Kot so sporočili iz fakultete, gre za posebno organizacijsko enoto, ki izvaja dejavnost javne veterinarske službe, kakršno mora v sklopu strokovne inštitucije zagotavljati vsaka članica EU.
Kmetijsko ministrstvo in Univerza v Ljubljani sta pred desetimi leti podpisala pogodbo o gradnji novega objekta mariborske enote inštituta. Kot je ob odprtju povedal dekan veterinarske fakultete Andrej Kirbiš, je bila ta nujno potrebna zaradi dotrajanosti obstoječih objektov na regionalnih enotah v Mariboru in Ptuju, slednjo pa je bilo zaradi neustreznih pogojev potrebno zapreti.
Novi prostori v dveh zgradbah na 1400 kvadratnih metrih
Novi prostori se razprostirajo v dveh zgradbah in na 1400 kvadratnih metrih. Vsaka predstavlja svoj sklopa, od katerih je eden namenjen laboratorijski diagnostiki živalskega materiala, živil in surovin živalskega izvora, v drugem pa je zbiralnica kadavrov, kjer je organizirana veterinarsko higienska služba.
Moderno opremljena zbiralnica kadavrov je po njihovem ključnega pomena za preprečevanje širjenja bolezni. S strokovnim in ustreznim upravljanjem s kadavri tako odstranijo vir potencialne okužbe, ki bi se sicer lahko prenašali na živali, ljudi in potencialno tudi vplivali na onesnaženje vode, tal in krme.
Po besedah vodje mariborske enote Marjete Jarc zbiralnica dnevno prevzame tudi do 22 ton živalskih trupov, kjer jih strokovno usposobljen patolog pregleda, preveri morebitna bolezenska stanja živali in poskrbi za njihovo neškodljivo uničenje.
Laboratorijsko dejavnost bodo v novih prostorih še dodatno strokovno okrepili in razširili na uporabo najsodobnejših metod in opreme, kar, še dodaja Jarčeva, zagotavlja učinkovito obveščanje potrošnikov po eni strani, na drugi pa lahko pospeši preiskavo in bistveno prispeva k učinkovitim odločitvam v živilskih proizvodnjah.
Novi prostori z namenom preprečevanja širjenja nalezljivih bolezni
Naložba v nove prostore, ki so zgrajeni v skladu z visokimi biovarnostnimi standardi z namenom preprečevanja širjenja nalezljivih bolezni med živalmi in ljudmi, je vredna 2,2 milijona evrov, z njo pa je štajerska regija postala bogatejša za regionalni raziskovalni inštitut, ki bo imel pomembno vlogo pri nadzoru širjenja živalskih bolezni ter zagotavljanju varne in zdrave hrane za potrošnike.
Mesnopredelovalnim obratom, kmetom in veterinarjem, kot nosilcem veterinarske dejavnosti, bo s tem po besedah predstojnika nacionalnega inštituta Matjaža Ocepka omogočena vrhunska dostopnost do laboratorijskih preiskav.
Veterinarska fakulteta se je sicer s svojo dejavnostjo na področju genetskih in genomskih raziskav vključila tudi v slovenski infrastrukturni projekt Eliksir. Gre za infrastrukturo globalnega pomena, ki temelji na načelih odprtega dostopa in izmenjave podatkov, ustvarjena za podporo znanstvenikov vseh strok.
Ljubljanska univerza je vodilni partner in koordinator slovenskega vozlišča omenjenega projekta. “Enota v Mariboru ima na voljo najsodobnejšo opremo za genomske raziskave, ki bo raziskovalcem iz vse Slovenije omogočala izvajanje zahtevnih raziskav na področju genomike, kot so določanje celotnih genomov, obsežne analize izraženosti genov in podobno,” je pomembnost naložbe pojasnil dekan Kirbiš.
STA