Tudi učenci osnovnih šol so se bili primorani navaditi na nov način življenja: razkuževanje in nošenje mask.

Maske in ukrepi zaščite za učence ne predstavljajo težav

Govorili smo z ravnateljico OŠ Tabor I, Martino Rajšp. Omenjeno šolo obiskuje 597 učenk in učencev. »Maske in ukrepi zaščite zavoljo COVID-19 zanje ne predstavljajo težav, saj smo že prejšnje šolsko leto zaključili v skladu s priporočili NIJZ. Je pa gotovo novo za prvošolce – v bistvu je zanje novo vse skupaj, zaradi ukrepov in tudi brez njih,« pove Rajšpova.

Učenci 8.A razreda so z razredničarko, mag. Barbaro Rozman, sprejeli darilo za vse učenke in učence ter zaposlene OŠ Tabor I Maribor – predstavniki Perutnine Ptuj so šolo obdarili s pralnimi zaščitnimi obraznimi maskami.

Šola je po njenih besedah neke vrste inkubator: »Vstopajo le zdrave učenke in učenci ter zdravi zaposleni. Na vhodu v šolo vsako jutro pričakajo učence in zaposlene dežurni delavci šole. Njihova naloga je, da vsakemu ob vstopu razkužijo roke in tistim, ki je nimajo, ponudijo obrazne zaščitne maske.«

Novi ukrepi v šolah

Med izjeme pri nošenju mask v zaprtih prostorih je poleg otrok, vključenih v vzgojno-izobraževalne programe v zavodih do vključno 6. razreda osnovne šole, vlada uvrstila tudi vzgojitelje predšolskih otrok in pomočnike vzgojiteljev pri opravljanju neposrednega dela z otroki. V primeru zagotavljanja vsaj dveh metrov medosebne razdalje pa pri izobraževalni dejavnosti mask prav tako ne bo treba nositi učiteljem do vključno 6. razreda osnovne šole.

Učencem od 7. razreda osnovne šole dalje in dijakom srednjih šol mask ne bo treba nositi, če je pri izobraževalni dejavnosti možno zagotoviti vsaj 1,5 metra razdalje. Prav tako so med izjemami osebe, ki izvajajo organizirano športno vadbo.

Leto želijo izpeljati v mejah razuma in brez nepotrebne hektike

Številne preventivne ukrepe so opredelili v protokolu, kjer so zapisali dela in naloge vsakega zaposlenega v šoli. »V skladu s priporočili NIJZ in pristojnega ministrstva smo tudi organizirali vsakodnevno življenje na šoli. Prilagodili smo urnik prehranjevanja, urnike zasedenosti igrišča, pa učilnice na prostem, urnike interesnih dejavnosti,« pove ravnateljica in poudari, da so se odločili, da bodo skušali izpeljati šolsko leto kar se da v mejah razuma in brez nepotrebne hektike.

Devetošolci so tako obiskali Triglav, v torek drugošolci odhajajo na pohod čez Pohorje. »Smo sredi organizacije poletne šole v naravi za šestošolce. Morali bi oditi konec prejšnjega šolskega leta v VIRC Poreč – ker je takrat to bilo neizvedljivo, smo prestavili na september in ohranili lokacijo, sedaj pa spet ne gredo na Hrvaško in tako bodo otroci odšli, če bo to seveda z vidika varnosti primerno, v Portorož.«

»Zares pa ni niti prijetno in niti primerno, ko dobiš elektronsko sporočilo, da kratiš otrokove pravice, pa »strokovne« razprave o škodljivosti mask ipd..«

Na družabnih omrežjih se pojavljajo številni zapisi staršev, ki ostro nasprotujejo nošenju mask. Zanimalo nas je, ali so se tudi na njihovi šoli srečali s tovrstnimi težavami in ali se starši pogosto obračajo nanjo. »Otroci situacijo in razmere dobro sprejemajo, pravzaprav z vsemi ukrepi nimajo težav, so jih ponotranjili in se jih držijo. Nekaj več težav imajo starši. Ne vsi, kar nekaj pa gotovo,« pove in doda, da ni nič narobe, kadar na kulturen način povedo in pojasnijo svoja stališča, želje: »Zares pa ni niti prijetno in niti primerno, ko dobiš elektronsko sporočilo, da kratiš otrokove pravice, pa »strokovne« razprave o škodljivosti mask ipd.. Čisto jasno je, da je potrebno marsikdaj vklopiti »zdravo kmečko pamet« in otroka z nevrodermitisom napotiti k milu in umivalniku, saj razkužilo gotovo ni v redu za njegovo kožo.«

Ob koncu Rajšpova še doda, da je slogan njihove šole »SKUPAJ ZMOREMO« in zares verjamejo, da bodo skupaj zmogli tudi skozi to »zanimivo« in kot zapiše, lani ob tem času nepredstavljivo situacijo.