Ob mednarodnem dnevu prostovoljstva so zaposleni v Centru za pomoč na domu Maribor predstavili svoj prostovoljski projekt Cimka. Z njim želijo opozoriti na pomen prostovoljstva v slovenski družbi in posebej na področju skrbi za starejše.

Center za Pomoč na domu Maribor je izvajalec javne službe socialnovarstvene storitve pomoč na domu. Na letni ravni oskrbuje blizu 900 uporabnikov, ki jim v obliki organizirane pomoči pri življenjskih opravilih lajšajo vsakdan in jim omogočajo bivanje v domačem okolju. “Z dodatnimi programi dopolnjujemo našo osnovno dejavnost, ki jo opravljamo za potrebe ustanoviteljice Mestne občine Maribor ter za občine Hoče-Slivnica, Rače-Fram in Starše. V letošnjem letu smo obeležili 20. obletnico našega delovanja. Starejšim smo dodatna roka, ki jim pomaga, jih spodbuja in usmerja po poti tretjega življenjskega obdobja, tako v okviru pomoči pri temeljnih dnevnih opravilih in gospodinjski pomoči kot tudi na področju družabne plati življenja in na poti socialnega vključevanja.”

Cimka je terapevtska hobotnica

Pri svojem delu in poslovnih odločitvah v največji meri upoštevajo načela družbene odgovornosti in trajnostnega razvoja in v tem okviru se je rodila tudi Cimka. Cimka je terapevtska hobotnica, ki nosi v sebi vrednote povezovanja, sodelovanja, sprejetosti, ustvarjalnosti in varnosti.

Kako pa izgleda Cimka? Izdelana je iz naravnih materialov, in sicer iz naravnih tekstilnih in recikliranih materialov. V notranjem delu Cimke sta industrijska sol in cimet. Sol služi za zagotovitev oblike trupa hobotnice, dodani cimet pa nas s svojim prijetnim vonjem topline cimeta popelje v prijetne občutke, nas umiri, pomaga pregnati stres in nam povrne pozitivno energijo. Okrogla mehka glava Cimke ima velike zvedave oči. Njenih osem dolgih lovk pričara prijetno mehkobo in toplino okoli naših prstov in nas hkrati povezuje. “Rodila se je v predprazničnem času, v želji po ustvarjanju prijaznega in povezovalnega okolja za naše uporabnik in naše zaposlene. Hobotnice imajo rade stalnost in družbo, prav tako kot ljudje. Hobotnice imajo izvrsten občutek za dotik in te spretnosti se razvijajo tudi pri osebi, ki Cimko izdeluje ali uporablja, hkrati pa se krepita um in ročne spretnosti ustvarjalca.”

V prihodnjem letu želijo k izdelavi Cimk pritegniti tudi svoje uporabnike

V proces ustvarjanja Cimk je prostovoljno vključenih okoli 100 zaposlenih v zavodu. Z družbeno odgovornostjo gradijo na promociji prostovoljstva, ki v svoj krog združuje tako prostovoljce kot uporabnike, pri tem pa spodbuja medgeneracijsko povezanost, sodelovanje in skupno ustvarjanje. Kot je dejala direktorica zavoda mag. Barbara Žgajner: »Naše aktivnosti so usmerjene v zaposlene, uporabnike, svojce, širšo javnost in okolje. Želimo, da projekt raste in postane pomembna povezovalna nit med različnimi družbenimi deležniki.«

Do danes so izdelali okoli 700 Cimk, ki jih bodo v prazničnem času razdelili uporabnikom storitev Centra za pomoč na domu Maribor. “S podarjanjem Cimk in druženjem s starejšimi na njihovih domovih krepimo vrednoto solidarnosti do tistih, ki so aktivno soustvarjali družbo in družbene vrednote pred nami. Kot podpisniki Listine solidarnosti v dnevni praksi udejanjamo raznolikost, vključenost in enakost, ki predstavljajo vir napredka in razvoja pravičnejše družbe. Kot družbeno odgovorni delodajalec smo se zavezali k usklajevanju poklicnega in družinskega življenja. Smo tudi prejemniki certifikati Družbeno odgovoren delodajalec.”