Zadruga Dobrina je nastala leta 2011 s ciljem razvoja malih kmetij na podeželju, zagotavljanja možnosti pravičnega plačila pridelovalcem in proizvajalcem ter oskrbe prebivalcev mest z lokalno pridelano hrano. Ustanovili so jo pridelovalci in predelovalci z majhnih tradicionalnih kmetij iz Slovenskih goric, ki so se skupaj preusmerile v ekološko in integrirano kmetovanje ter s skupno ponudbo stopile na trg.
Pridobili zaupanje ljudi
“V primerjavi s prvimi leti, ko smo začeli, je zdaj mnogo več povpraševanja. Postali smo prepoznavni kot resen dobavitelj lokalne hrane na tem območju in mislim, da imamo zaupanje ljudi,” je za STA povedal Ploj.
Vedno pravimo, da je trgovina od kmetov samih, in kupci se tega zavedajo. Vedo, da pri nas ne gre za klasičnega preprodajalca, ki od kmetov odkupuje večinoma po nižjih cenah in nato prodaja naprej.
Kot je dejal, je bilo v Mariboru že več poskusov podobnega trgovanja z lokalno pridelano hrano, a so bili kratkega daha. Ploj meni, da je prednost Zadruge Dobrine v tem, da je dejansko organizirana kot zadruga. “Vedno pravimo, da je trgovina od kmetov samih, in kupci se tega zavedajo. Vedo, da pri nas ne gre za klasičnega preprodajalca, ki od kmetov odkupuje večinoma po nižjih cenah in nato prodaja naprej,” je dejal.
Trenutno je v zadrugo združenih okoli 130 kmetov. V zadnjem letu se to število ni spremenilo, opažajo pa, da se veliko kmetij, ki so prej sodelovale le delno, zdaj intenzivneje vključuje in povečuje svoj obseg pridelave. “Vzpostavljajo tudi nove načine predelave in na ta način širimo našo ponudbo,” je pojasnil Ploj.
Trenutno je v zadrugo združenih okoli 130 kmetov. V zadnjem letu se to število ni spremenilo, opažajo pa, da se veliko kmetij, ki so prej sodelovale le delno, zdaj intenzivneje vključuje in povečuje svoj obseg pridelave.
Izdelke nudijo preko sistema zabojčkov v spletni trgovini, že nekaj let pa imajo tudi trgovino na Gosposki ulici v središču Maribora.
Izdelke nudijo preko sistema zabojčkov v spletni trgovini, že nekaj let pa imajo tudi trgovino na Gosposki ulici v središču Maribora.
Povpraševanje javnosti po lokalni hrani se namreč povečuje. “Včasih ni bilo toliko prodaje na kmetiji. Zdaj pa kmetje pravijo, da jih obišče mnogo več ljudi. Med ljudmi se očitno vzpostavlja zavest, da je treba jesti lokalno. Tudi ni več takšne razlike pri ceni sadja in zelenjave na kmetiji ali v trgovini,” je še dejal Ploj.
Največ povpraševanja v prvem valu epidemije
Največ povpraševanja je bilo v prvem valu epidemije spomladi lani. “Takrat so naročila tako poskočila, da smo morali zapreti spletno trgovino. Mislim, da so se ljudje ustrašili, da bodo zaradi covida-19 ostali brez hrane. V drugem valu pa ni več tako, trenutno imamo okoli 70 do 80 dostav na teden,” je povedal.
Takrat so naročila tako poskočila, da smo morali zapreti spletno trgovino. Mislim, da so se ljudje ustrašili, da bodo zaradi covida-19 ostali brez hrane. V drugem valu pa ni več tako, trenutno imamo okoli 70 do 80 dostav na teden.
Pri prodaji v trgovini v Mariboru se močno pozna predvsem to, da zaradi ukrepov za preprečevanje širjenja novega koronavirusa ni veliko ljudi v mestu. “Ni turistov, ki so pri nas zelo radi kupovali bučno olje ali žganje. Prav tako ni ljudi, ki so nekoč šli po opravkih v mesto in ob tem slučajno zavili v našo trgovino. Zdaj imamo stranke, ki imajo pridejo k nam z namenom kaj kupiti. Število kupcev se je zmanjšalo, a več porabijo,” je dodal.
Ni turistov, ki so pri nas zelo radi kupovali bučno olje ali žganje. Prav tako ni ljudi, ki so nekoč šli po opravkih v mesto in ob tem slučajno zavili v našo trgovino.
Zadruga Dobrina oskrbuje s kmetijskimi pridelki tudi šole in vrtce, kjer pa je zdaj zaradi pouka na daljavo manj potreb. Zaradi tega imajo nekaj več zalog, a so se uspeli povezati s podobnimi združenji drugod po Sloveniji in tako z izmenjavo dosegajo, da ni večjih ostankov v skladiščih.