Zaradi Olimpijskega festivala evropske mladine (OFEM) julija bo prihodnje leto v Maribor prišlo več tisoč ljudi, zato so organizatorji rezervirali vse kapacitete mariborskih in okoliških hotelov. Kot je praksa tega festivala, pa želijo večino izmed 3600 mladih športnikov in njihovih spremljevalcev namestiti v skoraj vse tukajšnje študentske in dijaške domove. Poleg tega želijo v kampusu na Gosposvetski cesti vzpostaviti za javnost zaprto olimpijsko vas. Toda kot je pokazala interna anketa, bi bila začasna izselitev za študente naporna in stresna, zato se jim opustitev ene najemnine ne zdi zadostna kompenzacija, poroča Večer.
Več kot polovica študentov aneksa ni podpisala
Festival v Mariboru je sedaj pod vprašajem, saj skoraj 60 odstotkov študentov svojih sob ni pripravljeno odstopiti športnikom, pa čeprav za le 15 dni med poletnimi počitnicami. Gre za obdobje po izpitnih rokih, ko je večina študentov načeloma doma. Od skoraj 2700 stanovalcev jih je do 23. decembra, ko je bil rok, aneks o “prostovoljni začasni izselitvi” podpisalo 1131. To je tisoč manj, kot so računali in potrebujejo organizatorji.
Organizatorji zaradi premajhnih zagotovljenih kapacitet sedaj iščejo tudi druge možnosti, je potrdila Nataša Ritonija, direktorica OFEM. Medtem bodo študente poskušali prepričati, da jih čim več podpiše aneks, govora je predvsem, da bi jim ponudili opustitev plačila dveh mesečnih stanarin.
Maja Krajnc Ružič, direktorica Študentskih domov UM, je povedala, da je nerealno, da bi sobe popolnoma izpraznili, saj je govora tudi o študentih, kot so socialno ogroženi študenti, mlade družine, redni tuji študenti, tisti, ki jim študentski dom pomeni edini dom, in tisti, ki med počitnicami delajo. “Zaradi dodatnega interesa nekaterih študentov” je rok zbiranja podpisanih aneksov podaljšala za en mesec, še navaja Večer.
Študenti se počutijo stisnjene v kot
Predsednica študentskega sveta stanovalcev Študentskih domov, Liza Škulj, ocenjuje, da študentje na izselitev niso pristali, bodisi ker do njih niso prišle (prave) informacije bodisi iz protesta. Nekateri počutijo stisnjene v kot, saj pravzaprav nimajo izbire. “Dolgo se je vedelo, da bo OFEM v Mariboru in da bodo športniki nastanjeni v Študentskih domovih, pa smo kljub temu za vse izvedeli šele novembra,” je za Večer povedala anonimna skupina študentov, ki trdi, da ni jasno, kaj bo s študenti, ki se ne želijo izseliti.
Kot so povedali, so izvedeli le, da bo nadomestna nastanitev zagotovljena določenim skupinam študentov, kot so socialno ogroženi in invalidi, ne vedo pa, kaj bo s študenti, ki med počitnicami delajo v Mariboru. Ti bi imeli zaradi izselitve izpad dohodka oziroma stroške s prevozom ali celo selitvijo v zasebno nastanitev.
Med študenti krožijo celo informacije o prisilni izselitvi za tiste, ki aneksa ne bodo podpisali ter da naj bi študentom nadomestne sobe iskali zunaj Maribora.
Tako predsednica študentskega sveta stanovalcev Študentskih domov kot direktorica Študentskih domov UM sta za Večer zatrdili, da bo lahko v študentskem domu ostal vsak, ki ne podpiše aneksa o prostovoljni izselitvi, saj ne morejo niti nočejo nikogar prisilno izseliti. Možnost je le, da bo študent preseljen znotraj študentskih domov, kar pa je v skladu z domskim redom. Maja Ružič Krajnc je prav tako zavrnila očitke o slabem informiranju, saj da so organizatorji študentskemu svetu stanovalcev projekt predstavili na začetku oktobra, študente pa so nato izdatno informirali prek elektronske pošte in več predstavitev.