Na Facebooku v različnih skupinah o šolah vlada kaos zaradi razburjenih staršev, ker te dni na eni od mariborskih osnovnih šol opravlja prakso 23-letna transspolna učiteljica. Kot je za Žurnal24 razkrila triindvajsetletna Lucienne-Beatrice Krstova, magistrska študentka pedagogike in poučevanja anglistike, so ji odvzeli zasebnost in jo ogrozili, zaradi česar jo je strah.

Grožnje se pojavljajo s strani staršev, ki nimajo otrok na tej osnovni šoli

Nekaj dni po začetku opravljanja prakse transspolne učiteljice na eni od mariborskih osnovnih šol so se na Facebooku začeli pojavljati sovražni zapisi oseb, ki jih moti njena transseksualnost. Kot so zapisali, naj bi učitelj po pričevanju učencev hodil po šoli oblečen v krilo, visoke pete, torbico, z žensko torbico, našminkan in z brki ter brado. Ob tem je posameznik zapisal, da šola ne sme biti prostor “za tako izkazovanje” ter člane skupine pozival, naj pišejo ravnateljici.

Po družbenih omrežjih se je pojavilo več tovrstnih zapisov, vendar kot je za Žurnal24 povedala Krstova, nima nobeden od staršev, ki je pisal in grozil ravnateljici, niti otroka na tej osnovni šoli. Učenci naj bi medtem dobili navodilo, da morajo biti strpni.

“Ti ljudje naj pomislijo, da imam tudi jaz svojce in bližnje”

Krstova je za omenjen portal še povedala, da gre za širjenje lažnih informacij, hujskanje in zlorabo osebnih podatkov. “Najprej je bil šok, nato je sledilo stanje prizadetosti, nato stanje ogorčenosti in stanje paranoje, v nedeljo sem doživela svoj prvi napad panike,” je povedala o sovražnih zapisih in dejala, da so ji odvzeli zasebnost, poleg tega pa so jo ogrozili, zaradi česar jo je strah.

Bodoči učiteljici so podporo izkazali na šoli, na kateri opravlja prakso, in na fakulteti. Na tej so v skupni izjavi zapisali, da je prostor vzgoje in izobraževanja “prostor učenja vključujočega sobivanja in naj bi v družbi še posebej gojil medsebojno razumevanje”. Vodstvu fakultete se zdi povsem nesprejemljivo, da bi kdorkoli presojal strokovno delo študentov na obvezni pedagoški praksi glede na njihove osebne okoliščine.

Ti ljudje naj pomislijo, da imam tudi jaz svojce in bližnje. Mama in oče me sprejemata in spoštujeta. Kako bi se počutili oni, če bi kaj takega brali o svojem otroku? Lahko bi pomislili tudi na to, da je nekdo bolj občutljiv kot jaz in bi si vzel življenje?” je dejala in pokomentirala, da sicer na nek način razume, zakaj so nekateri starši ogorčeni, saj je ena od prvih odkritih transspolnih učiteljic v osnovnih šolah. “Otroci staršev, ki prisegajo na tradicionalne vrednote, bodo seznanjeni z drugačnostjo. Ugotovili bodo, da te osebe niso nič slabše, ker so drugačne,” pravi Lucienne-Beatrice Krstova.

Prakse ne bo prekinila, vsi otroci so jo dobro sprejeli

Krstova je incident prijavila policiji, ki je podala predlog za pregon, ob tem pa je dejala, da za tožbe nima ne denarja ne časa, želi si le, da bi bile te objave umaknjene, da se lahko posveti študiju.

Kot je dejala, so ji ponudili možnost, da prakso prekine, a se je odločila, da jo nadaljuje, saj so jo tudi vsi učenci dobro sprejeli. “Nikoli ne bi želela škodovati nobenemu otroku. Za pedagoški poklic sem se odločila tudi zato, ker želim otrokom, ki so del manjšin, ki so posebej izpostavljene in se zaradi svoje drugačnosti srečujejo s takšnimi ali drugačnimi težavami, pomagati. Zavzemam se za LGBT skupine, za romske otroke, za otroke iz drugih držav, tujce, za otroke s posebnimi potrebami. Želim jih naučiti kritičnega razmišljanja, uporabe preverjenih podatkov, jim pomagati, da se znajdejo,” pravi Krstova.

Triindvajsetletna Lucienne-Beatrice Krstova se je rodila v Skopju, z družino se je nato preselila v Maribor, ko je še obiskovala osnovno šolo.