Pred nekaj meseci smo poročali o mariborskem podjetju, kjer vodilni svojim delavcem niso plačevali. Plače v podjetju Z-line Automotive so začele zaostajati že pred več ko enim letom, ko je prišlo do združitve štirih podjetij v omenjeno družbo. Stopnjevale so se grožnje vodilnih, prepovedano je bilo tudi sindikalno delovanje. Družba je nato pred nekaj meseci končala v stečaju, vodilni so pa ustanovili novo podjetje Cutting Edge in vanj prezaposlili delavce. Tam se zdaj ponavlja ista zgodba in po zadnjih informacijah delavci prav tako niso plačani. Lastniki družb se na navedbe niso odzvali.

Dolžni od prej, sedaj pravijo, da naj tega več ne omenjajo, saj gre za drugo podjetje

80 zaposlenih v podjetju Z-line Automotive se že skoraj eno leto soočajo z zamujanjem plač in prispevkov ter neizplačilom. Kot so poročali na 24ur so zaposleni v novem tekstilnem podjetju Cutting Edge iz Maribora vse od novembra, ko jim je bila izplačana polovica oktobrske plače, brez denarja. Prej omenjeni Z-line Automotive je namreč pristal v stečaju, že takrat so delavcem dolgovali denar, sedaj pa so delavce prezaposlili v novo podjetje. Ki pa posluje na istem naslovu, dela z istimi stroji in očitno tudi po enakem principu.

Po informacijah Zveze svobodnih sindikatov Slovenije so v novo podjetje najprej prezaposlili določeno število delavk in na Z-linu pustili predvsem tiste, ki so bile v bolniškem staležu. Vodilni so na istem naslovu ustanovili podjetje Cutting edge.

Na 24ur.com so se pogovarjali tudi z mamo samohranilko, ki živi v najemniškem stanovanju in ga sedaj ne more več plačevati. Prejšnje podjetje, ki je pristalo v stečaju, ji dolguje 5000 evrov, novo podjetje na istem naslovu, le pod drugim imenom, ji dolguje dve plači, prispevke, regres in celo dnevnice za tujino. Zadnja plača, ki jo je prejela, je bila 25. novembra, pa še takrat je prejela 841 evrov, kar je pol plače za mesec oktober. Od takrat ni prejela nobene plače ali prispevkov.

Kako lahko enaki ljudje na enakem mestu nasledijo podjetje in ogoljufajo delavce in njihove družine. Dolžni so nam že od prej, za štiri mesece nazaj. Zdaj pravijo, da tega več ne omenjamo, da je to drugo podjetje, ampak zdi se, da je to podjetje nasledilo Z-line in se dogaja enako. Mislim, da je to samo še za kriminaliste,” je mama samohranilka, ki skrbi za 13-letnega otroka, še povedala za 24ur.

Proti prejšnjemu podjetju imajo na Inšpektoratu za delu izdane tri plačilne naloge

Na Inšpektoratu RS za delo (IRSD) so nam podali podatke, ki jih vodijo o kršitvah o omenjenih podjetjih. Za Z-Line imajo na inšpektoratu izdana dva plačilna naloga z izrekom globe v skupni vrednosti 12.000 evrov pravni osebi in 2700 evrov odgovornim osebam zaradi neizplačila plače v zakonsko določenem roku in, ker delavci niso prejeli pisnih obračunov plač. Oba plačilna naloga sta pravnomočna, terjatvi za pravno osebo sta prijavljeni v stečajni postopek.

Dodatno imajo izdan še en plačilni nalog z izrekom globe v skupni vrednosti 10.000 evrov odgovornim osebam (pravni osebi v stečaju se globa ne izreče) zaradi neizplačila plače v zakonsko določenem roku, ker delavci niso prejeli pisnih obračunov plač ter zaradi pobota izplačila plače brez pisnih soglasij.

Prav tako je IRSD zaradi ugotovljenih nepravilnosti v zvezi z izplačilom regresa za letni dopust, izplačilom sorazmenega dela kriznega dodatka ukrepal s prekrškovnimi odločbami z izrekom opomina in z opozorili, zaradi nepravilnosti v zvezi z zagotavljanjem varnosti in zdravja pri delu pa z upravno odločbo.

Tudi novo podjetje je že znanec Inšpektorata za delo

Na novem podjetju, ki deluje na isti lokaciji, se tudi po informacijah IRSD kršitve nadaljujejo. Čeprav je bilo podjetje ustanovljeno pred le nekaj meseci, je zanj že izdana prekrškovna odločba z izrekom globe 7500 evrov pravni osebi in 1050 evrov odgovorni osebi zaradi neizplačila plač (v celoti v zakonsko določenem roku) in ker delodajalec ni odredil nadurnega dela v pisni obliki pred začetkom dela. Prav tako je bila izdana prekrškovna odločba z izrekom globe 750 evrov pravni osebi in 100 evrov odgovorni osebi ter izdana upravna odločba s katero je IRSD delodajalcu odredil, da mora sprejeti splošni akt za določitev pogojev za opravljanje dela na posameznem delovnem mestu oziroma za vrsto dela.

Več informacij glede postopkov nam na Inšpektoratu niso mogli posredovati, saj še potekajo in še niso zaključeni. Ob omenjenih podatkih so še opozorili, da se pravnomočne odločbe o prekrških iz evidenc izbrišejo po poteku treh let od dneva pravnomočnosti odločb.

Na IRSD so še opomnili, da neizplačani prejemki iz delovnega razmerja predstavljajo terjatev iz delovnega razmerja, ki jo lahko delavec uveljavlja neposredno pred pristojnim delovnim sodiščem. Vse terjatve iz delovnega razmerja zastarajo v roku petih let. Sodni postopek na zahtevo delavca se tako vodi povsem neodvisno od inšpekcijskega postopka.

Zaposlene so obupane delavke, ki nimajo veliko zaposlitvenih možnosti

Delavci imajo tako na izbiro, da gredo pred delovno sodišče, na Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) pa so nam zatrdili, da jim bodo pomagali pri pridobitvi sredstev iz jamstvenega sklada. Toda kot so omenili, so se na zvezi v podjetju Z-line Automative trudili več kot 2 leti in jim pomagali, čeprav zaposleni niso njihovi člani. Temu dejstvu botruje stalno prepričevanje delodajalca, da v podjetju sindikata ni in nikoli ne bo, delavke pa so povedale, da jim je bilo v podjetju prepovedano sindikalno delovanje.

Na zvezi sindikatov so nam sicer poudarili, da je tekstilna panoga v naši državi enostavno v zelo slabi situaciji, enako tudi v regiji. “V njej so zaposlene večinoma delavke, ki so že bile v življenju v takšnih situacijah ali pri kakih manjših privatnikih, kar nekaj pa jih je tudi iz Preventa. Zavedati se moramo, da so to delavke, ki nimajo veliko zaposlitvenih možnosti, zato večinoma sprejmejo kakršnokoli delo, s tem pa tudi tveganje, pritiske in marsikatero nepravilnost,” so še povedali sodeč po svojih izkušnjah.

Več informacij o omenjeni problematiki in kaznovanju delavcev, ki plač ne izplačujejo: Vodilni mariborskega podjetja, ki ni izplačevalo plač delavcem, nadaljujejo s kršitvami.

Po informacijah združbe so plače v novem podjetju zamujale že hitro po tem, ko so ga ustanovili. Toda kot so nam takrat povedali, se ponavlja situacija, da se zaposleni nanje obračajo neformalno ali pa sploh ne. “Bojimo se, da se bo ponovilo, kar smo že videli – k sindikatu bodo pristopili, ko bo – prepozno,” so še povedali za Maribor24.

Delavke so kršitve vodstva večkrat prijavile policiji. Tam so nam sicer odgovorili, da zaradi varovanja osebnih podatkov ne morejo izdati več informacij o obravnavanju omenjenih podjetij.