Prvi november, dan spomina na mrtve, je vse bliže in zdaj je pravi čas, ko je zemlja še dokaj topla, da se odpravimo na pokopališča in uredimo grobove. Slovenci smo namreč znani po tem, da imamo radi ob prazniku vseh svetih na grobovih veliko cvetja, pa tudi sveč. V tujini že dolgo velja, da grobove razumejo kot poslednje vrtičke, zato z njih umikajo beton, marmor in kamen in nanje zasajajo rastline. V Sloveniji pri tem nekoliko zaostajamo.
Ob spomeniku zasadimo rastlino, ki bo vlekla poglede
Tisti s svojci na oddaljenih pokopališčih, ki redkeje obiskujejo grobove, naj zasadijo pokrovne trajnice in ne bodo imeli veliko dela s pleveli. Ostali pa, kot svetuje Miša Pušenjak, specialistka za zelenjadarstvo in okrasne rastline s Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor, naj na grobu, najbolje ob spomeniku, posadijo rastlino, ki bo pritegnila poglede: “Gre za večjo rastlino, ki je lahko ena izmed povešavih nizkih dreves (na primer povešava bukve, iglavcev, jablane, vrbe, …), tudi okrasno travo ali kaj podobnega. Posajena naj bo ob spomeniku na način, da ne pokriva napisov, predstavlja pa centralno točko, od katere potem zasajamo druge rastline.” Nadaljnjo zasaditev pa je najbolje prilagoditi svojcu, ki je v njem pokopan, in ne sebi. “Moj oče je bil lovec, zato sem posadila ruševje in divje cvetje. Majhno gredico pa imam rezervirano za sezonske rastline; jeseni so to mačehe, spomladi pa drugo cvetje. Svetujem, da grob vedno uredimo v stilu pokojnega in ne v sterilni marmorni podobi.” Po drugi strani pa, tako naša sogovornica, so marmorne in ostale plošče lahko dobra rešitev za tiste, ki nimajo časa za zalivanje rastlin in urejanje grobov. V takšnih primerih je še bolje, kot smo zapisali, posaditi pokrovne trajnice.
Na trgu ni ustrezne rastline, ki bi povsem nadomestila mačeho
Pušenjakova svetuje, da pri večjem grobu tretjino prostora namenimo sezonskemu cvetju, pri manjšem približno četrtino. Jeseni so to mačehe in vrese, ki jih lahko prav tako kombiniramo z zelenimi rastlinami. “V tem času so na voljo zelene rese, ki ne cvetijo, so pa odličen kontrast mačeham, ki so se jih nekateri že naveličali. Je pa potrebno povedati, da na trgu ni ustrezne rastline, ki bi povsem nadomestila mačeho. Torej takšne, ki bi cvetela jeseni, dobro prezimila in spomladi še enkrat zacvetela. Dobra kombinacija mačeham so tudi zimzeleni šaši. Gre za posebno vrsto trav, ki pozimi za razliko od okrasnih trav obdržijo barvo.” Na manjših grobovih uporabimo drobne- ali srednjecvetne mačehe, ki so bolj odporne in lažje preživijo zimo. Prav tako spomladi tudi prej zacvetijo. Obstajajo tudi plazeče mačehe z drobnimi cvetovi. “Vedno svetujem, da pri sadiki, ko jo damo iz lončka, prepletene korenine nekoliko pretrgamo. Na ranjenem mestu se korenine začnejo hitro obraščati.”
Namesto ikeban žive zasaditve
Če je le mogoče, se izognemo rezanemu cvetju in kot ikebane raje uporabimo žive zasaditve. “Dobro je, če isto rastlino z gredice ponovimo še v tem majhnem živem vrtičku v posodi. Lahko jim dodamo tudi ciklame, ko te pomrznejo, jih na primer nadomestimo z novoletnimi bunkicami, velikonočnimi okraski, lahko tudi s primulami in podobno. Takšne zasaditve so za naravo prijaznejše, saj rezano cvetje v primerjavi z vrtički zahteva veliko večjo uporabo kemičnih sredstev za varstvo rastlin.”
Miša Pušenjak še priporoča, da rastline na grobovih posadimo v kvalitetno zemljo. “Tista zelo črna zemlja, ki jo imajo ljudje radi, je slabohranilna. Bolje je kupiti navadno zemljo za vrt in črno le potresti po vrhu. Sicer pa je zdaj pravi čas, da rastlinam, ki že rastejo ali jih nadomeščamo, dodamo nekaj zemlje za rože, ki ima veliko hranilno vrednost.”
Naj 1. november ne bo dan plastike
Ob koncu ima ena vodilnih strokovnjakinj na področju okrasnih rastlin še eno prošnjo: “Prvi november bi lahko skoraj že imenovali tudi kot dan plastike. Spremenimo to naše vedenje in namesto desetine plastičnih sveč na grobove postavimo kaj drugega. Otroci lahko narišejo svečke na kamenčke, lahko jih izdelajo iz navadnega kosa lesa in papirja ali blaga. Uporabimo sveče na olja, biorazgradljive sveče, sveče s sončnimi celicami, lesene sveče, …”