V Mariboru se je danes odvijal 2. Mariborski turistični forum, kjer so bile predstavljene ključne aktivnosti s področja mariborskega turizma v letošnjem letu s poudarkom na Olimpijskem festivalu evropske mladine, ki ga bo Maribor gostil od 23. do 29. julija 2023

Poudarek na OFEM

Turizem se spreminja s svetlobno hitrostjo, v Sloveniji pa smo na srečo že davno dojeli, da gre za resen posel,” je dejala direktorica direktorata za turizem Dubravka Kalin. Kot je dodala, brez pristnega navdušenja in kreativnosti vseeno ne gre, to pa turistični delavci v Mariboru imajo. Prav tako je spomnila, da so prav te dni gospodarskemu ministrstvu priključili tudi področje športa, ki je za Maribor pomembna panoga tudi na področju turizma. To med drugim dokazuje prihajajoči Evropski olimpijski festival mladih.

Gre za veliko priložnost, hkrati pa tudi za velik izziv. Verjamem, da bodo upravičili vlogo odličnih gostiteljev, saj bodo v Mariboru gostili več kot 3600 mladih športnikov iz 48 držav ter več kot 800 njihovih spremljevalcev,” je poudarila direktorica direktorata, ki je prepričana, da bodo organizatorji dogodek izpeljali z odliko.

Država bo po njenih zagotovilih mestu pri njihovih prihodnjih načrtih na področju turističnega razvoja stala ob strani, kolikor bo to le mogoče. V tej smeri bo šla tudi strategija slovenskega turizma do leta 2028, za katero še pripravljajo konkretni akcijski načrt, je dejala in spomnila na že izpeljani razpis za vlaganja v žičniško infrastrukturo.

Ostaja še veliko izzivov

O ključnih usmeritvah in aktivnosti Slovenske turistične organizacije je govorila njena direktorica Maja Pak, ki je med drugim spomnila na ta teden objavljene rezultate lanskega izkupička slovenskega turizma, ki kažejo na zelo dobro okrevanje panoge po epidemiji in bližanje rekordnemu letu 2019.

Vstopamo pa v leto polno izzivov, povezanih s pomanjkanjem kadra, višjimi stroški zaradi draginje, ohlajanja nekaterih trgov, pa tudi z zahtevami po nujnih investicijah za izboljševanje kakovosti ponudbe in s potrebami po digitalizaciji in trajnostnem prehodu,” je dejala Pak.

Pri tem je dodala, da so nekateri najpomembnejši produkti za okrevanje turizma gorski, športni in gastronomski turizem, vse to pa ima Maribor v izobilju. Za leti 2024 in 2025 je napovedala usmeritev tudi v kulturni turizem, kjer ima štajerska prestolnica po njenem prav tako ogromno potenciala.

“Mariboru manjka še kak petzvezdičen hotel”

Po besedah mariborskega župana Saše Arsenoviča je pred njimi na področju turizma veliko izzivov, ob tem pa je izrazil veselje, da po daljšem času v mestu in na Pohorju delujejo vsi hoteli, nazadnje tudi obnovljeni Habakuk. Priznava pa, da Mariboru manjka še kakšen petzvezdični hotel.

Priložnosti župan vidi predvsem v urbanem mestnem turizmu v povezavi z naravo, sodelovanju pohorskih občin pri razvoju tega turistično pomembnega zelenega območja ter povezovanju z vsemi ostalimi občinami regije, ki ima po njegovem ponuditi zelo veliko, za kar pa potrebuje še več sodelovanja in boljše načine trženja.

Leto 2022 za mariborski turizem zelo uspešno

Leto 2022 je bilo tudi za mariborski turizem zelo uspešno, je povedal direktor mestnega Zavoda za turizem Jure Struc. Ustvarili so skoraj 440.000 nočitev, kar je 71 odstotkov več kot leto prej, ob tem so beležili 89-odstotno rast števila zabeleženih prihodov.

V zadnji tretjini leta je bilo po njegovih podatkih prenočitev celo za devet odstotkov več kot v enakem obdobju rekordnega leta 2019, sicer je bilo v celotnem letu 2022 v Mariboru pet odstotkov manj nočitev kot v predkoronskem letu 2019. Največ gostov je prihajalo iz Nemčije, Poljske, Hrvaške, Srbije, Avstrije, Ukrajine in Italije, ki so v mestu v povprečju bivali 2,2 dneva, domači gostje pa so predstavljali 12 odstotkov.

Ustvarjenih je bilo skoraj 440.000 nočitev.

Regionalna razvojna agencija za Podravje – Maribor kot najstarejša in največja regionalna agencija v Sloveniji s svojimi 30-letnimi izkušnjami predstavlja najboljši servis za različne deležnike na področju regionalnega razvoja. Z vzpostavitvijo sektorja za turizem pred dvema letoma krepimo regijsko povezovanje, ki temelji na treh partnerstvih: Dravska kolesarska pot, Destinacija Pohorje in Destinacija Štajerska,” je dejal direktor Regionalne razvojne agencije za Podravje – Maribor Uroš Rozman.