Vodstvo te izobraževalne institucije jih je med drugim seznanilo z željo po spremembi zakonodaje, da se vojaško izobraževanje približa javnemu izobraževalnemu sistemu.

V centru v mariborski Kadetnici so gostom predstavili svoje delovanje s poudarkom na višji vojaški strokovni šoli ter konceptu izobraževanja in usposabljanja častnikov Slovenske vojske. Člani odbora DZ so si tudi ogledali Vojaški muzej Slovenske vojske.

Za kvalitetno vojsko potrebni dobri in izobraženi kadri

Po besedah predsednika odbora Martina Premka so bili zadovoljni z videnim in slišanim. “Tu smo zato, da nudimo pomoč pri nadaljnjem razvoju vojaškega izobraževanja v Slovenski vojski in pri delovanju vojaškega muzeja. Da imamo dobro, kvalitetno vojsko rabimo zelo dobre, izobražene kadre za vodenje te vojske, zato se bomo potrudili, da to izobraževanje poteka čim boljše,” je povedal v izjavi za medije ob robu obiska.

Poveljnik Centra vojaških šol, brigadir Peter Zakrajšek je izrazil zadovoljstvo s potekom srečanja. “Veseli smo, da smo lahko predstavili svojo vizijo razvoja izobraževanja vodij Slovenske vojske v prihodnje, in tudi zagotovila predstavnikov odbora, da so pripravljeni pomagati pri tem,” je dejal.

Politika jim po njegovih besedah lahko pomaga med drugim z ustrezno zakonsko ureditvijo tega področja. “Naši največji izzivi so organizacija šolstva na način, da bomo sodelovali tudi pri raziskovanju in razvoju na področju vojaštva in obrambe, ter približevanje vseh oblik izobraževanja podčastnikov in častnikov v Slovenski vojski javnemu izobraževalnemu sistemu,” je pojasnil.

“Naše izobraževanje že 30 let poteka za potrebe izgradnje zmogljivosti sil Slovenske vojske in vodenja operacij tako doma kot v tujini. To izobraževanje je zaenkrat interne narave, želja pa je, da se vsa ta izobraževanja akreditirajo v skladu z evropskih sistemom mikro akreditacij tudi v javnem izobraževalnem sistemu,” je dodal. Od tega si med drugim obetajo več zanimanja za te poklice, predvsem pri mladih.

Center vojaških šol je nosilec vojaškega izobraževanja in usposabljanja posameznika v Slovenski vojski. Njegovo osnovno poslanstvo je vojaško izobraževanje in usposabljanje za popolnitev dolžnosti v poveljstvih, enotah in zavodih Slovenske vojske, sodelovanje pri zagotavljanju doktrinarnih, razvojnih, znanstveno raziskovalnih dejavnosti in tehnološkega razvoja ter izdajateljske in založniške dejavnosti.

STA