Mnoge trgovine po Sloveniji, prav tako pa mnoga podjetja, se dandanes označujejo z okoljsko prijaznimi. Pa so v resnici daleč od tega. Solatne glave so ponekod zapakirane vsaka v svojo plastično embalažo, brstičnega ohrovta pa brez trdne plastične škatle praktično ni mogoče kupiti. Da ne omenjamo WC papirja, vselej zapakiranega v plastiko.Tudi podjetja so primorana delati s plastiko, da so njihovi izdelki čim bolj zaščiteni pred okvaro ali poškodbami. Med takšnimi podjetji je bila do nedavnega tudi Paloma iz Sladkega vrha. Do nedavnega zato, ker razumejo okoljsko problematiko pakiranja v plastiko in so tako pričeli sodelovati z ljubljansko zero waste trgovino Rinfuzl. Slednji so si namreč na željo strank že dolgo želeli prodajati WC papir brez embalaže. Ta je vselej, hočeš nočeš, pridružena rolicam papirja, razen tistemu roza “šmir” papirju, ki ni ravno prijeten na dotik.

Zaradi papirja brez embalaže imajo delo težje zaposljivi ljudje

Po dolgih pogajanjih so se naposled tudi v Palomi odločili, da bodo Rinfuzlu šli na roko in le zanje pričeli pakirati wc papir v kartonskih škatlah, za kar v podjetju skrbijo zaposleni invalidi.

“Naše sodelovanje torej nima le pozitivnega vpliva na okolje (brez plastike) in lokalno gospodarstvo (sodelovanje s slovenskim podjetjem), pač pa še družbeno odgovornega, saj imajo zaradi Rifuzlovega sodelovanja s Palomo delo težje zaposljivi ljudje,” je Primož Cigler iz Rinfuzla zapisal na njihovi spletni strani.

Bomo papir brez embalaže dobili tudi v Mariboru?

Preverili smo, če bo papir brez embalaže kmalu dobavljiv tudi v mariborski zero waste trgovini Zelena japka na Dominkuševi. Lastnica trgovine Tina Arnuš nam je zaupala, da se je prav tako s Palomo, a na nekoliko drugačen način. “Želeli smo, da se vsaka rolica papirja še dodatno zavije in šele potem dene v karton,” je dejala za Maribor24. Tako bi torej zadostili višjim higienskim standardom. S Palome sicer še ni dobila odgovora, a se ga kmalu nadeja.

Sicer pa takšen papir zagotovo ne bi bil prijazen denarnici, vsaj ne glede na postavljene cene v primeru Rinfuzla. Za eno rolico je tako treba odšteti 33 centov, za ves karton z 24 rolicami pa cena znaša 7,95 evrov. Pa vendar so zahtevali za vsaj troslojni, neodišavljen in mehek papir iz recikliranega papirja; zaradi premium papirja je tako cena avtomatsko nekoliko višja.