Epidemija covid-19 in razvoj dogodkov v zadnjem letu dni sta temeljito spremenila razmere, v katerih živimo. Posledice se kažejo tudi v napetih družinskih odnosih, povečala se je razdražljivost, občutljivost in konfliktnost med partnerji, med starši in otroki. Stiske v družinah zaznavajo tudi svetovalci na Telefonu za otroke in mladostnike TOM. “Na telefonsko številko 116 111 pogosto pokličejo tudi starši, ki iščejo starševske nasvete. Zato smo se odločili, da staršem ponudimo oporo preko posebne telefonske linije namenjene staršem, Linije za Očete in Mame – LOM,” razlaga Tadeja Dobaj, koordinatorica projekta na Zvezi prijateljev mladine (ZPM) Maribor.
Podpora pri razmisleku in empatičen dialog
Telefonska linija je namenjena vsem staršem, ki jih muči kakršnokoli vprašanje s področja vzgoje ter odnosov med starši in otroki in v družini nasploh, so zapisali na spletni strani. Od svetovalcev ne bodo dobili univerzalnih nasvetov ali čudežnih receptov, kako doseči, da se otroci vedno vedejo tako, kot bi nam bilo všeč, lahko pa pričakujejo empatičen dialog, uporabne smernice, dodatna vprašanja, ki utegnejo razkriti kakšno doslej nevidno pot naprej, in podporo pri razmisleku, kakšne vodje želijo biti svojim otrokom.
Skozi dialog o družinski situaciji bodo tako skušali najti odgovore na vprašanja, kot so:
Kako se lahko okrepimo in opremimo, da nam bomo lažje?
Kako razvijamo odpornost in prožnost, ki nam povečujeta možnost, da bomo tudi v najtežjih časih preživeli, ne da bi nas razmere potolkle?
Kaj pomeni in kaj lahko storimo, ko družinski odnosi podležejo dodatnim pritiskom in stresu?
Kako podpremo sebe? Kako otroka?
In kam pri vsem tem s partnerjem?
“Epidemija je zelo zdesetkala aktivnosti, namenjene staršem, ugotovili smo tudi, da ni nobene telefonske linije, ki bi bila namenjena posebej staršem. Glede na to, da je bilo doslej povpraševanje precejšnje, je morda to začetek nove linije za starše. Pokličejo lahko vsak četrtek, od 11. marca dalje do 17. junija (razen 29. aprila), med 16. in 18. uro, na 040 49 00 49. Svetovalne razgovore opravljajo certificirani Familylabovi družinski svetovalci in svetovalke,” pojasnjuje Dobajeva.
Pokličejo lahko vsak četrtek, od 11. marca dalje do 17. junija (razen 29. aprila), med 16. in 18. uro, na 040 49 00 49. Svetovalne razgovore opravljajo certificirani Familylabovi družinski svetovalci in svetovalke.
Familylab (družinski laboratorij) je projekt, s katerim svetovalci nudijo družinam podporo, svetovanje in pomoč pri razvoju starševske kompetentnosti, strokovnim delavcem, ki delajo z otroki in z družinami, pa prostor za strokovni in osebni razvoj s poudarkom na odnosni kompetenci. Seminarji, delavnice in predavanja, ki so sicer sestavni del projekta, zaradi epidemije pa okrnjeni, so namenjeni vsem, ki želijo aktivno prispevati k razvoju družine in so pripravljeni prevzeti odgovornost za ozračje v družini. Primerni so tako za starše, ki se spopadajo s težavami, kot za vse, ki želijo še izboljšati, oplemenititi ali obogatiti kakovost odnosov v družini.
Odpira se tudi Dom ustvarjalnosti
V ponedeljek 15. marca bo ponovno odprl svoja vrata tudi Dom ustvarjalnosti mladih v Mariboru. V prihodnjem tednu bodo tako vsak dan spet potekale ustvarjalne delavnice med 15. in 19. uro. V ZPM vabijo na ustvarjalno druženje ob izdelovanju živalic iz odpadnega blaga, vremenskih slik iz papirja, nakita, origamijev in trgank ter slikanju pomladanskih dreves s tehniko pihanja, v tednu dneva mamic pa bodo izdelovali tudi voščilnice, rožice iz volne in okrasne lončke za rastline.
V ponedeljek 15. marca bo ponovno odprl svoja vrata tudi Dom ustvarjalnosti mladih v Mariboru. V prihodnjem tednu bodo tako vsak dan spet potekale ustvarjalne delavnice med 15. in 19. uro. V ZPM vabijo na ustvarjalno druženje ob izdelovanju živalic iz odpadnega blaga, vremenskih slik iz papirja, nakita, origamijev in trgank ter slikanju pomladanskih dreves s tehniko pihanja, v tednu dneva mamic pa bodo izdelovali tudi voščilnice, rožice iz volne in okrasne lončke za rastline.
“Aktivnosti bodo organizirane v skladu z aktualnimi ukrepi, na posamezni delavnici bo lahko sodelovalo največ šest otrok, da lahko zadostimo medsebojni razdalji meter in pol med udeleženci. Starše naprošamo, da otroke pripeljejo le pred vhod in jih po koncu delavnic tam poberejo, torej naj po nepotrebnem ne vstopajo v samo stavbo,” razlaga Dobajeva. Postopoma pa se v prostore doma ustvarjalnosti vračajo tudi drugi ustvarjalci, ki tam “domujejo” s svojimi dejavnostmi. “Stavbo odpiramo tudi za naše druge uporabnike, torej tiste, ki pri nas vadijo, izvajajo treninge plesa, tečaje angleščine in podobno. Tudi zanje seveda velja izvajanje aktivnosti v skladu z epidemiološkimi ukrepi,” razlaga Tadeja Dobaj.
V ZPM pa vabijo tudi nove in že utečene prostovoljce, ki lahko sodelujejo pri prostočasnih programih za otroke, na letovanjih ali pa pri telefonskem svetovanju preko telefona TOM. Več informacij o aktualnih razpisih se nahaja na povezavi.