Kako bo v času epidemije izgledala smučarska sezona v praksi, tudi na Mariborskem Pohorju za zdaj še težko napovedujejo, saj je to odvisno od tega, kakšne omejitve in ukrepi bodo veljali takrat in od epidemioloških razmer ter navodil Nacionalnega instituta za javno zdravje in ostalih pristojnih služb.
Zaradi epidemije pričakujejo več domačih smučarjev
Prav tako v Marpromu trenutno težko napovedujejo, kako bo z obiskom smučarjev iz tujine, zlasti najbolj pogostih gostov iz Hrvaške, Srbije in Madžarske, saj bo tudi to odvisno od režima pri prečkanju mej. Bo pa zaradi tega v prihajajoči zimi pri njih morda več domačih smučarjev, še zlasti v primeru morebitnega podaljšanja veljave turističnih bonov oziroma možnosti njihove uporabe v času zimske sezone.
Visoki stroški zaradi težav z vremenom
Na Pohorju so sicer v prejšnji sezoni, ki se je zaradi epidemije končala že sredi marca, kar je prej kot običajno, imeli precej težav z vremenom. To je povzročilo zelo visoke stroške priprave smučišč, hkrati pa občutno slabši obisk smučarjev, k čemur je svoje dodala še slaba zasedenost hotelov in apartmajev. Slednji so sicer po stečaju Športnega centra Pohorje v lasti DUTB, ki zanje išče kupca vmes pa bolj ali manj uspešno njihova vrata odpirajo različni najemniki.
Lani so na smučiščih mariborskega in areškega dela Pohorja, kjer z žičnicami in gondolo upravlja omenjeno občinsko podjetje, v 107 dneh našteli 140.000 smučarjev, kar je nekaj manj kot sezono prej, ob tem pa so našteli še več kot 170.000 drugih obiskovalcev.
Lani so na smučiščih mariborskega in areškega dela Pohorja, kjer z žičnicami in gondolo upravlja omenjeno občinsko podjetje, v 107 dneh našteli 140.000 smučarjev, kar je nekaj manj kot sezono prej, ob tem pa so našteli še več kot 170.000 drugih obiskovalcev. To jim je minulo zimsko sezono prineslo za okoli 260.000 evrov nižje prihodke kot leto prej.
Obisk v Bike parku narasel
Tudi sicer so v letošnjem letu na turistične rezultate na Pohorju vplivali ukrepi, sprejeti zaradi novega koronavirusa. Gondola od sredine marca do 11. maja ni smela obratovati, v omenjenem času pa je bil zaprt tudi Bike park Pohorje. Po ponovnem odprtju je gondola do konca avgusta prepeljala skoraj 45.000 potnikov, medtem ko je bilo teh lani v enakem obdobju 66.000. Jih pa veselijo spodbudni rezultati v Bike parku, kjer je obisk celo narasel. Po ponovnem odprtju so v njem našteli 9800 kolesarjev, kar je 2600 več kot v enakem obdobju leto prej.
Marprom želi izboljšati poletno ponudbo na Pohorju
Marprom, ki se sicer v Mariboru ukvarja tudi z izvajanjem mestnega avtobusnega prometa, od prejema dolgoročne koncesije za upravljanje žičnic in smučišč veliko pozornosti namenja posodobitvi športne in turistične infrastrukture na Pohorju. S tem si želijo izboljšati poletno ponudbo in vzpostaviti vzdržen model financiranja zimskih sezon. Podjetje z okoli 280 zaposlenimi je lani pridelalo skoraj 15,2 milijona evrov prihodkov, dober milijon evrov več kot leta 2018.
Podjetje z okoli 280 zaposlenimi je lani pridelalo skoraj 15,2 milijona evrov prihodkov, dober milijon evrov več kot leta 2018.
Prvič po dolgem času so leto zaključili z izgubo, ki je v celotnem poslovanju znašala dobrih 400.000 evrov, seveda na račun slabših rezultatov na Pohorju, ki jim je lani prineslo 600.000 evrov izgube.
STA