“Covid-19 je prinesel spremembe pri obravnavi onkoloških bolnikov. Sicer ne toliko drastične, da bi omejili dostopnost zdravljenja na našem oddelku, ampak generalno na področju celotne onkologije – dostopnosti do diagnoze, prihoda do prve obravnave ali do osebnega zdravnika,” je v današnji izjavi za medije dejala predstojnica oddelka Maja Ravnik.
Delo na onkologiji kljub epidemiji potekalo nemoteno
Delo na oddelku je kljub epidemiji potekalo nemoteno. “Bolniki z rakom so prednostna skupina, ki jih ne smemo zanemariti in prilagajati potrebam drugih bolnikov, ampak mora to zdravljenje potekati nemoteno, saj bi odtegnitev tega zdravljenja pomenila večjo smrtnost bolnikov,” je pojasnila. Spomladi lani je bila največja težava prenehanje delovanja presejalnih programov Zora, Dora in Svit, zaradi česar je bilo 30-40 odstotkov manj diagnosticiranih rakov. “Kaj to pomeni, bomo šele zdaj pričeli videvati,” meni Ravnikova.
Če smo imeli v spomladanskem delu malenkost manjše število prihodov na naš oddelek, smo v jesenskem delu to nadoknadili. Skupno gledano, glede na število obravnav smo po pričakovanjih.
V drugem valu epidemije so presejalni programi nemoteno tekli naprej. “Če smo imeli v spomladanskem delu malenkost manjše število prihodov na naš oddelek, smo v jesenskem delu to nadoknadili. Skupno gledano, glede na število obravnav smo po pričakovanjih,” je dejala predstojnica.
Hujših vdorov okužb ni bilo
Zaradi ločene obravnave bolnikov s covidom-19 in odhoda dela osebja na druga delovišča znotraj kliničnega centra so morali reorganizirati delo na oddelku. Že februarja lani so postavili vstopno točko, kjer bolnike že na vhodu razvrstijo, da ne bi v čakalnici prišlo do mešanja in morebitnega širjenja virusa.
“Z okužbami se nismo masovno srečevali. Imeli smo vdore, kar je pričakovano, a smo jih zelo hitro omejili in ni bilo širjenja znotraj oddelka. Tega se namreč zelo bojimo. Naši bolniki so na splošno imunsko slabši in bolj dovzetnejši za kakršne koli komplikacije,” je dejala Ravnikova. Pri številnih bolnikih, ki so med zdravljenjem raka zboleli za covidom-19, so morali prekiniti onkološko zdravljenje. “Rakava bolezen tako ni pod nadzorom in smo se srečevali z višjo smrtnostjo,” je dodala.
Onkološkim bolnikom se svetuje naj se cepijo
Onkološkim bolnikom svetuje, da se cepijo proti covidu-19, še posebej ranljivejšim skupinam. “Cepljenje je varno, tudi v skupini onkoloških bolnikov. Na to opozarjajo tako evropske kot ameriške smernice in temu smo se pridružili tudi v Sloveniji,” je dejala Ravnikova. Med prvimi so se novembra lani srečali z bolnikom s covidom-19 na radioterapiji.
V veliko pomoč nam je bil protokol, ki smo ga spisali pred začetkom epidemije. Po tem protokolu se bolnike s covidom-19 obseva zadnje, torej za ostalimi bolniki. Imajo ločeno dvigalo, po obsevanju pa celoten prostor razkužimo.
“V veliko pomoč nam je bil protokol, ki smo ga spisali pred začetkom epidemije. Po tem protokolu se bolnike s covidom-19 obseva zadnje, torej za ostalimi bolniki. Imajo ločeno dvigalo, po obsevanju pa celoten prostor razkužimo,” je povedala vodja radioterapije oddelka za onkologijo Tamara Petrun.
Zdravljenje poteka enako kot za neokužene
Sicer zdravljenje poteka enako, kot če človek ne bi bil okužen z novim koronavirusom. Od novembra obsevajo povprečno dva do tri bolnike s covidom-19 na dan, v vseh primerih gre za asimptomatske bolnike. Da bi bolnikom nudili čim bolj prijazno okolje, so s pomočjo donacij postavili v čakalnici akvarij. Želijo si tudi, da bi imeli več postelj za paliativno oskrbo. “Nujno je nadgraditi stavbo, ki je že pripravljena na nadgradnjo, za dva nadstropja, da dobimo vsaj 30 postelj, da bomo lahko nudili ustrezno oskrbo,” je dejala Ravnikova.
STA