Na aprilskem razpisu zdravniških specializacij so zanimanje za urgentno medicino ob 17 razpisanih mestih izrazili le trije kandidati. Predstojnik urgentnega centra UKC Maribor Gregor Prosen odločevalce poziva k povišanju mest na t. i. nacionalnem razpisu, kjer se lahko mladi specialisti odločijo za delodajalca po zaključku specializacije.
Prejeli naj bi prijave, vendar mesta za specializacijo niso bila na voljo
Zdravniška zbornica Slovenije je v četrtek objavila stanje prijav na aprilskem razpisu specializacij medicine. Za urgentno medicino je bilo v razpisu skupno na voljo 17 mest za znane izvajalce – Splošno bolnišnico (SB) Celje, SB Slovenj Gradec, SB Novo mesto, SB Izola, SB Nova Gorica, SB Murska Sobota, SB Jesenice in Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana. Prijavili so se le trije kandidati, vsi za UKC Ljubljana. Ti zdravniki morajo po opravljeni specializaciji pri znanem izvajalcu sprejeti njegovo ponudbo za prvo zaposlitev za enako časovno obdobje, kot je trajala specializacija – v urgentni medicini torej za pet let.
Po besedah Prosena pa so za specializacijo urgentne medicine interes izrazili še trije kandidati, ki bi si jo želeli opravljati v UKC Maribor, a mesta za specializacijo urgentne medicine v UKC Mariboru na aprilskem razpisu niso bila na voljo.
Informacije o interesu treh zdravnikov iz UKC Maribor niso posredovali ministrstvu za zdravje oz. odboru za specializacije, saj so pričakovali, da bodo na razpisu vsa mesta za urgentno medicino razpisana v okviru t. i. nacionalnega razpisa, kjer velja, da mora specialist za prvo zaposlitev sprejeti ponudbo kateregakoli izvajalca v javni mreži in torej ni omejen na delo v ustanovi, kjer je opravljal specializacijo.
Interesenta bosta morala čakati na naslednji razpis
A je odbor razpisal le mesta za znane izvajalce, na nacionalnem razpisu pa ni bilo razpisano nobeno mesto za specializacijo urgentne medicine. In to kljub temu, da so se že leta 2018 dogovorili, da bodo vse specializacije za urgentno medicino razpisali na nacionalnem nivoju in samo za urgentne centre, je za STA poudaril Prosen. Dva od omenjenih interesentov za specializacijo urgentne medicine v UKC Maribor se tako na aprilski razpis zato nista prijavila, saj specializacije v katerem od drugih urgentnih centrov ne želita opravljati. Čakala bosta na naslednji razpis, je pojasnil.
Podatki o številu prijav na aprilski razpis specializacij, ki ga je v četrtek na spletni strani objavila Zdravniška zbornica Slovenije, kažejo, da se mladi zdravniki na velikem delu področij v medicini v večji meri zanimajo za nacionalne razpise kot znane izvajalce. Prosenu se zdi to razumljivo, saj se zdravniki za specializacije odločajo, ko so mladi, nato pa se denimo preselijo v drug kraj, zato se predhodno ne želijo vezati na določeno zdravstveno ustanovo.
Najbolj modro bi bilo uporabiti nacionalni razpis
Zato meni, da bi bilo pri razpisovanju mest za specializacije iz urgentne, pa tudi družinske medicine, najbolj modro uporabiti nacionalni razpis. Tak poziv je naslovil tudi na odbor za specializacije. Uporaba možnosti razpisa za specifične ustanove bi morala biti dobro premišljena in tarčna, je dodal. Enako mnenje je podal tudi razširjeni strokovni kolegij za urgentno medicino, ki deluje pri ministrstvu za zdravje in ki mu predseduje Prosen.
Ob tem je opozoril tudi, da se bo treba pogovoriti o spodbudah za bodoče specializante urgentne medicine. Glede na omenjene rezultate aprilskega razpisa, kjer so se le trije kandidati prijavili na skupaj 17 razpisnih mest, urgentna medicine ne bo rasla, pač pa je kmalu ne bo več, je opozoril.
Urgentni center UKC Maribor je sicer za mlade zdravnike, ki jih zanima urgentna medicina, zelo privlačen, je povedal. Trenutno namreč izobražujejo 12 specializantov urgentne medicine, v večini drugih urgentnih centrov pa je specializantov urgentne medicine po njegovih besedah bistveno manj. Ocenjuje, da so problem tudi vodstva določenih zdravstvenih zavodov, ki ne izkazujejo vizije razvoja urgentnih centrov.
STA