V znak prizadevanj za širjenje zavedanja o pomenu zgodnjega odkrivanja raka trebušne slinavke se Mestna občina Maribor namreč pridružuje gibanju, ki poteka v številnih državah po Evropi in svetu.
Danes so osvetljene še številne druge stavbe, v več kot 30 državah po vsem svetu, in sicer v vijoličasto barvo, ki simbolizira ozaveščanje o raku trebušne slinavke.
Ključno zgodnje odkrivanje bolezni
Za rakom trebušne slinavke v Sloveniji letno zboli več kot 400 ljudi, umre pa jih več kot 380. Pet let po diagnozi živi le še okrog pet odstotkov bolnikov. Z zgodnjim odkrivanjem te bolezni lahko zelo olajšamo zdravljenje in povečamo možnost za preživetje.
Čeprav je večina obolelih za rakom trebušne slinavke starejših od 60 let, se starostna meja obolelih niža. Pri drugih vrstah raka se z leti niža tudi stopnja umrljivosti, medtem ko pri raku trebušne slinavke na tem področju ni napredka.
Simptomi, značilni za raka trebušne slinavke so nepojasnjena izguba telesne teže, bolečina v sredini hrbta ali trebuha, sivo blato, zelo temen urin in zlatenica. Čeprav je večina obolelih za rakom trebušne slinavke starejših od 60 let, se starostna meja obolelih niža. Pri drugih vrstah raka se z leti niža tudi stopnja umrljivosti, medtem ko pri raku trebušne slinavke na tem področju ni napredka.