V Mariboru je na razpolago osem lokacij javnih sanitarij, katerih uporaba je brezplačna. Te so razpršene po samem centru mesta, kot tudi v okolici, tako da pokrivajo dobršen del mesta. Nekatera stranišča so posebej prilagojena tudi za invalide. Za red in čistočo ter dnevno vzdrževanje javnih sanitarij skrbi podjetja Snaga, v okviru GJS urejanja javnih površin. Za vlaganja in investicijska vzdrževanja javnih sanitarij pa skrbi Mestna občina Maribor.
Poskrbljeno za ustrezne varnostne pogoje
Javne sanitarije so v času epidemije odprte po običajnem odpiralnem času, le stranišča na Lentu in ob Pekrskem potoku, ki so prilagojene invalidom, so v zimskem času zaprte (1.11 – 28.2).
ZIMSKI DELOVNI ČAS LETNI DELOVNI ČAS 1.11. – 28./29.2. 1.3. – 31.10. LOKACIJA PON – SOB NED/PRAZNIK PON – SOB NED/PRAZNIK Partizanska-Boby 7h – 21h 7h – 21h 7h – 21h 7h – 21h Mestni park-pri igralih 7h – 17h 7h – 17h 7h – 20h 7h – 20h Mestni park-akvarij 7h – 19h 7h – 19h 7h – 20h 7h – 20h Magdalenski park 7h – 16h ZAPRTO 7h – 19h 7h – 19h Vodnikov trg-pri osrednji mariborski tržnici 6h – 15h 6h – 15h 6h – 15h 6h – 15h Pokopališče Dobrava (prilagojen invalidom) 9h – 17h 9h – 17h 8h – 20h 8h – 20h Pri OŠ Leona Štuklja ob Pekrskem potoku (prilagojen invalidom) ZAPRTO ZAPRTO 8h – 20h 8h – 20h Lent – pri Starem mostu (prilagojen invalidom) ZAPRTO ZAPRTO 8h – 20h 8h – 20h
V času epidemije je tudi pri uporabi javnih sanitarij potrebno upoštevati varnostne ukrepe za preprečevanje širjenja okužbe. “Tako se lahko v sanitarijah istočasno nahaja le ena oseba, vstop vanje pa je dovoljen le z nameščeno zaščitno masko. V prostoru sanitarij se nahaja dozator z razkužilom in vsak uporabnik si mora pred uporabo sanitarij razkužiti roke. Prav tako je po uporabi sanitarij obvezno umivanje in razkuževanje rok. Vse lokacije sanitarij so tudi opremljene s plakati, na katerih so zapisani zaščitni ukrepi, ki jih je treba pri uporabi sanitarij upoštevati, ” pojasnjujejo v podjetju Snaga. Čistilke redno, najmanj dvakrat v dnevu, vse sanitarne prostore tudi razkužijo.
Sanitarije na Trgu revolucije zaprte, novo odprta stranišča pri pokopališču Dobrava
“Naše čistilke na lokacijah javnih sanitarij niso fizično prisotne ves čas obratovanja, ampak krožijo med posameznimi lokacijami. Zato je pomembno, da vsak uporabnik sanitarij za seboj pusti odgovorne sledi uporabe. Ne razočarajmo naslednjega uporabnika z neprijetno sliko svojega ravnanja,” še dodajajo pri Snagi.
Mestna občina Maribor pa ima kratkoročni namen te sanitarije tudi obnoviti in omogočiti njihovo ponovno odprtje. Sicer pa so se na novo, pred nekaj meseci, odprle javne sanitarije na pokopališču Dobrava, katerih posebnost je razen ženskih in moških sanitarnih prostorov tudi sanitarni prostor, namenjen invalidom, ki se odklepa na univerzalni ključ s katerim lahko invalidi odklepajo večino invalidskih sanitarij v Evropi.
Javne sanitarije na Trgu revolucije-pod mostom so že nekaj časa iz varnostnih razlogov (možnost zrušitve stropa) zaprte za uporabo. “Mestna občina Maribor pa ima kratkoročni namen te sanitarije tudi obnoviti in omogočiti njihovo ponovno odprtje. Sicer pa so se na novo, pred nekaj meseci, odprle javne sanitarije na pokopališču Dobrava, katerih posebnost je razen ženskih in moških sanitarnih prostorov tudi sanitarni prostor, namenjen invalidom, ki se odklepa na univerzalni ključ s katerim lahko invalidi odklepajo večino invalidskih sanitarij v Evropi,” še pojasnjujejo pri Snagi.
Mariborska javna stranišča so bila v akciji Naj javno stranišče v letu 2020, ki vsakoletno poteka pod okriljem Društva za kronično vnetno črevesno bolezen, ocenjevana v kategoriji mestnih občin in so zasedla 3. mesto od skupaj enajstih mestnih občin.
Mariborska javna stranišča so bila v akciji Naj javno stranišče v letu 2020, ki vsakoletno poteka pod okriljem Društva za kronično vnetno črevesno bolezen, ocenjevana v kategoriji mestnih občin in so zasedla 3. mesto od skupaj enajstih mestnih občin. “Tako gre velika pohvala vsem sodelavcem, ki skrbijo, da so stranišča urejena, založena s potrebnim materialom in ustrezno označena kot Mestni občini Maribor, ki namenja sredstva za njihovo vzdrževanje in potrebne investicije,” pojasnjujejo pri Snagi.