Klubi in diskoteke so edina dejavnost, ki je zaprta vse od začetka marca. Ostale dejavnosti so med prvim in drugim valom poslovale, čeprav v večini v zmanjšanem obsegu. »Teče deveti mesec zaprtja. Iskreno povedano, smo pričakovali dolgo zaprtje, saj se zavedamo, da so klubi in diskoteke rizične glede prenosa okužb. Želel bi poudariti, da nismo proti zaprtju naše dejavnosti. Se pa moramo vprašati, zakaj smo zaprti. Zaprti smo zato, da se ohrani javno zdravje in da se zdravstveni sistem ne zlomi. In če se naša panoga žrtvuje za javno dobro, je tudi prav, da iz javne blagajne prejmemo primerno odškodnino. Ne, da obogatimo, ampak da preživimo. Da pokrijemo fiksne stroške, ki se nabirajo tudi, ko je lokal zaprt,« nam je dejal Aleš Leskošek, direktor Maribar d.o.o, sicer najemnik lokala Fuego – Latino club in Meating pub & restavracije.

Leskošek je po tvitu, ki ga je objavil minister Zdravko Počivalšek, sklepal, da se bo njihova problematika končno rešila. Po njegovih besedah bi omenjen ukrep pomagal, da bi prebrodili čas zaprtja in bili zmožni ponovno zagnati poslovanje, ko bo epidemiološka slika to spet dovoljevala. »Letos namreč beležimo 92-odstotni padec prometa. 8-odstotkov je bilo ustvarjenih v prvih dveh mesecih leta, ki sta za našo branžo tako ali tako najslabša v letu,« pojasnjuje.

Letos namreč beležimo 92-odstotni padec prometa. 8-odstotkov je bilo ustvarjenih v prvih dveh mesecih leta, ki sta za našo branžo tako ali tako najslabša v letu.

»PKP6 sedaj predlaga za podjetja, ki so letos utrpela več kot 70-odstotni padec prometa, 1,2 odstotka letnega prihodka za meseca oktober, november in december. A pozor, maksimalno 1000 evrov na zaposlenega,« doda. Kot znova pove, so že v začetku pričakovali dolgo zaprtje. Zato so morali zaposlene žal odpustiti. Doda, da gre pri klubih in diskotekah za zelo specifično dejavnost. Redarjev namreč po zakonu ne smejo zaposlovati, temveč jih najamejo od varnostne službe, kateri je podeljena koncesija.

»Tukaj so DJ ali drugi nastopajoči, ki gostujejo na različnih lokacijah in prireditvah in so zato večinoma samozaposleni. In ker gre za dejavnost, ki se pretežno opravlja le ta vikend, je zaposlovanje za polni delovni čas prej izjema, kot pravilo. Tukaj se naša branža poslužuje študentskega dela in podjemnih pogodb, kar pomeni, da oseba, poleg rednega dela med tednom, občasno dela tudi ob vikendih v našem podjetju. Kriterij števila zaposlenih je za našo branžo tako popolnoma neprimeren. Poleg tega fiksni stroški nimajo veze s številom zaposlenih.«

FOTO: gov.si

Sprašuje se tudi, kaj bo s stroški od marca do septembra. »PKP6 namreč pokriva zgolj stroške v zadnjem četrtletju, kot rečeno pa je naša dejavnost zaprta že od začetka marca.«

»In po vsem se mi zdi, da se nekdo v tej državi dobesedno norčuje iz gostincev«

Nešo Vukotić, poslovni partner Aleša Leskoška, ki je lastnik, najemnik ali partner med drugim lokalov: Fuego latino klub, Balkan klub Podroom, restavracija Piano na pedagoški in filozofski fakulteti, Tenis bar Branik, na teniških igriščih Branika pri Ljudskem vrtu, Theater cafe v prostorih SNG Maribor, je po predstavitvi 6. paketa protikoronskih ukrepov zapisal: »Po prvem ogledu in poslušanju predstavitve ter metanju peska v oči s prihajajočimi 7. protikoronskimi ukrepi mi ni bilo nič jasno. Gostincem zamuja pomoč že kar nekaj časa. Sem vrtel večkrat nazaj ter ponovno poslušal. In po vsem se mi zdi, da se nekdo v tej državi dobesedno norčuje iz gostincev.«

Sprašuje se, ali se odgovorni zavedajo, da so gostinci zaprti in da bo tako verjetno do konca leta. Kot zapiše, to pomeni, da bodo od začetka epidemije v najboljšem primeru lokali zaprti skoraj pet mesecev, nočni lokali mnogo več. »Upam, da se zavedate, da z ukrepom povračila čakanja na delo rešujete samo svoj problem. Kajti tako bi bili delavci na borzi in bi jim spet vi plačevali nadomestilo. Kar pomeni prelaganje iz enega kupa na drugi, brez koristi za gostince. Vse ostalo s posebnimi pogoji in detaljnjim izračunom povračila fiksnih stroškov je res ena velika žalost,« dodaja.

PKP 6 – NEPRAVILNOSTI!!!
Res pa mi ni jasno, kako so razmišljali ti, ki so sprejemali ukrepe PKP 6, glede izpada…

Objavil/a Nešo Vukotić dne Sreda, 11. november 2020

Vukotić meni, da so ukrepi ponižujoči za gostinsko panogo in dokazujejo, da so jih sprejemali ljudje, ki bi radi postopno uničevali gostinstvo ali na žalost ljudje, ki po njegovih besedah ne premorejo gospodarskega razmišljanja: »Res žalostno je, da se država navzven bohoti s turizmom in gostinstvom kot  paradnima panogama, navznoter pa načrtno uničujemo še malo dobrega, kar je ostalo.«