V UKC Maribor pri izvajanju testov pomagajo študenti, vendar je tudi njih premalo, da bi lahko v popolnosti sledili vladni odredbi. Testiranje več tisoč zaposlenih je namreč velik logistični zalogaj. “Odvzem brisa in izvedba hitrega antigenskega testa zahtevata svoj čas, kar skupno nanese ogromno ur dela za pridno skupino študentov, ki pod vodstvom specialista izvaja teste,” so povedali za STA.

Nadaljevali bodo s klasičnimi PCR testi

Na ključnih oddelkih, kjer bi bila izguba zdravstvenih delavcev najtežja, že dlje časa periodično opravljajo testiranja s klasičnimi molekularnimi testi PCR in tu bodo s tem načinom ugotavljanja okužb zaenkrat nadaljevali. “S hitrimi testi vsekakor odkrivamo okužene zaposlene in to je koristno, a vendar lahko posamezniki ta testiranja paradoksalno tudi narobe razumejo kot lažno varnost, kar jih lahko posledično zapelje tudi v neupoštevanje navodil,” so opozorili v mariborskem kliničnem centru.

Delamo sezname in kontinuirano delamo. Tako bomo v tem tednu izvedli ponovno testiranje vseh zaposlenih, ki delajo s pacienti. Spremljamo epidemiološko situacijo po organizacijskih enotah oziroma posameznih službah in če je potrebno, je testiranje tudi dvakrat v tednu.

Med prvimi so testiranje vseh zaposlenih s hitrimi testi uvedli v mariborskem zdravstvenem domu. “Mi smo to že izvajali prej. Delamo sezname in kontinuirano delamo. Tako bomo v tem tednu izvedli ponovno testiranje vseh zaposlenih, ki delajo s pacienti. Spremljamo epidemiološko situacijo po organizacijskih enotah oziroma posameznih službah in če je potrebno, je testiranje tudi dvakrat v tednu,” je za STA danes povedal pomočnik direktorja za zdravstveno nego Aleksander Jus.

V njihovi ustanovi so testiranje zaposlenih vsaj enkrat tedensko začeli 23. novembra in kot je dejal Jus, so se izkazala za učinkovit ukrep. V prvi seriji testiranj so izsledili štiri okužene zaposlene, ki niso kazali znakov okužbe in jih v nasprotnem primeru verjetno ne bi opazili.

Testiranje tudi v domovih za starejše

Obvezno testiranje vseh zaposlenih na okužbo z novim koronavirusom s hitrimi testi se danes uvaja tudi v domovih za starejše, kjer pa se zatika pri vprašanju, kdo lahko izvaja te teste. “Vsi imenovani oziroma pooblaščeni izvajalci v regiji so pričakovali za izvedbo storitev višjo ceno, kot jo prizna minister,” je pojasnila direktorica mariborskega Doma starejših občanov Tezno Jasna Cajnko.

Da bi lahko te teste izvajali njihovi zaposleni, potrebuje zavod pooblastilo s strani ministrstva za zdravje. “Nič drugega nam ni preostalo, kot da podamo vlogo za to pooblastilo. To smo storili prejšnji teden, trenutno ga še nimamo,” je povedala direktorica in dodala, da testiranj prej ne smejo začeti izvajati.

Testiranje sto zaposlenih na teden pomeni okoli pet ur dela za dve zaposleni. To pomeni za zaposlene dodatno delo, ampak ga bomo zmogli.

Hitre teste so že nabavili, imajo tudi ustrezno usposobljene zaposlene za jemanje brisov, zato Cajnkova računa, da bodo testiranja lahko začeli takoj, ko dobijo pooblastilo, predvidoma ta teden. To bo sicer dodatna obremenitev za zaposlene v domu. “Testiranje sto zaposlenih na teden pomeni okoli pet ur dela za dve zaposleni. To pomeni za zaposlene dodatno delo, ampak ga bomo zmogli,” je optimistična direktorica.