je Ministrstvo za šolstvo tu zaspalo. Sprijaznili so se s šolanjem na daljavo, ni pa se iskalo novih možnosti. To je tisto, kar je slabo,« je o torkovi napovedani akciji povedal Alen Bastič, predsednik Aktiva svetov staršev mariborskih šol.

Trenutne možnosti so premalo

Predstavniki osnovnošolskih svetov staršev se strinjajo, da je aktivno opozarjanje srednješolcev na razmere, vredno podpore. Predvsem zaključni razredi srednjih šol so v dani situaciji prikrajšani in bi morali v šole.

»Zdi se nam spodbudno, da so se srednješolci svoje problematike lotili aktivno, zato smo se odločili, da jih podpremo«, pove Bastič in doda, da je tudi v primeru osnovnošolskega pouka veliko boljših rešitev, od trenutne situacije.

Predstavniki svetov staršev mariborskih in okoliških šol so v kratkem sporočilu pozvali k desetminutni prekinitvi pouka v torek, 9. 2. ob 9:02 uri. S tem bodo podprli srednješolske iniciative, ki pozivajo k spremembam pri šolanju v času epidemije.

»Ne gre za to, da protestiramo, ampak podpiramo idejo, naj se razišče kaj vse je v dani situaciji še mogoče spremeniti. Prepričani smo, da sploh še nismo izčrpali vseh možnosti. Trenutne možnosti so premalo in lahko bi izkoristili druge možnosti, denimo model B in C, o katerih sploh ni bilo govora.«

Stiske preko računalnika ne vidiš

Predstavniki osnovnošolskih svetov staršev se strinjajo, da je aktivno opozarjanje srednješolcev na razmere, vredno podpore. Predvsem zaključni razredi srednjih šol so v dani situaciji prikrajšani in bi morali v šole.

Trenutne možnosti so premalo in lahko bi izkoristili druge možnosti, denimo model B in C, o katerih sploh ni bilo govora!

»Vedno se pozabi tudi na marginalne skupine. Na tiste, ki so v stiski, na tiste, ki nimajo materialnih pogojev, tiste ki se s težavo učijo ali so žrtve nasilja. Dosti skupin je še čisto spregledanih. To so tisti, ki jih je tudi med rednim poukom komaj opaziti, zdaj je tistim najtežje«, pove Bastič.

Podobno kot v aktivu svetov staršev Mariborskih šol, se tudi drugod po Sloveniji z akcijami podpore, osnovnošolski aktivi pridružujejo iniciativam z gestami solidarnosti.

Vedno se pozabi tudi na marginalne skupine. Na tiste, ki so v stiski, na tiste, ki nimajo materialnih pogojev, tiste ki se s težavo učijo ali so žrtve nasilja.

»Vsi najbolj želimo, da bi se vrnila tista normalnost, ki smo jo poznali pred epidemijo”, je o trenutni situaciji povedal Tone Meden, predsednik Zveze aktivov svetov staršev Slovenije.