Predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti, ki ga je DZ v prvem branju potrdil, namreč predvideva odpravo prepovedi vertikalnih povezav, tako da privatizacija Farmadenta ne bi bila potrebna.
Mariborska občina mora stremeti k temu, da sredstva ostanejo v občinski blagajni
“Z včerajšnjo potrditvijo sprememb zakona o lekarniški dejavnosti v prvem branju v DZ bomo poslanke in poslanci jeseni odločali o odpravi prepovedi vertikalnih povezav. S tem bo odpravljen rok, v katerem bi bilo treba Farmadent prodati, zato predlagana privatizacija najbolj dobičkonosnega občinskega podjetja, ki se ukvarja s farmacevtskimi posli, ni potrebna,” so zapisali v pozivu, ki so ga poleg pobudnice Lidije Divjak Mirnik (LMŠ) podpisali še Dejan Kaloh (SDS), Franc Trček (SD), Gregor Židan (SD), Andrej Rajh (SAB) in Branislav Rajić (NeP).
V pozivu, ki so ga posredovali iz poslanske skupine LMŠ, so dodali, da mora Mestna občina Maribor stremeti k temu, da sredstva ostanejo v občinski blagajni. “Nikakor pa ni v javnem interesu prodaja družbe določeni multinacionalki v tuji lasti. Zato vas pozivamo, da naj družba Farmadent ostane v večinski lasti Mestne občine Maribor,” so poudarili.
Predlog novele, za katerega je DZ v četrtek s 63 glasovi proti 15 odločil, da je primeren za nadaljnjo obravnavo, med drugim predvideva, da bi lahko javni lekarniški zavod – ne glede na določbo, da lekarne ne smejo imeti v lasti podjetij, ki opravljajo dejavnost industrijske proizvodnje zdravil in medicinskih pripomočkov ali dejavnost prometa na debelo z zdravili in medicinskimi pripomočki – ustanovil organizacijo, katere temeljna dejavnost je dobava zdravil.
Mariborska občina je večinski lastnik tako Farmadenta, ki je veletrgovec za distribucijo zdravil in medicinske opreme, kot javnega zavoda Lekarne Maribor. Zaradi omenjenega zakonskega določila je že večkrat sprožila postopek prodaje deleža v Farmadentu, poroča STA.
Farmadent eno vodilnih slovenskih podjetij
Poslanci so med drugim zapisali, da je Farmadent eno vodilnih slovenskih podjetij, ki skrbi za celovito oskrbo zdravstva, med drugim javnih in zasebnih lekarn, bolnišnic, veledrogerij in veterinarskih ustanov, zaposluje okoli 70 ljudi ter letno ustvari okrog 100 milijonov evrov prometa in okoli milijon evrov dobička.
Menijo, da “oviranje konkurence pri nabavah družbe Farmadent”, kot je po navedbah poslancev dejal župan, ni zadosten razlog za prodajo podjetja. Odločitev se zdi nevarna predvsem za Mestno občino Maribor in po nepotrebnem ogroža obstoj preveč visoko kvalitetnih delovnih mest ter podjetja v celoti, so zapisali.
“Zato odločitev o prodaji Farmadenta tik pred odpravo zakonskih težav za njegovo nadaljnje uspešno poslovanje ocenjujemo kot nedopustno in v marsičem škodljivo. S takšno potezo bo občina izgubila pomemben delež prilivov v občinski proračun, zaradi česar bo nastala nenadomestljiva škoda,” so navedli.