Ob koncu leta 2022 so Lekarne Maribor obeležile 60 let delovanja. Visok jubilej so počastili včeraj s slovesnostjo v SNG Maribor. Kulturni program je povezoval Jure Ivanušič, dramski igralec in glasbenik, slavnostni govorniki pa so bili direktor lekarn Albin Turk, strokovna direktorica Matejka Kumperščak Duh, predsednica Lekarniške zbornice Slovenije Darja Potočnik Benčič in mariborski župan Aleksander Saša Arsenovič. Na slovesnosti so bili poleg vodstva mariborskih lekarn navzoči tudi drugi župani občin ustanoviteljic zavoda, poslovni partnerji ter državnozborski poslanci.
Za leto 2023 v načrtu številne investicije
Na podlagi vizij in podjetnosti direktorjev v prejšnjih obdobjih so Lekarne Maribor kot prve v Sloveniji združile lekarniško dejavnost, proizvodnjo galenskih izdelkov in veleprodajo. V zadnjih letih so poskrbeli za nadgradnjo in razširitev z investicijskimi vlaganji v posodobitev informacijske opreme tako, da je celotno poslovanje računalniško vodeno, kar omogoča hitro prilagajanje sistemskim in cenovnim spremembam.
“Lekarne so obstajale stoletja, obstajajo danes in bodo vedno. Vloga farmacevtov je vedno pomembnejša, to se je pokazalo v času pandemije covid-19. Pandemija je bila stresna za celotno človeštvo, lekarne pa so prav v tem času odlično opravile svoje poslanstvo. Nihče od naših uporabnikov ni imel težav z dostopom do farmacevta, medtem ko je bil dostop do zdravnikov močno otežen. Mislim, da smo svoje poslanstvo vnovič opravili z odliko,” je ob tej priložnosti dejal direktor lekarn Albin Turk, ki mariborske lekarne uspešno vodi že desetletje. Lekarne Maribor so sicer eno najbolj dobičkonosnih podjetij v Mestni občini Maribor.
V letošnjem letu je v načrtu izgradnja nove lekarne v sklopu Zdravstvenega doma Magdalena na Jezdarski ulici, v načrtu je tudi dodatna lekarna v Lenartu, dodatna lekarna v Slivnici, ki je že zgrajena in čaka le še na opremo, načrtujejo pa tudi lekarno v Sveti Ani.
V Lekarnah so v minulih letih uspeli obnoviti in posodobiti vse stare poslovne prostore in zgraditi nove objekte, v katerih izvajajo lekarniško in grosistično dejavnost, ena najnovejših pridobitev pa je bil tudi robot. “Avtomatizacija lekarn se je že pričela, na tak način pa prihranimo več časa za svetovanje in storitve, ki jih farmacevt ponudi uporabnikom,” je povedal Turk.
Ob okrogli obletnici so v mariborskih lekarnah pripravili tudi zbornik, ki opisuje njihovo uspešno pot delovanja, pomembne mejnike, zaposlene ter mejnike v lekarniški dejavnosti.
Zapisi o prvi mariborski javni lekarni segajo v leto 1753, 18. decembra 1962 pa je bil ustanovljen Zdravstveni zavod Mariborske lekarne, skrajšano Mariborske Lekarne Maribor, kar je veljalo za prvo združitev v slovenskem prostoru. Sprva so se Občine Maribor Center, Maribor Tabor in Maribor Tezno sporazumele, da združijo lekarne na območju svojih občin. Lekarne Maribor danes obsegajo dvajset lekarn oziroma lekarniških podružnic, ki so poleg Maribora še v Lenartu, Rušah, Šentilju, Sladkem Vrhu in v Lovrencu na Pohorju.
Konec leta 2021 je Lekarnam Maribor uspelo postaviti še en mejnik v delovanju zavoda, s sprejetjem novega Odloka o ustanovitvi Javnega lekarniškega zavoda Mariborske lekarne Maribor so razširili ustanoviteljstvo iz šestih na enajst občin in tako tudi ta del uskladili z veljavno lekarniško zakonodajo.