Na današnji dan se poklanjamo našim pokojnim. Z nagrobnimi svečami, cvetjem in drugimi spominki okrašujemo grobove naših najbljižjih. Že vrsto let pa mnogi opozarjajo, da predvsem okoli 1. novembra, Slovenci zavržemo enormne količine nagrobnih sveč. Letos je na to problematiko opozorilo tudi Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo. Odpadne nagrobne sveče sicer niso nevaren odpadek, vendar lahko njihovo odstranjevanje povzroča škodljive vplive na okolje.
Zagotavljanje recikliranja odpadnih materialov iz nagrobnih sveč prispeva k ohranjanju naravnih virov in preprečevanju izpustov v okolje zaradi nevarnih snovi, ki nastajajo pri razpadanju ali sežiganju polivinil klorida.
Največje težave po navedbah ministrstva povzroča kopičenje odpadnih sveč pri upravljavcih pokopališč in izvajalcih občinske javne službe zbiranja komunalnih odpadkov. Velike količine skladiščenih odpadnih nagrobnih sveč povečujejo tudi požarno ogroženost, kar se je pred časom pokazalo pri požarih odpadkov.
Količina odpadnih nagrobnih sveč se niža
V Sloveniji smo lani kupili 3992 ton nagrobnih sveč. Leta 2021 je bilo od 4177 ton sveč, danih na trg, skupaj zbranih za 2064 ton odpadnih nagrobnih sveč. Od tega je bilo recikliranih 1097 ton. Podatki sicer kažejo, da se letna količina kupljenih nagrobnih sveč zmanjšuje. V primerjavi z letom 2010 se je količina lani zmanjšala za skoraj 40 odstotkov, v primerjavi z letom 2021 pa za štiri odstotke.
Odpadne nagrobne sveče so sestavljene iz ohišja, ki je običajno iz plastike ali stekla, kovinskega pokrovčka, ostankov voska in v primeru elektronskih nagrobnih sveč tudi iz elektronske komponente.
Kot nam pojasnijo na Snagi Maribor iz Skupine JHMB se količina odpadnih nagrobnih sveč tudi na območju Maribora zmanjšuje. ”Na Snagi smo v letu 2022 zbrali 174.060 kilogramov odpadnih nagrobnih sveč, kar je v primerjavi z letom 2018, za 19 ton manj.”
PREBERITE ŠE: FOTO: Zasaditev na grobovih prilagodimo pokojnemu in ne sebi
V obdobju med oktobrom in novembrom 2022 so na pokopališčih Mestne občine Maribor zbrali skupaj 32 ton odpadnih nagrobnih sveč, kar je 8 ton manj, kot v istem obdobju leta 2021. Največ se jih v tem obdobju zbere na pokopališčih Pobrežje (20 ton) in Dobrava (6,5 ton). V mesecu oktobru in novemberu se zbere 30 odstotkov celoletne zbrane količine odpadnih nagrobnih sveč.
Zakaj so nagrobne sveče tako problematične?
Klasične nagrobne sveč so sestavljene iz več različnih, težko razgradljivih materialov. Zato je potrebno vsak sestavni del sveče ločiti in posebej reciklirati. Med sestavnimi deli sveče prevladuje material PVC – gre za plastiko, ki vsebuje klor, ki se ob razkrajanju lahko sprošča v okolje (tla, vodo…) in povzroča okoljske težave.
”Pomembno je, da odpadne nagrobne sveče oddamo ločeno, v posebej zanje postavljene zabojnike na pokopališčih. Z odlaganjem odpadkov v napačne zabojnike namreč otežujemo ali celo onemogočamo predelavo zbranih odpadkov,” pojasnijo pri Snagi. Nagrobne sveče tako odložimo v zabojnike označene z napisom »Samo za odpadne nagrobne sveče«. V te zabojnike odvržemo vse vrste odpadnih plastičnih sveč (tudi elektronske), vključno z ostanki parafina in pokrovčki.
Za predelavo sveč prevzemajo odgovornost tisti, ki so sveče dali na trg. To so proizvajalci, uvozniki in trgovci, ki so združeni v 4 tako imenovane sheme ravnanja s svečami. ”Ti morajo zagotoviti zbiranje odpadnih sveč pri komunalnih podjetjih in upravljavcih pokopališč, predelavo in druge stroške,” nam pojasnijo pri Snagi.
Zbrane odpadne sveče se predajo predelovalcu. V Sloveniji je za predelovanje odpadnih sveč registriran zgolj en predelovalec. Kot je opozorilo že ministrstvo, težave predstavljajo predvsem nakopičene količine odpadnih sveč iz preteklih let.
”Današnja sodobna tehnologija omogoča recikliranje odpadnih sveč, tako z recikliranjem ene tone odpadnih nagrobnih sveč v povprečju pridobimo 290 kilogramov plastike, 440 kilogramov parafina, 10 kilogramov kovin in 6 kilogramov baterij. Če nagrobnih sveč ne recikliramo, z njimi okolje obremenimo kar s 4.500 tonami odpadkov,” še dodajo pri Snagi.
Kaj pa alternative?
Fundacija Svečka je tudi letos v 27 slovenskih krajih znova organizirala ekološko-humanitarno akcijo Manj svečk za manj grobov. Namen akcije je zmanjšati količino sveč na pokopališčih v času 1. novembra in zbrana sredstva preusmeriti v dobrodelne namene.
V Mariboru so stojnico imeli že v Europarku in Mercator centru. Danes pa bodo s stojnicami ozaveščali na pokopališčih Dobrava in Pobrežje.
Na stojnicah je mogoče darovati prispevke, v zameno pa bodo darovalci prejeli zastavico sočutja, kamenčke in druge simbolične predmete, s katerimi se bodo lahko okolju prijazno poklonili spominu na preminule. S tovrstnimi akcijami so v preteklih letih zbrali več kot pol milijona evrov.
”Svetujemo, da se pokojnim poklonite z lepo mislijo, cvetlico, kamenčkom, prižigom virtualne sveče ali pa z otroci obiščite tisto drevo, pod katerim ste s pokojnim skupaj smejali ali prehodite tisto pot, po kateri ste skupaj hodili z roko v roki. Predvsem bolj kot količina sveč naj velja iskrenost vaših misli,” pa so dodali pri Snagi.