Poldrugo leto nazaj je prav tako potekala istoimenska kampanja, katere namen je bil ozaveščati o prevzemanju odgovornosti za svoje odpadke. V času epidemije se je namreč v naravi pojavilo večje število predvsem embalaže, pa tudi zaščitne opreme, kot so maske in rokavice. Na Mestni občini Maribor (MOM) si želijo, da akcija postane tradicionalna in upajo da bodo letos postavili kvalitetne temelje. K sodelovanju zato vabijo vse občane, prvotni namen pa je bil tudi vključitev vrtcev in šol, a je v načrte posegla epidemija.

Župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič je na današnji tiskovni konferenci uvodoma pojasnil, da je tovrstna akcija običajno potekala v marcu, ko je dan zemlje in vode. »Letošnja akcija je bolj v smeri ozaveščanja, želim da vključimo čim več meščanov in otrok, da se zavedamo, da so smeti v resnici naše. Mnogi napori gredo na občini v smeri tega, da bi na smeti vplivali že pri samem nakupu v trgovini,« je dejal župan.

Akcija del dolgotrajnega prizadevanja za ozaveščanje ljudi

Na občini si za čistejše okolje prizadevajo tudi v smeri zmanjševanja števila ekoloških otokov in košev za smeti z razlogom, ker smeti vedno kličejo nove smeti, na tak način pa svojo odgovornost za ravnanje z odpadki prenašamo na komunalne službe. Čistilna akcija Moji odpadki – moja skrb je pričetek dolgotrajnega procesa k ozaveščanju ter spodbujanju pozitivne tekmovalnosti med različnimi krajevnimi skupnostmi in mestnimi četrtmi na nivoju ravnanja z odpadki.

Močno vplivamo na kakovost življenja v našem mestu. V ospredje delovanja postavljamo varovanje okolja, osveščanje javnosti in ravnanje z odpadki. Marprom denimo posodablja svojo floto z okolju prijaznimi vozili, Energetika načrtuje center za toplotni izkoristek odpadkov, Vodovod podpira projekte in dejavnosti za zaščito vode, Pogrebno podjetje spodbuja k okolju prijaznemu izkazovanju spomina umrlim, Nigrad in Snaga pa sta zaradi temeljnih dejavnosti tako  glavna motorja te akcije.

Akciji se vključno s številnimi zunanjimi partnerji pridružuje tudi Javni holding Maribor. »Močno vplivamo na kakovost življenja v našem mestu. V ospredje delovanja postavljamo varovanje okolja, osveščanje javnosti in ravnanje z odpadki. Marprom denimo posodablja svojo floto z okolju prijaznimi vozili, Energetika načrtuje center za toplotni izkoristek odpadkov, Vodovod podpira projekte in dejavnosti za zaščito vode, Pogrebno podjetje spodbuja k okolju prijaznemu izkazovanju spomina umrlim, Nigrad in Snaga pa sta zaradi temeljnih dejavnosti tako  glavna motorja te akcije,« je pojasnila Lidija Pliberšek, direktorica Javnega holdinga Maribor.

Na sprehod z rokavicami in vrečko za smeti

MOM organizira akcijo v okviru projekta Izboljšajmo Maribor, potekala pa bo v dveh terminih, in sicer na desnem bregu 17. aprila, na levem pa naslednjo soboto, 24. aprila. Akcija bo potekala ob vsakem vremenu. V vsaki mestni četrti bo vzpostavljenih nekaj zbirnih mest za odlaganje odpadkov ter eno mesto za odlaganje zelenega obreza. Občane želijo predvsem spodbuditi, da se v soboto odpravijo na sprehod z vrečko za smeti in rokavicami ter poberejo manjše in nenevarne odpadke, ki ne sodijo v naravo. Na zbirnih mestih bodo tudi informatorji, na sedežih mestnih četrti in krajevnih skupnosti pa bodo zagotovili brezplačne vrečke za pobiranje smeti.

MOM organizira akcijo v okviru projekta Izboljšajmo Maribor, potekala pa bo v dveh terminih, in sicer na desnem bregu 17. aprila, na levem pa naslednjo soboto, 24. aprila. Akcija bo potekala ob vsakem vremenu. V vsaki mestni četrti bo vzpostavljenih nekaj zbirnih mest za odlaganje odpadkov ter eno mesto za odlaganje zelenega obreza. 

Ekipe komunalnega podjetja Snaga bodo s pomočjo režijskega obrata poskrbele, da bodo do 9.00 ure zjutraj jasno označena vsa zbirna mesta, po akciji pa bodo odpadke še isti dan odpeljali in odstranili vse označbe. Za odvoz zelenega obreza bo poskrbelo podjetje Nigrad. Zbirna mesta pa niso namenjena odpadkom iz domov, ampak le iz narave. Če bodo občani naleteli na večje kose odpadkov, lahko o slednjem obvestijo inšpektorat ali redarje, ki bodo na akciji prisotni.

V letu 2020 je nastala manjša količina odpadkov kot predhodno leto. Z vidika gospodinjstev je slika podobna kot leta 2019. Nastale so večje količine odpadne embalaže in bioloških odpadkov. Na javnih površinah je več embalaže, ki je neodgovorno odločena (ob klopcah, na javnih površinah), tudi maske najdemo na ulicah in  javnih in zelenih površinah. Gre za odpadke, ki jih prej praktično ni bilo, danes se masovno pojavljajo. Tukaj je veliko izzivov, kako dokončno odstraniti in razgraditi materiale, ki so nereciklabilni.

»V letu 2020 je nastala manjša količina odpadkov kot predhodno leto. Z vidika gospodinjstev je slika podobna kot leta 2019. Nastale so večje količine odpadne embalaže in bioloških odpadkov. Razlog je v take-away sistemu. Na javnih površinah je več embalaže, ki je neodgovorno odločena (ob klopcah, na javnih površinah), tudi maske najdemo na ulicah in  javnih in zelenih površinah. Gre za odpadke, ki jih prej praktično ni bilo, danes se masovno pojavljajo. Tukaj je veliko izzivov, kako dokončno odstraniti in razgraditi materiale, ki so nereciklabilni. Veliko je kosovnih, gradbenih odpadkov, nevarnih odpadkov,« je pojasnila Irena Bartok s komunalnega podjetja Snaga.

Odnos občanov MOM se po besedah Bartokove iz leta v leto izboljšuje, temu pričajo tudi količine ločeno zbranih odpadkov. Lani smo ločeno zbrali 67 odpadkov zbrali ločeno, leto prej 62 odstotkov, a še vedno se pojavijo odpadki v nepravih posodah. »Letos smo uvedli svetovalni nadzor. Ekipa na terenu opravlja nadzore, kaj se pojavlja v posodah, nato obvesti gospodinjstva. Delimo tudi pohvale,« dodaja Bartokova.